şükela:  tümü | bugün
  • nette oylesine gezinirken karsilastigim http://www.network54.com/forum/248068/ adresinde ikamet eden dunyanin en komik forumudur. her basliginda bir turkishmusic.org'daki sezen aksu tartışması esintisi hissedilir. forumun amaci turklerle yunanlarin birbirine kufur ederek keyif almasidir.
  • ben böyle sidik yarışı yapılan başka bir ortam görmedim arkadaş. senin tüfeğin, benim topumdan giriyorlar; senin metro ağın benim metro ağımdan çıkıyorlar. gayreekler, mongolturco lar havada uçuşuyor. kara mizahtan hoşlanıyorsanız, kapanmadan önce atsız forumlarını büyük bir zevkle takip etmişseniz kesin seversiniz.
  • survivor türkiye-yunanistan havası var burada. ama bir de yunanlıların kendi aralarındaki solcu-milliyetçi ve türklerin arasındaki laik-islamcı gerilimi var.
  • waff olarak da bilinen "world armed forces forum"un bir alt-forumudur. 2005'e kadar üyesi ve aktif kullanıcısıydım. o dönem, yani 2004 - 2005 arası bu forum türkler ve yunanlılar arası hararetli tartışmalara sahne olmakla birlikte seviye belli bir noktanın altına pek düşmezdi, forum yönetimi -ki türk ve yunanlı eşit sayıda moderatörden oluşmaktaydı- buna izin vermezdi.

konular genellikle kürt sorunu, fir hattı, kardak, makedonya (yunanlılar için kırmızı çizgi bir konu), balkanlar, savunma sanayii vb idi. yunan kamuoyu fir hattı, ege vb konularda kendi basını tarafından yoğun bir bilgi ve propaganda yağmuruna tutulduğu için bu konulardaki en ufak basit bir tartışmada bile karşımıza çok donanımlı ve güçlü argümanlarla çıkmaktaydılar. buna karşılık türk ekip arasında bu konularda elle tutulur sağlıklı bilgiye sahip olan insan sayısı çok çok az idi.

2004'ten bu yana internet ortamında yunanlılarla değişik konularda muhatap olan, pek çok yunan arkadaşı olan birisi olarak eklemek isterim ki, siyasi görüşü ne olursa olsun yunanlılar'ın dış politika ve özellikle türkler hakkındaki bilgi ve görüşleri büyük ölçüde paraleldir.

o dönem bu forumda o kadar kaliteli ve hararetli tartışmalar yapılmaktaydı ki, bu internet sitesi yunan medyasında haber bile oldu.

ancak ne yazık ki yukarıda saydığım etkenler sonucu forum seviyesi iyice düştü. kaliteli tartışma yapılamaz hale geldi. ama bundan sonrası daha da ilginçleşiyor:

türk ve yunan tarafından gidişattan hoşnut olmayan kalabalık bir grup bir araya geldik, bir deklarasyon yayınladık ve forumu terkettik. ayrılan bu grup bir süre bir yunan forumunda açılan geçici başlık altında örgütlendik ve "world conflicts forum" adı ile yeni bir forum kurduk.

forumun bir nevi anayasası oluşturuldu her iki tarafın katkısıyla. oylama usülü ile her iki taraftan eşit sayıda moderatör ve biri yunanlı biri türk iki admin seçildi. forumdaki tüm yönetimsel kararlar oybirliği ile alındı. her iki taraftan aşırılara izin verilmedi, yunan moderasyonu kendi ırkçılarını türk tarafı olarak biz kendi ırkçılarımızı dizginledik.

ancak zaman içinde yunan moderasyonu makedonya konusunda ikiyüzlülük yapmaya başladı. forumda bir tükr ne zaman "makedonya" kelimesini kullansa anında müdahale edip "eski yugoslavya cumhuriyeti olan makedonya" ile değşitirmeye başladılar. buna karşılık pkk ve kürt sorunu ile ilgili tahrik edici, tartışmaların içeriğini bozucu müdahaleler yapmaya ya da tahriklere göz yummaya başladılar. ve sonra ne oldu biliyor musunuz?

forumdaki tüm - istisnasız tüm- türk kullanıcılar, herhangi bir örgütlenme ya da emir vb olmadan bir gün içinde komple tüm forumu terketti. yunanlılar uzun süre ne olduğunu anlayamadılar. türkler'den kimse geri dönmedi, mesaj vb yazmadı.

özet geçmeye çalıştım. bir ara hem waff'taki hem de yeni kurulan forumdaki ilgili başlıkların linkini verebilirim. waff 2005'ten sonra panayır yerine döndü, hakaretin bini bir para. biz de o küçüç türk grubu olarak bir kaç şey öğrendik:

1. yunan kamuoyu dezenformasyon ve propaganda konusunda türk kamuoyu ile karşılaştırılamayacak kadar şiddetli bir bombardıman altında.

2. siyasi görüşü ve eğilimi ne olursa olsun dış politika ve türkler'e karşı sağ ile faşizan arası bir bölgede, yekpare bir duruşları mevcut.

3. yunanlılarla dış politikada akademik veya en azından ayakları yere sağlam basabilecek bir tartışma sürdürebilecek eğitim, donanım ve bilgi birikimimiz yok. ulusal davalarımız ile ilgili yeterince bilgilendirilmiyoruz.

4. milliyetçi / şovenist söylevler daima iş yapar, en kısa yoldan rating kazandırır.

ne günlerdi be... montreaux, lozan vb orijinal belgelerini satır satır tarardık karşı argüman kurabilmek için. iki satır öğrendiysem o günlerdeki güzel ortam sayesindedir. lord, durios, pytheas kaliteli adamlardı. bir de şimdiki soytarılara (her iki taraftan) bakıyorum da, kepazeliğin bini bir para...
  • eski dönemdeki ortamın kalmamasının bir nedenide önceden yunanlıların türkleri dengelemek için bir sürü silah aldığından ortada bir yarış varken yunanlıların ekonomik kirizi ve türkiyenin milli savunma sanayisi alanında kendini aşması ve hergün gelen yeni haberler karşısında yunanların gariban kalması sonucu forum biraz türk savunma sanayii gelişmeleri ve bunları kötüleme üzerine dönüştü.

şu sıralar seviyesi karşılıklı ülkelerin şehitlerine sevinme seviyesine inmiştir.