şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • green card çekiliş sonuçlarının kontrol edileceği abd hükümeti'ne ait tek resmi web sitesi:

https://www.dvlottery.state.gov/

çekiliş sonuçları 7 mayıs 2019 salı günü tsı 19:00 itibariyla açıklanacak.

confirmation number'ı unuttuysanız ne yapmalısınız?

web sitesinde bulunan kontrol sayfasinda, "confirmation number" kisminin altindaki "forgot confirmation number" linkini takip edin. karsiniza cikan sayfada kutucuklari doldurun (ıngilizce alfabe harflerini kullanin):

diversity visa lottery program year: dv2020 icin 2020 secin
    last/family name: soyadiniz
    first name: adiniz
    middle name: ortanca adiniz (yok ise hemen altindaki "no middle name" kutucugunu isaretleyin)
    month: ay (01,02,03...10,11,12)
    day: gun (01,02,03...29,30,31)
    year: yil (orn: 1919)
    email adresinizi ve ekranda gordugunuz guvenlik kodunu girip "submit" butonuna tiklayin
    eger tum bilgiler dogruysa (kayit olurken girdiginiz gibi), sonuc kontrol ekrani acilmis ve "confirmation number"iniz ilgili kutucuga otomatik olarak girilmis olmali.
  • 10. kez başvurduğum ve çıkacağına dair umutlarımın iyice yok olduğu hede.

sebebi ise daha önce burada zabıta olarak çalışan ve gerçekten tam anlamıyla odun olan bir arkadaşıma çıkmış ve gitmişti. 4-5 senedir orada ve tek kelime ingilizce öğrenmiş değil. ancak önemli olan bu değil, çekilişle çıkıyor sonuçta ve ingilizce bilip bilmediğine bakılmıyor fakat sıkıntı şu ki bu arkadaşın kuzenlerine de bu kart çıktı. hatta daha sıkıntılı olanı söyleyeyim geçen sene kazananlar açıklandığında bu bahsi geçen kuzenlerin hiç birine çıkmadı ve bizim elemana "abi bize çıkmadı" dediler. o da nasıl çıkmaz ya, olmaz öyle şey diyerek ben halledicem sizin işi dedi ve benim nası halledicen lan diye götümle güldüğüm günlerin ardından tüm kuzenleri green card sahibi oldu. nasıl yaptı nasıl etti bilmiyorum, o kadar bi samimiyetimiz olmadığından soramadım ancak gerçek tam olarak bu. çok ciddi bir araya adam sokma ve torpil durumları söz konusu gibi görünüyor o yüzden pek bir umudum yok.
  • amerikaya her giden green card'lı olmuyor.

mevcut green card'ın tek yolu çekiliştir.

diğerleri ya mülteci olarak giderler, ya biriyle evlenip oturum izni alırlar ya da kaçak yollarla giderler.

green card'da ne torpili amk taşak mı geçiyorsunuz?
    heryeri türkiye sanıyorsunuz.

sizin zabıte arkadaşınız %99 fetöcüdür.
    bir şekilde hatırlı tanıdıklarla amerikadaki bir fetö şirketinde işe başlamış veya greencard çıktığı için gitmiştir.

kuzenlerini de amerikaya "siyasi mülteci" olarak "bizi hapislere atıyorlar, işkence ediyorlar." diye binbir dalavereyle götürtmüştür.
  • kısmetse eylül’de kanada’ya taşınıyorum. eğer olur da greencard üstüne çıkarsa dadından yenmez. sırf uçak biletimi şu çekiliş için daha almadım. sanmıyorum çıkacağını da işte ya çıkarsa bla bla...
  • green card ile cekilis ayni sey degil. cekilis sadece green card alma yontemlerinden birisi. abd gocmenlik sisteminde halihazirda kalifiye isciler icin green card alma yontemi mevcut (eb1). 2017 yilinda toplam verilen 1.127.167 green card'in sadece 51.592'i cesitlilik vizesi (yani diversity visa lottery) nedeniyle verilmis.

ana kategorilere gore verilen green card sayilari soyle:

1. abd vatandaslari'nin yakin aileleri (ir vizeleri) - 516,508
    2. aile sponsorlu gocmenlik (f vizeleri) - 232,238
    3. is sponsorlu vizeler (eb vizeleri) - 137,855
    4. multeciler - 120,356
    5. cesitlilik vizesi (green card lotosu) - 51,592
    6. iltica edenler - 25,647
    7. sinirdisi iptalleri - 3,539
    ...

turkiye'den ise ayni yilda vize alanlar (bu sayilara abd icindeyken green card alanlar dahil degil) su sekilde:

1. cesitlilik vizesi (green card lotosu) - 1303
    2. abd vatandaslari'nin yakin aileleri (ir vizeleri) - 584
    3. aile sponsorlu gocmenlik (f vizeleri) - 172
    4. is sponsorlu vizeler (eb vizeleri) - 137
    5. diger - 10

* ir vizeleri sadece abd vatandaslarinin esleri, kucuk cocuklari (oz, uvey, evlatlik), anne ve babalari icin gecerli.
    * f vizeleri ise, abd vatandaslarinin buyuk cocuklari, kardesleri, green card sahiplerinin esleri ve cocuklari icin gecerli.
    * iltica edenler "asylum", multeciler ise "refugee" olarak dusunulmeli.

daha kapsamli tabloya suradan ulasilabilir.
  • aile sponsorlu göçmenlik nasıl oluyor acaba?
  • umutluyum ben de başvuran herkes gibi. yarın akşam hayatımın geri kalanının başlangıcı için yeni planlar yapacağım. bu planlar greencard ile sınırlı değil elbette ki, çıkarsa yapılacaklar ve çıkmazsa yapılacaklar diye iki kategoriye ayirdim. ve umuyorum ki cikar.
  • hüseyin, evet green card hüseyin geldi aklıma direkt. ne yaparsınız işsiz bir öğrenciyim
  • göçmen kartı.
    önceleri apaçilerden fazla olmak için alınan göçler sonları arz fazlası olduğu için seçerek almaya başlarlar. bu yolla baş edebilirler yeni dünya vatandaşlığına namzet olanlarla.
    gerçi amerika eski amerika değil.
  • bu sene ben de çekilişe katıldım. oran düşük ama beklemesi zevkli. burada zevki açalım çünkü birkaç tür heyecan okuyorum entrylerde. benimkisi olmayacağına daha çok ihtimal verdiğim için yani konuyu arkadaşlar arasında eğlence edindiğim için çok zevkli. ha çıksa gidebilir miyim? elimi kolumu sallaya sallaya hemde. 15 bin dolar böyle bir şey için küçük bir meblağ.

ama ikinci heyecan da bunu hayatları için dönüm noktası görenler. durmadan green card hayali kuranlar. bakın bu iş gerçekten piyango, yani bunu hayatınızın dönümü gibi görmeyin. kendinizi şartlamayın salın gitsin.

oldu da çıktı o zaman size sevinmek kalsın.

size ve kendime en iyisini diliyorum.