şükela:  tümü | bugün
 • dünya saat ayarı greenwich meridyenine göre yapılır. greenwich’in bulunduğu boylam derecesi 0 olarak kabul edilir. bunun doğusundaki boylamlarda güneş daha erken doğar. dolayısıyla saat daha ileridir. greenwich’in batısında ise güneş daha geç doğar ve dolayısıyla saat daha geridir.
  (bkz: greenwich)
 • dallama ingilizlerin 0 meridyenine verdikleri ad. sadece ordan mı geçiyor bu meridyen karrdeşim?
 • modern haritacılık başladığında, tek bir başlangıç meridyeni yoktu. kartograflar haritadaki boylamları ölçmek için farklı başlangıç meridyenleri kullanıyordu. böyle olunca, ingiliz, fransız, italyan, hollanda haritalarında aynı yer için farklı koordinatlar veriliyordu. örneğin ilk yaygınlaşan başlangıç meridyeni mercator'un kullandığı anvers'ten geçen meridyendi. fransızlar eskidünya'nın en batısı olduğu için kanarya adaları'nın en batısındaki ferro'yu kabul etmişlerdi. sonrasında fransızlar paris'i başlangıç meridyeni olarak kullanmaya başladılar. ingilizler ise greenwich'i kullanıyor ve kraliyet gözlem evi'nden geçen bu meridyen iyice yaygınlaşıyordu. 1884 yılında amerika'da uluslararası meridyen konferansı'nda artık tek bir meridyenin kullanılması gerektiği fikri gündeme gelmişti. 25 ülkenin katıldığı bu konferansta dünya denizleri üzerindeki gemilerin %72'sindeki haritalarda başlangıç meridyeni olarak greenwich'in kullanıldığı ortaya konuldu. böylece bir oylama yapıldı ve 22 kabul, 1 red ve 2 çekimser oyla greenwich uluslararası başlangıç meridyeni olarak kabul edildi. çekimser oylardan biri fransa'ya aitti ve 1914 yılına kadar fransız haritalarında paris sıfır meridyeni olarak kullanılmaya devam etti. ingilizler metrik sisteme geçince fransa da greenwich'i kabul ederek dünya haritalarındaki birlik sağlanmış oldu.

  greenwich'i ilk gördüğümde neye göre, kime göre demiştim. sonraki görüşlerimde pek umursamadım ama olur da benim gibi merak edenler falan vardır diye yazayım dedim. gerçi sanmıyorum ama olsun. başlangıç meridyeni hikayesi de böyle bir şey işte.
 • greenwich’e gidip de ayak basmali fotograf cekmeyeni dovuyorlarmis.
 • gün değişiminin neden bu meridyende olmadığını hep merak etmişimdir.
 • en sevdiğim meridyenin neden hep bu olduğunu merak etmişimdir.
 • teşekkürler
 • muhammed al-battani adındaki arap astronom iskenderiye yakılınca bağdata yağan eserlerden kaynaklık alarak başlangıç meridyeni hesabı yapar. %4'lük bir yanılma ile. başarılıdır gerçekten. bu bahis burada kalır.
  arapların 1000 yıl sonra avrupayı işgali ile bu eserler cordobaya kadar gelir. 0' referasn boylamına göre yayınlanır.