şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • aynen kardeşim, green card çıkarsa direkt amerikan başkanı devreye giriyor, evini arabanı işini gücünü direkt ayarlıyorlar, bir de şehrin anahtarını veriyorlar.

ekşi sözlük yazarlığı nerelere düşmüş yahu, doğru düzgün türkçe bilmeyen, format bilmeyen adamlar kolayca yazar olabiliyor.

umarım böylelerine çıkmaz green card.

edit: tabii ki kaçmış.
    görsel
  • şu üstte yer alan arkadaşı yazar yapan moderatör, sana da kafam girsin ne diyim...
  • bana çıkması durumunda mulakata hazırlanıyorum.
    1. sorum: abd yi neden tercih etmeliyim?
    2. sorum: 5 yıl sonra ülkenizi nerede görüyorsunuz?

bu noktada ik cıların desteğini bekliyorum.
  • insanın kaderini değiştiren karttır.

çıkması demek; yarın pılınızı pırtınızı toplayıp gidiyorsunuz anlamına gelmiyor. 1.5 yıl süren bir süreci olduğunu söyleyebilirim.

birinize yeşil kart çıkarsa eğer;

- ingilizceniz kendinizi rahatlıkla ifade edecek seviyede değilse gitme süreniz olan 1.5 yıla kadar oturun ingilizcenizi geliştirin.
    - 1.5 yıl süre içinde kendinizi nasıl bir meslekte yer almak istediğiniz göre geliştirin.
    - eğer meslek grubunda iseniz çok şanslısınız, meslek amerika'da her zaman kazanır. (misal, terzi, marangoz, tamirci, kuaför vs... hele bir birikmiş varsa açarsınız bi dükkan, inanılmaz kazanırsınız.)
    - eğer mühendis, doktor vs beyaz yakalı iseniz işiniz bir tık daha zor olabilir. ingilizce seviyenize göre koskoca ülkede iş bulmamanız için sebep yok fakat yılmayın ve unutmayın bayağı bir zaman alacak bir iş bulmanız...
    - hiç iş bulamasanız bile worst case scenario olarak her zaman best buy, office depot, walmart gibi büyük mağazalı sektörlerde iş sonsuz şekilde var. hem ingilizcenizi geliştirmek hem de ülkeyi tanımak anlamında güzel bir başlangıç da olabilir sizin için ve az da kazanmıyorlar.
    - ve unutmayın sizin amerika vatandaşıyla oy kullanmak dışında hiç bir farkınız olmayacak... dolayısıyla kendinize güvenin.

not: yeşil kart sahibi değilim, sadece çıkan veya başka vesilelerle vatandaş olan birkaç arkadaşım var.
  • kesin sonuç için
    (bkz: greencard hüseyin)
  • ilk kez başvurdum ve içimde sebepsiz bir heyecan var, sanki çıkacak gibi. ilk kez başvurunca böyle oluyor sanırım. neyse attık oltamızı suya akşama çekeceğiz bakalım. herkesin gönlüne göre olur umarım.
  • 2.deneyişim. pek umudum yok ama eğer çıkarsa halihazırda okuduğum bilgisayar mühendisliği bölümünü bırakıp gitmeyi düşünüyorum. ne iş olsa yaparım yeter ki bu ülkeden gideyim.
  • 3. kez başvurmuştum ancak çıkmadığı için daha öncekiler çok da hevesim kalmadı. başka ülkelere gitmek de zor şuanda. yapıcak birşey yok kaldık green card çıkana kadar bir ömür.
  • liseden beri kopmadigimiz yakin bir arkadasim bundan 4 sene once bir gun 'gelin la kahveye gidek' dedi.

oturduk vedat abinin mekana caylari soyledik, les gibi kahve masasinda oturup genel gecer muhabbetimizi ediyoruz. derken pic 'olm bana green card cikti amk' dedi. tabi ben siktir, lan o fake, yalan!!!, kak siktir git falan dedim.

kendisi simdi teksas taraflarinda kendi kamyoneti var, seneye vatandasligini alacak. cocukluktan beri tanidigim herifin bildigin sinirleri yatisti. degisik bi insan oldu. evlencem lan falan diyor.

gta yi cok severdi. gitmis ordaki buick lerden birini almis. 3 bin dolara. onun videosunu atiyor. yasimiz oldu 35. bizde ne ev ne araba ne sakinlik.

hepinize ciksin lan. guzel bir sey.
  • açık görüşlü olmayan, sığ olan insanların almayı hakettiğini düşünmediğim karttır
hesabın var mı? giriş yap