şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1890 yılında denize indirilen brittanic'e kadar denk boyda başka bir gemi daha yapılmamıştır. mühendisi isambard kingdom bruneldir. 1859 yılında denize indirilmiştir. uskur, çark ve yelken sistemlerinin hepsini kullanan ilk ve tek gemidir. ingiltereden hindistana durmadan yolcu taşımak amacıyla yaptırılmışken atlantik hattında çalıştırmak gibi parlak bir fikir uygulayan sahipleri şirketlerini üçüncü seferde batırınca satılığa çıkartılır ve avrupa ile amerika arasındaki ilk telgraf kablosunu döşemek üzere kullanılır. yüzen fuardan sirk haline sokulmaya kadar her türlü aşağılayıcı muameleye uğrayan bu geminin kaderi 1881 yılında sökülmek olur. zamanının ötesinde olanlara en güzel bir örnektir great eastern.

    sökümcünün editi: 1881 değil 1889'da jilet olmuştur bu gemi. felagund'a düzeltme için teşekkür ederim.
  • satışından sonra 1889 yılında bir hurdacıya satılmış fakat parçalama işlemi sırasında hurdacı bile zarar etmiştir. o derece bela bir gemidir kendisi.
  • modern okyanus ötesi yolcu gemilerinin ilk örneği sayılan buharlı gemi.
  • "çoktan beri düşlenen dev gemi, londralı mühendis isambar brunel* tarafından yapılan, o muazzam yükü tek başına taşıyabilecek olan dört bacalı, yirmi iki bin tonluk ünlü great eastern gemisi de sonunda hazırdır. (...) 13 temmuz 1866 tarihinde yeniden yola çıkan great eastern'in ikinci yolculuğu zaferle sonuçlanır ve avrupa'yla yapılan konuşma bu defa pürüzsüz ve net olur. bundan birkaç gün sonra eski kablo da bulunur ve böylece iki kablo eski ve yenidünya'yı birleştirerek tek bir dünya haline getirir." stefan zweig - sternstunden der menschheit (cyrus w. field* 28 temmuz 1858)