şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
3843 entry daha
  • green card bu sene adını red card olarak değiştirebilir.

başvuru yapanlar cebinizden min. çıkacak para ;

uçak bileti : 5000 tl (tek gidiş)
    vize işlemleri: 2250tl / 330 usd
    sağlık raporu aşısı vs: 2500 tl / 370 usd
    abd 1 aylık ev kirası airbnb: 1000 usd / 7000 tl
    1 aylık yeme içme:2100 tl / 300 usd
    ulaşım-telefon-internet masrafı: 2720 tl / 400 usd

ayak bastı paran =21.000 lira eder.

ankaraya gidiş,geliş,yemek,mülakat için kalacak paralarını da eklerseniz ''23.000 lira'' olur

bunun haricinde banka hesabında 10.000 usd göstersen min. = 70.000 tl (bunu harcamak zorunda değilsin göstermelik)
    kimileri 15.000 usd gösterilmesi gerekiyor diye bana mesaj attı...bu konuda net bilgim yok
    (dolar kurunu ortalama 7 lira saydım diyebiliriz hesaplamada) ileride büyük artış olma ihtimali de söz konusu

haksız mıyım ?
    bunu neden yazdım? bilgilendirme için.
    milletin nasibini kapatmayın...öylesine başvuru yapmayın
    4 kişilik bir aile için neredeyse 100 bin lirayı bulabilecek bir rakam olabilir
    eğer ücretler hakkında revize edilen bilgi gelirse edit ile düzeltirim (editlendi)

edit: iş bulamazsan 1 ay içinde masrafları istediğin rakam ile çarp
    bu bilgilendirme daha çok ergenlere ithafen yazılmıştır.
    kafasına koyan adama masraf 200 bin lira desende gider tutamazsın
  • son 4 yıldır düzenli olarak başvurduğum göçmenlik vizesidir. çıkarsa kredi çektirir yine giderim 70000 tl para mı amerika için pehh. iş bulduktan sonra ayda 150-200 dolar göndersem kredinin taksidini de öderim, kafa rahat.

not: kalacak yerim var
  • 6 yıl önce öylesine başvurup çıktığında oldukça şaşırmıştım. görüşmelerde de durumu pek çaktırmayınca, damarımı kessen abd akıyor falan çekince, yeşil kartı kaptım. bir kaç kere gir çık yaptım turistik gezi için, en son girdiğimde uyardılar, eğer bu kalıcı olmazsa yeşi kartın iptal olacak, bu turistik vize değil diye ayar çektiler.

he he öyledir dedim geçtim.

3 yıldır da gitmiyorum, tırstım biraz son girişimden sonra, ya başıma kötü bir şey gelirse, hapis mapis sınırdışı falan gibi.

şu anda girebilir miyim emin değilim. iptal olmamıştır umarım.

kısacası, dışı sizi içi beni yakan bir kart.
  • davulun sesi uzaktan hos gelir. kimse size greencard cikti diye ayaginizin altina kirmizi hali sermeyecek.

burada bir halt olamadiysan, kendi isin duzenli gelirin veya cesaretin yoksa dunyanin hicbir yerinde bisey olamazsin. kendinizi kandirmayin.

ornek vereyim;

turkiyede 2 iste calisir misin? gunduz 08-17 arasi garson 18-01 arasi motorkuryelik yapar misin?

cogunluk yapmam der.

peki amerikaya kapagi atanlar neden yapar? kendi ulkende 2 iste calisabilecekken kendi kulturunde kendi ulkende yapabilecekken neden macera?

yurtdisina giden yerlesenlerin klasik geyigi, tek goz odada kaldim, 2 iste birden calistim.. ee sonuc turkiyede iyi kotu anca bir ev alabildim.

burdaki ornekleme tamamen isci vasifsizlar icin.

muhendis yazilimci isen zaten heryer amerika sana.
  • muhendis yazilimci degilsen bile iyi.

sahsen muhendis olarak bir kac yil 2 iste calismak istiyorum. hem sosyal olabilecegim hem fiziksel enerji harcayabilecegim hemde beynimi kafami yormadan para kazanabilecegim isler hayal ediyorum.

oyle islerki mesai saati bittiginde kafada o isinde bittigi isler. mesai saati bittigi zaman artik o isi yaptigina dair bir ibarenin kafanda fikir olarak olusmadigi isler.

