*

şükela:  tümü | bugün
  • 1996 yili yapimi spalding gray'in yazip oynadigi, steven soderbergh'in yonettigi, aktor kullanilmayan, gray'in sahnede sergiledigi monologlarindan yola cikarak gerceklestirilmis deneysel bir film.
  • 1858 senesinde ingiltere'de basılmış olan, henry gray imzalı anatomi kitabı. muhtemelen grey's anatomy'nin de bakınız verdiği kitap.
  • house md s02e18 de greg'in* ofisinin zemininde uyurken kafasının altına koyduğu kitap. bu sayede kitaba gönderme yapan grey's anatomy'e de bir gönderme yapılmıştır.
  • ayni zamanda ingiliz filozof john gray'in farkli yazilarini biraraya getirdigi kitabina verdigi isim.
  • amerikalı film ve dizi senaristlerinin atıfta bulunmayı sevdiği bir kitap. tıp literatüründe popüler bir kaynak demek ki. grey's anatomy derken, house derken, nihayet başka bir filmde daha karşıma çıktı. evening isimli bir filmde 1950'lerde geçen bir sahnede başroldeki karakter, tıp öğrencisi sevgilisinin yazlık kulübesinde rafta bu kitabı görür görmez "vaay, gray's anatomy" gibisinden bir şey söylüyordu. hayır yani, bunu diyen karakterin mesleki açıdan tıpla alakası da yok. şarkıcı.
  • çok önerilen bir anatomi kitabı iyi bir öğrenciyseniz ben de öneriyorum, yok ben geçsem bana yeter diyorsanız slaytlar ve atlas size yeter, hatta sadece slaytlar bile yetebilir..
  • tıbbî anatominin efsaneleşmiş klasik kitabı. tam adı 'gray's anatomy: the anatomical basis of clinical practice'dir. ilk baskısı 1918'de henry gray tarafından yazılmıştır, gray's ismi burdan gelir. 2015 sonbaharında 41'inci baskısı yayımlandı. son baskısıyla beraber anatomiyi tam anlamıyla klinikle iç içe geçirmeyi başarmış editör susan standring ve yazarlar. sadece anatomi değil histoloji-embriyoloji ve hatta radyoloji de anlatır bu kitap. anatomik yapıyı mikrosundan alır makrosuna getirir ve diğer yapılarla komşuluklarıyla tamamlar. anatomiyi topografik yani bölgesel anlatır. kitap içinde kullanılan ve anatomiyi gösteren resimler gray's anatomi atlasından alınmıştır, fakat hiçbir zaman bir netter atlası etmeyecek çizimlerdir bunlar. ana dili türkçe olan muadili birazcık kaplan arıncı ve alaeddin elhan'ın kırmızı renkli anatomi kitabıdır. 1562 sayfalık 41. baskının ya da 40. baskının ya da önceki baskıların türkçe çevirisi yoktur, tıp öğrencileri için hazırlanan daha ince kitabın çevirisi ile sadece şekillerin bulunduğu atlasın çevirisi bulunmakta. fakat kalın kitabın verdiği bilgiyi ve öğrenme hazzını başka hiçbir anatomi eseri karşılayamamaktadır. doktor olacak herkese bu kitabı bir kere okuma şartı konsa çok güzel olur ya...

    edit: pdf'ini isteyen yeşillendirsin.