• --- spoiler ---
    büyük bölümü tek mekanda geçmesine ve bir grup insanın başka bir grup insanı öldürmeye çalışması gibi basit bir konusu olmasına rağmen -benim dalgınlığıma gelmiş olmasından mıdır bilmiyorum- film boyunca "darcy kim, tad kim, werm kim, ölen kız kimlerdendi, sarışın kız diğer müzik grubundan mı, o zaman niye onlarla gitmedi, kim kime niye ihanet etti, diğer müzik grubunu salarlarken bunları niye salmadılar" gibi sorularla boğuşup durdum ve bunca emeğin sonunda elime bir şey de geçmedi. işleyiş o kadar kolay ve ham kaçmış ki biraz karıştıralım, derin görünür düşüncesiyle düz bir ipe manasız düğümler atmışlar ve seyir zevkini baltalamayı tercih etmişler. faydasız bir seçim diyerek geçiyorum.

filme gelecek olursak, finaldeki comeback'in hazzı olmasa 5/10, comeback'in hatrına zoraki bir 6/10. ayrıca bazı yorumlarda belirtildiği kadar gore değil, ya da benim gözüm fazla alışkın, bilemiyorum. pek korku gibi de gelmedi, daha çok gerilimi ön planda tutmaya çalışmışlar. isminin hakkını verircesine yeşilin her tonunu barındırıyor bu arada. bir iki başarılı plan da vardı (filmin başında bisiklet sürme planı güzeldi ama atmosferle en alakasız plan olabilir). sonuç olarak, hafızamda hızla yerini kaybedecek filmlere bir yenisi eklenmiş oldu. ötesi değil.

filme ayırdığım sürenin en tuhaf kısmı ise, film bittikten sonra künye araştırması yaparken başroldeki anthon yelchin'in geçen sene saçma bir kazada ölmesini öğrendiğim kısım oldu sanırım. birtakım ilginçlikler.
    --- spoiler ---
  • imdb tür konusunda yanıltıcı bana kalırsa. horror kategorisine çok uymuyor.
  • bilumum şarkı yarışmasında yarışmacıların toplaşıp bekledikleri, adının aksine çoğunlukla da yeşil olmayan oda, salon. özellikle performanslar sonrası ve puanlama öncesinde, yarışmacıları konuştursun tansiyonlarını ölçsün diye yarışma sunucularının dışında özel sunucularla anlamsız konuşmaların yapıldığı iğrenç, sıkıcı gösterimsi bir olaya tanıklık eder bu oda. tüm bu sıkıcılığa rağmen ısrarla her şarkı yarışmasında bu konsepte devam edilir ve biz benzer görüntüleri izlemeye devam ederiz.
  • bu filmi imdb, metascore, rotten notuna dayanarak izledim. keşke daha önce yorum okusaymışım. film tamamen zaman kaybı. ne farklı bir konu ne de bir gerilim veriyor. ne oyunculuk ne güzel bir şey var filmde bu kadar puan verecek.

bir fakir müzik grubunun bir barda çalması ve kazayla barda olan bir cinayete birinin rast gelmesi ile mekan sahipleri çocuklar olayı gördüğü için bunları bir odaya kapatır. konu bu kişilerin dışarıya çıkma ve mekan sahibi ve onun ekibinin görgü tanıklarını yok etmeye çalışması üzerine kurulu.

herhalde bir gecenizi daha kötü değerlendiremezsiniz. değerli zamanınızı daha iyi bir şey ile harcayın. korku filmi arıyorsanız son zamanlarda çıkan 10 cloverfield lane , ıt follows izleyin. daha çok eğleneceksiniz. bu filme gibi gerilim filmi arıyorsanız the collector izleyin.
  • tam bir kontağı kapatıp izlemelik film. sorgulamadan, hangi karakterin kim olduğunu düşünmeden, neden-sonuç ilişkisi aramadan ve mantık hatalarına takılmadan izleyebilecekseniz beğenme olasılığınız var. aksi takdirde zaman kaybı.
  • imdb ve rotten tomatoes puanı oldukça şişirilmiş bir gerilim filmi. sadece puana bakmadım elbette. yazarların yorumlarına da baktım. çoğu yazar beğenmemiş. ama bu sefer de insanı bir merak kemiriyor. bu kadar kişi berbat diyor bu kadar kişi beğeniyor nedir bu iş diye açtım.
    gecenin bir yarısı yapacak daha iyi bir işim ve uykum da yoktu.
    pişmanlıktan ölmedim ama izlemesem de olurmuş.
    fakir metalci bir grubun konser dönüşü ekstra bir konser için ebesinin kollarında bir orman içinde tamirhane gibi değişik bir depoda konser vermeleri ardından kuliste bir cinayete şahit olmaları ve ardından depoda alıkonmaları anlatılıyor.
    depo sahipleri elemanları teker teker haklamaya çalışıyor.
    spoiler değil merak etmeyin. filmin başından sonuna neler olacağını anlıyorsunuz zaten.
    yine de o kovalamaca geriyor biraz.
    bi de filmin ilk yarım saatinde kafanızı yerle bir eden metal müziğe maruz kalacaksınız.
    4.5/10
  • atanamayan gerilim filmi
  • kısaca özetleyecek olursak; hikayesi tırt olsa da atmosferiyle bir hayli geren film. o yönden takdir edilesi.
  • derinlikli olmamasına rağmen, olay zinciri, karakterler, diyaloglar ve görüntüler üzerine epey düşünülüp dikkatlice yazılıp yönetildiği anlaşılan başarılı korku/gerilim filmi.

spoiler ahead.

dr. gordon freeman'a benzeyen acımasız bir nazi, müzik yaparak üç beş kuruş kazanmaya çalışan salaş ve vurdumduymaz bir grup genci, görmemeleri gereken bir şeye tesadüfen şahit oldukları için öldürüp yok etmeye karar verir.

leo tolstoy'un savaş ve barış romanında savaş alanında yaralanan bir asker yerde kanlar içinde yatarken yukarıdaki bulutlara bakarak iç çeker ve gözleri kararmadan önce "çocukken annem beni çok severdi, herkes beni takdir ederdi, notlarım yüksekti, kimseye de hiç kötülük etmemiştim, bütün dünya bana dost sanırdım, beni neden vurdular ki?" diye sayıklar şok halinde. bu filmde de bir köşeye sıkıştırılan ve teker teker vahşice avlanan genç çocuklar aynı ruh halindedir. o sıkışmışlık ve o haksızlığa uğramışlık hissini iyi yansıtmış yönetmen.

kabustan bir türlü uyanamayan ve dört arkadaşını kaybeden iki genç 'oyuna' katılmaya karar verince işin rengi değişir.

tabi hayatları sonsuza kadar kararmıştır.

spoiler above.

garajında kendi arabasının altında kalarak ölen genç aktör anton yelchin'in son işlerinden biri sanıyorum bu film. tengri rahmet eylesin.

ayrıca: bir adaya düşseniz yanınıza hangi müzisyeni alırsınız? ben sting'i alırdım.
  • şans vererek izlediğim başarısız film.
hesabın var mı? giriş yap