şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • green card ile cekilis ayni sey degil. cekilis sadece green card alma yontemlerinden birisi. abd gocmenlik sisteminde halihazirda kalifiye isciler icin green card alma yontemi mevcut (eb1). 2017 yilinda toplam verilen 1.127.167 green card'in sadece 51.592'i cesitlilik vizesi (yani diversity visa lottery) nedeniyle verilmis.

ana kategorilere gore verilen green card sayilari soyle:

1. abd vatandaslari'nin yakin aileleri (ir vizeleri) - 516,508
    2. aile sponsorlu gocmenlik (f vizeleri) - 232,238
    3. is sponsorlu vizeler (eb vizeleri) - 137,855
    4. multeciler - 120,356
    5. cesitlilik vizesi (green card lotosu) - 51,592
    6. iltica edenler - 25,647
    7. sinirdisi iptalleri - 3,539
    ...

turkiye'den ise ayni yilda vize alanlar (bu sayilara abd icindeyken green card alanlar dahil degil) su sekilde:

1. cesitlilik vizesi (green card lotosu) - 1303
    2. abd vatandaslari'nin yakin aileleri (ir vizeleri) - 584
    3. aile sponsorlu gocmenlik (f vizeleri) - 172
    4. is sponsorlu vizeler (eb vizeleri) - 137
    5. diger - 10

* ir vizeleri sadece abd vatandaslarinin esleri, kucuk cocuklari (oz, uvey, evlatlik), anne ve babalari icin gecerli.
    * f vizeleri ise, abd vatandaslarinin buyuk cocuklari, kardesleri, green card sahiplerinin esleri ve cocuklari icin gecerli.
    * iltica edenler "asylum", multeciler ise "refugee" olarak dusunulmeli.

daha kapsamli tabloya suradan ulasilabilir.
  • aile sponsorlu göçmenlik nasıl oluyor acaba?
  • umutluyum ben de başvuran herkes gibi. yarın akşam hayatımın geri kalanının başlangıcı için yeni planlar yapacağım. bu planlar greencard ile sınırlı değil elbette ki, çıkarsa yapılacaklar ve çıkmazsa yapılacaklar diye iki kategoriye ayirdim. ve umuyorum ki cikar.
  • hüseyin, evet green card hüseyin geldi aklıma direkt. ne yaparsınız işsiz bir öğrenciyim
  • göçmen kartı.
    önceleri apaçilerden fazla olmak için alınan göçler sonları arz fazlası olduğu için seçerek almaya başlarlar. bu yolla baş edebilirler yeni dünya vatandaşlığına namzet olanlarla.
    gerçi amerika eski amerika değil.
  • bu sene ben de çekilişe katıldım. oran düşük ama beklemesi zevkli. burada zevki açalım çünkü birkaç tür heyecan okuyorum entrylerde. benimkisi olmayacağına daha çok ihtimal verdiğim için yani konuyu arkadaşlar arasında eğlence edindiğim için çok zevkli. ha çıksa gidebilir miyim? elimi kolumu sallaya sallaya hemde. 15 bin dolar böyle bir şey için küçük bir meblağ.

ama ikinci heyecan da bunu hayatları için dönüm noktası görenler. durmadan green card hayali kuranlar. bakın bu iş gerçekten piyango, yani bunu hayatınızın dönümü gibi görmeyin. kendinizi şartlamayın salın gitsin.

oldu da çıktı o zaman size sevinmek kalsın.

size ve kendime en iyisini diliyorum.
  • bazılarının zannettiği gibi green card çekilişini kazandığınızda amerika'da uçaktan inerken önünüze kırmızı halı falan sermiyorlar. sadece oturma ve çalışma izninden ibaret. iş ve ev konusunda başınızın çaresine bakacaksınız. amerika greeen card ile biraz daha nitelikli amale kadrosu alıyor. ha kendinizi geliştirirsiniz, büyük işler başarır iyi yerlere gelirsiniz o ayrı kimse engel olmuyor.
  • daha tarih belli olmadan 7 mayısta açıklanıcak olursa kesin bana çıkıcak demiştim öyle de oldu hehehe bakalım çıkıcak mı tabi 7 mayıs benim için önemli bi gün ama çıkarsada napıcağımı pek bilmiyorum önümde çok fazla seçenek var ve çıkarsa yapıcağım seçimler cidden hayatımı değiştircek.
  • 2 gün sonra açıklanacak hede,ins çikar

edit : çıkmadı :( bir daha başvurdum önümüzdeki sene gene editlerim bu sefer çıkıcak

edit 2 : bu sene de çıkmadı seneye inşallah
  • 7 mayıs salı akşam 7 gibi açıklanacak ama site çökeceği için 7 buçuk gibi sonuçları öğrenebileceğiz.