şükela:  tümü | bugün
 • amerikanın fırsatlar ülkesi olduğuna hala inananların ve ne yazık ki pırtanta gibi ülkesine yarar sağlayacak insanların bile başvurdukları eylem.

  işçi sınıfına gelince, bir çok örnekte birebir gördüğüm, gencecik garson, halıcı ya da çiftçi çocuklar, ya da genç yaşta evlenip çocuğuyla ortada kalan, türkiye'de iş bulamayacaklarını düşünen onun yerine amerika'da bagel yerken hem çocuğuna bakıp hem de iş olarak bir adama hizmetçilik yapma fikrinde olan genç kızlar maalesef yalan hayallerle kendilerinden yaşça büyük, ortak bir dil bile konuşamadıkları insanlarla evlenmektedir.

  henüz bunu yapmamış ama düşünenler için bir çift lafım var: amerika herkes için fırsat yaratmıyor, büyük hayallerle gittiğiniz ülkede ucuz iş gücü olarak kullanılacaksınız, benzincilerde çalışıp, bagel alabilecek bir para bile kazanamayacaksınız. bir de evlilik gibi kutsal bir kurumu (hala öyle düşünüyorum) iş ve işçi bulma kurumuna dönüştürüp dünyanın bozulmasına bir de siz katkıda bulunacaksınız... mutlu olunmaz mı, belki olunur, beklentileri iyi bilmek lazım... mutluluk polemiği bir yana, yazık olacağı kesindir..

  bir de şöyle durumlar var, bir çift boşanır, bir tanesi bir amerikalıyla evlenir, 5 yıl sabreder, ingilizce öğrenir, iyi kötü ülkeye alışır sonra alır pasaportu, amerikalı eşini boşar, türkiyeye gelir, eski ailesini tekrar kurar ve hoooppp her beraber amerika... buna da laf bulamıyorum.

  ve maalesef amerikan konsolosluğu, bu tür evlilikleri iyi araştıramamakta ve herkese göçmen vizeleri vermektedir... onun da nedeni bence salaklıkları değil, ucuz iş gücü merakıdır...

  (bkz: welcome to the real world)
 • green card'ı olan birisi ile kesinlikle yapılmaması gereken durumdur, green card sahibi sonradan evlendiği kişiye hiçbir avantaj sunamaz, eşinin başvurusu standart göçmenlik başvurusu sürecine konur, iki üç yıl sonra belki sıra gelir. amerikan vatandaşı ile yapılırsa, üç ay içinde çalışma ve oturma vizeniz gelir, iki yıl boyunca kullandıktan sonra eğer fbi'ın evlilk testinden geçerseniz green card'ınızı alırsınız.
 • blase lerin yorumuyla tek evlenme sebebidir belki de
 • insanlarin goc ettikleri ulkelerde vizeleri bittikten sonra ya da bitmeye gun saymaya baslayinca basvurduklari bir eylem. bircok arkadasim bunu yapti ve hepsinin hayatinda olumlu degisiklikler oldu acikcasi. yasal olmayan bir eylemden sonra artik yasadiklari ulkede yasal olarak yasiyorlar ve calisiyorlar.

  (benzincilerde, restoranlarda calisip bagel alamamaya gelince... zaten abd'de benzincilerde pompacilik ya da restoranlarda temizlik yapan gocmenlerin cogunun yesil karti yoktur.)
 • herkese tavsiye etmedigim sonuclari bayagi kotu olabilecek bir olay. eger yaptiginiz evlilik sahte ise evlendiginiz kisi green card gorusmesinden once sizden yuklu bir miktar para talep edip "parayi vermezsen sikinti yaratirim" tarzinda tehditler savurabiliyor. tabii normal olarak yumurta deligin agzina geldigi icin eyvallah etmeniz gerekebiliyor. true story.
 • kamu çalışanları bu ülkede kendi vatandaşı ile tayin için evlendiğine göre çok da yadırganmaması gereken durumdur.
 • hic korkmaniza gerek yoktur. diyelim ki sahte evlilik yaptiniz ve vatandss gorusmeden once sizi ispiyonlamamak icin yuklu miktarda para istedi. hemen ayni miktarda parayi siz ondan isteyin. eger vermezse sizin onu ispiyonlayacaginizi, para icin sizinle evlendigini ve bosanmak isteyeceginizi soyleyin. sizi en kotu sinir disi ederler ama o sizi ispiyonlamis olsa da siz onu ispiyonlamis olsanizda o her halukarda hapse giriyor. tercih onun.
 • diversity visa lottery çıkmayanlara tavsiye ettiğim uygulama.

  gidebiliyorsan turist vizesiyle veya başka yasal bir yolla git, türk veya yabancı, green cardlı veya abd vatandaşı biriyle evlen, al. anlaşmalı-anlaşmasız konusunda herhangi bir şey söylemiyorum, kendiniz araştırın.

  bu yolla almanız her yıl green card çekilişini çıkar diye beklemekten yüzde bilmem kaç defa daha yüksek ihtimaldir. sadece biraz masraflı olabilir, o kadar.