mesela gunduz uber..vs.. yaparken gece bir restoranin arkasinda domates dogramak istiyorum.ki eve geldigimda kafam rahat bir sekilde yarin acaba domatesleri nasil dogramaliyim diye dusunmeden 3 dolara aldigim viskimi acip rahat rahat konsolumda ve 200 dolarlik 3 gunde aldigim dev ekran tv de oyun oynayabileyim.

yada bir yerde garsonluk yaparken baska bir yerde yerleri falan silmek. eve geldigimde artik yarin yerleri nasil silerim , yada nasil yeni bir yontem gelistirmeliyimki yerler silinmeli diye dusunmeden kendi elimle firinda yaptigim lahmacunu gomdukten sonra huzurluca tuvalin karsisina gecip kendimi kaybetmek istiyorum.

sonra 3 gunluk kazancim ile , turkiyede kredi cekerek alacak oldugumuz yeni xbox series x icin kuyrukta sabahlamayi istiyorum. bir paket sigara alacagima bir kutu xbox oyunu alirim mantigi ile sigarayida biraktigim hayatimda kitapligin yaninda birde oyun dolabi olsun istiyorum.

senede en az bir kere avrupa veya asya ulkelerine 1-2 haftalik tatile gitmek istiyorum. mcdonalds in arkasinda gece saat 3 de domates keserek bile istersem 5 yilda 15 ulke gezebilecegimi biliyorum.

2 iste calisip biriktirdigim paralar ile sirasiyla fransizca , ispanyolca ve cinde ogrenmek icin bu dilin konusuldugu ulkelerdeki kurslara yazilmak istiyorum.

bir aylik kazancim ile turkiyede kredi cekmeden alamayacagim bilgisayarim ile is stresi olmadan bos zamanlarimda belese calisarak opensource projelere kendimi adamak istiyorum.

daha sonra oturdugum yerden para kazanmak isterse canim gidip bi sirkette yazilimci olarak calisirim.

hersey para degil anliyormusun.
  • abi türkiye'de insan niye 2 işte birden çalışmaz? çünkü bu iki işte adamın anasını sikerler ve 1. işten sonrasında 2. işe halin kalmaz. çünkü türkiye'de her iş kolunda 3 kişilik iş 1 kişiye yüklenir.

dönelim abd'ye. oraya giden "vasıfsız" diye nitelendirip örnek verilen tiplerin çoğunun motivasyonu "çok para kazanmak" açın youtuber'ları izleyin. 5-6 saat uber yapıyorlar, günlük 50-60 $ alıyorlar. sabah da başka işte çalışıyorlar. 1500 de base maaş + garsonlukta %20 tip var öyle düşünün. yani herifin maaşı geliyor aylık 3-4k civarına. 2000$'a yaşar mı? yaşar. ama herif 4000 kazanmak istiyor. hatta taşı sıkıp suyunu içiyor ki kısa sürede paranın amına koysun.

temel motivasyon bu. macera arama değil, para arama. türkiye'de 2 işte alacağın 5000tl seni bir sikim yere taşımaz, ama abd'de 2 işte alacağın 4k paranın yarısını biriktirme ihtimalin yüksek. 5 sene bu tempoda çalışsan, kenardaki paran 100 küsür bin dolar. git istersen bazı eyaletlerde evini al bu paraya. türkiye'de 5000 maaşla 5 senede ne alırsın? babayı.

ayrıca mesela ben yazılımcıyım diyelim. ve siktiğimin yerinde sürekli freelance iş kovalamak istemiyorum. gidiyorum bir şirkete, 3 sene tecrübeli adama verecekleri para 10k. kusura bakmayın ama, kimse size yazılımcısınız diye abd'den kalkıp 60k usd maaşlı uzaktan çalışma işi ha deyince vermiyor. o işler herkese nasip olmuyor. yani her yer size amerika da değil.
  • mühendisim bana türkiye'de iki işte çalışıp bir haftalık maaşınla oyun konsolu, yada güzel bir gaming laptop yada günlük kazandığın parayla acımadan kiloyla(bakın gram hesabı yapıp alsam mı almasam mı kararsızlığından bahsetmiyorum) et alıp doyasıya yiyip, yada kazandığın bir aylık maaşla çıkan telefon modellerinden en son modelini rahat bir şekilde düşünmeden bilmem kaç ay takside girmeden kafa rahat şekilde alıp, yada tuvalet temizlesen bile emeğinin karşılığını alıp gidip rahat bir şekilde kimsenin kimseye karışmadığı yerlerde tatilimi yapabilirsem, yada burda almak için kıçımızı yırttığımız arabalara birim olarak rahat bir şekilde alıp binebilirsem, yada yada yada.. gördüğünüz gibi bunun yadası bitmez örnek ver dur o kadar çok varki. eğer bu dediklerimi bu ülkede üstelik iki işte çalışıp da yapabilirsem burdan başka yere gitmeye çalışanı ne yapsınlar.

