şükela:  tümü | bugün
  • gezi notları diye aldanmayın. hemingway 'bakın, nasıl da entelim, elitim, ahahaha çok iyi yazarım, mükemmelim ayol.' diye bas bas bağırdığı kitap.

akıcılık isteyenler için sıkıcı gelebilir. ama yine de iyidir, iyi.

bir de küçük iskender'in önsözüyle başlar kitap.
  • hemingway'in afrika gezisinden notlarını aktardığı kitap. kimilerine göre , akıcı bir üslubu ya da heyecanlı bir içeriği olmadığı için diğer hemingway kitaplarına göre geri planda kalmıştır. hemingway için av tutkusunun en az boğa güreşleri kadar önemli bir tutku olduğunu bu kitapta çok net anlayabiliriz. bir geyik vurabilmek için harcanan geceleri , atlatılan badireleri , öyle bir iştahla ve tutkuyla anlatır ki kitapta ; avcılıkla yakından uzaktan ilginiz yoksa eğer, kendinizi sorgulayabilirsiniz acaba ben de mi bir eksiklik var diye. diğer kitaplarında olduğu gibi, bu kitabı da okurken, sürekli bir alkol tüketme isteği canlanabilir bünyenizde , çünkü neredeyse her sayfada tüketilen viskiler , şaraplar ister istemez bilinçaltınıza sızar. av süresince gezilen yerler , yöre kültürü ve insanları hakkında da oldukça fazla bilgi verir hemingway. av tutkusu olanların beğeneceği , klasik hemingway okuyucusunu da sıkmayacak bir kitaptır.
  • gündüzleri binbir güçlük çekerek av peşinde koşan veya sabırla bekleyen, akşamları ise ateş başında viski sodaya abanan hemingway ve dostlarının maceraları. bu döngünün içerisinde amerikan edebiyatı değerlendirmeleri, insan, doğa ve hayvan betimlemeleri, karakter analizleri, ilişkiler üzerine bir ton düşünce bolca serpiştirilmiştir. yer ve zaman belirtmemiştir hemingway ancak esin kaynağı muhtemelen 1933'te eşiyle tanzanya'da yaptığı safaridir.
  • detay manyağı bir okuyucu olmama rağmen detayın dozunun fazla kaçtığını düşündüğüm, fakat bir yerden sonra tıpkı avını sabırla bekleyen avcı gibi size kendisini sabırla ve zevkle okutan hemingway romanı. avcılık ile ilgili hiçbir şey bilmememe rağmen kitabı bitirdiğimde (dün gece) kendimi safari tecrübesi yaşamış entelektüel bir avcı gibi hissettim. tuhaftır, hemingway'in okuduğum ilk kitabı idi bu. the old man and the sea veya a farewell to arms'ı hatta ve hatta for whom the bell tolls'u tahmin bile edemiyorum.