haydi bakalım yukarıda yazmışsınız iki işte çalış türkiye'de, emeğinin karşılığını alama sonra gör dünya kaç bucak. en azından giderim denerim olmadı mı pişman olmam denedim derim şu ortalama 70 yıllık hayatımda zaten az bir süre kalmışken kalan hayatımı daha iyi yaşamak için denedim derim, olmadı mı götümü kıstırır türkiye'de boktan hayatımızı yaşamaya devam ederim bir şekilde..

+ olarak türkiye'de gençler mezun olunca işsiz kalıyor ve ekstra kredi borcuydu o borcuydu derken işsiz bir şekilde eksiden başlıyor. özellikle erkekler resmen borç batağı içinde mezun oluyor kyk kredi borcu mu bedelli askerlik parası mı işsizlik mi bu çocuklar napsın burada ekside başlayacağına orada sıfırdan başlamak mı zor yani? burada mühendislere, öğretmenlere, doktorlara, işçilere emekçilere bilimum özel sektörde çalışan insanlara, patronlar köle gibi çalıştırıp üzerinden milyonlar kazanıp sana değerini vermezse, devlet her fırsatta ota boka vergi koyup bulduğu köşede seni gondiklemeye çalışmazsa, fikirlerini, düşüncelerini rahat bir şekilde anonim olmadan konuşabilirsem bu ülkede kalırım. burada köle gibi çalışacağıma gider oralarda köle gibi çalışırım ama karşılığını da alacağımı bilirim en azından..
  • size yakın zamanda 2 iş tecrübemden örnek vereyim, türkiye'de 7-8 tane bayisi olan tanınmış bir kafe zincirince çalıştım 5 ay falan. bana günlük verdikleri para 70 lira, hafta içi tip iyi olursa bi 10-15 lira geliyor, günlüğüm oluyor 85 lira. bunun 10 lirası yol parası gidiş dönüş. kalıyor bana 75 lira. haftada 5 gün çalışabiliyorum, haftalık kazancım 375 lira, aylık kazancım da 1500 lira. es keza ek bir iş bulup çalışmaya gücüm kalırsa o 1500 lirayı 2000 liraya tamamlayabiliyordum zar zor. 2000 liranın 500 lirasını ev kirasına ve faturalara veriyordum. bana kalıyor 1500 lira. 1500 lirayı biriktirsem ne olacak? 10 ay biriktirsem bir telefon alacak parayı biriktirmiş olacağım. yukarıda bir arkadaş yazmış "5-6 saat uber yapıyorlar, günlük 50-60 $ alıyorlar. sabah da başka işte çalışıyorlar. 1500 de base maaş + garsonlukta %20 tip var öyle düşünün. yani herifin maaşı geliyor aylık 3-4k civarına. 2000$'a yaşar mı? yaşar. ama herif 4000 kazanmak istiyor. hatta taşı sıkıp suyunu içiyor ki kısa sürede paranın amına koysun."

benimle hemen hemen aynı durumda olan eleman amerika'da da aynı birim parayı kazanıyor ama daha çok harcayabiliyor. adam bir günlük kazandığı parayla 1 aylık market alışverişini yapıp deposunu fulluyor lan. arabası bile var. ben bırak arabayı bisiklet bile alamıyorum, en dandiğini alabilmek için haftalığımı vermem gerekiyor. adam o paraya araba alıyor.

aradarki fark bu. zaten türkiye'de yarağı yemiş haldeyiz, bu düzende pek bir şey olacağımız yok, son şansımızı başka yerde denemek istiyoruz. bu kadar basit.
  • bu sene 4. kez başvurdum önceki başvurularımda başvurduğumu kimseye söylememiştim ama bu kez sözlüğe yazıp totem yapmak istiyorum.

hadi be sam amca güldür yüzümüzü.
  • bundan sonra sürekli olarak başvuracağım, sadece abd ile kalmayacak olan, migration vizesi
539 entry daha