şükela:  tümü | bugün
 • yazılarında bolca amerikan argosu kullanır, genelde her makalesi ayrı bir keyiftir...

  reagan öldükten sonra arkasından şunları yazmış, yazabilmiştir:

  katil ödlek üçkağıtçı

  iyilerin erken öldüğünün son kanıtı: ronald reagan

  bundan hoşlanmayacaksınız. ölümün acımasızlığından bahsetmemek gerekir. ama bu durumda, birinin bunu yapması gerekiyor.

  ronald reagan bir üçkağıtçıydı. reagan bir korkaktı. reagan bir katildi.

  1987 yılında, kendimi nikaragua'da chaguitillo adlı berbat bir kasabada tıkılıp kalmış halde buldum. insanlar, aç olmalarına rağmen genelde fazlasıyla sıcakkanlıydılar; bir genç adam hariç. karısı daha yeni tüberkülozdan ölmüştü.
  eğer biraz antibiyotikleri varsa, insanlar tüberkülozdan ölmezler. ama kocaman yürekli adam ronald reagan, nikaragua'da ilaç ambargosunu yürürlüğe koymuştu çünkü oranın halkının seçtiği hükümetten hoşlanmamıştı.

  genç kadının akciğerleri dolup son nefesini verdiği sırada ronnie sırıtıyor ve espriler patlatıyordu. üç çocuk annesi bu kadını gömdükleri zaman reagan, b-movie (düşük bütçeli hollywood filmi) sırıtışını takınmıştı.

  ve hizbullah teröristleri lübnan'da, yüzlerce amerikan deniz piyadesini uykularında basıp öldürdüklerinde, televizyon savaşçısı (reagan) dayak yemiş bir köpek gibi kaçmış....ardından geri dönüp grenada'yı işgal etmişti. bu küçük akdeniz savaşı, ronni'nin havaalanı inşa eden kübalıları öldürdüğünden geçit törenleri düzenleyebilmesi için yapılmış ölümcül bir piyasa araştırmasıydı.

  hükümetin talanından yararlanan yakın arkadaş çevresinin verdiği, bir kısmı reagan'lara hibe edilmiş "hediyeler" olan -ki bu "hediyeler" arasında şapkalar kadar milyon dolarlık evler de vardı- tasarımcı giysileriyle, tehlike işaretli bir kurukafa gibi ortalıkta dolaşan nancy'yi de hatırlıyorum. onların yaptıklarına eskiden rüşvetçilik denirdi.

  ve bütün bunlar olurken, sürekli "ailevi değerler" teranesini zırvalayan, ama kendi torunlarını görme zahmetine dahi katlanmayan büyükbaba sırıtıyordu.

  the new york times, regan'ın ölümü için verdiği küçük ölüm ilanında, onun, "küçük amerikan kasabalarındaki inancı" ve "eski zaman değerlerini" tasarladığını yazıyordu. "değerler"miş, kıçımın kenarı. tek yaptığı sendika bozgunculuğu ile, fakir olan ve elbiselerini tasarımcıdan alamayan herkese karşı savaş ilan etmekti. her milyonerin yeni bir milyon daha kazanması için amerika'ya açlığı geri getiren yeni alçaklık döneminin mimarıydı.

  "küçük kasaba değerleri" mi? pacific palisades'in film yıldızı, malibu'nun zengin iş adamı mı bunu yapacak? kusmak istiyorum.

  ve bu arada, beyni buharlaşmadan hemen önce beyaz saray'da bilinçli olarak yaptığı son hareket, bizim seçilmiş kongremize karşı bir darbe bahşetmek oldu. reagan'ın savunma bakanı weinberger hayaleti casper ile çatlak albay ollie north, orta doğu canavarı ayetullah humeyni'ye silah verilmesi için komplo kurdular.

  regan'ın oğlanları, ayetullah'a tek bir kuruş vermemesine rağmen jimmy carter'ı süt çocuğu ve ödlek olarak nitelendirdiler. kameraların önünde film kurgusunun gereği olarak haşin erkek suratıyla bildiğimiz regan, rehinelerin serbest bırakılması için dizleri üstünde çökmüş halde humeyni'ye yalvararak, korkak bir hamam böceği gibi dilenmeye gitti.

  ollie north, manyak molla için yapılmış anahtar şeklinde bir doğumgünü pastasıyla -dalga geçmiyorum- iran'a uçtu. ronnie'nin kalbinin anahtarıyla.

  bunların ardından reagan'ın böcekleri, korkaklıkla suçu birbirine iyice karıştırdılar: "kontralarla" -özgürlük savaşçıları olarak lanse edilen nikaragua'nın uyuşturucu tacirleri- savaşmak için silah almak amacıyla rehin alanlardan para kabul etmek gibi.

  berkeley'deki öğrencilik günlerimi anımsıyorum, megafondan şöyle bağırılıyordu: "kaliforniya eyaletinin valisi ronald reagan, bu gösterinin şu vesileyle dağılmasını emrediyor"...ve bunun arkasından gözyaşı bombaları ve coplar gelirdi. bütün bunlar olurken, gipper'ın yüzünde hala o sivri dişlerini saklayan sırıtış vardı.

  chaguitillo'da çiftçiler, reagan'ın kontra teröristlerinden çocuklarını korumak için bütün gece uyanık kalmışlardı. bu çiftçiler, bizim çatlak beyinli başkanımızın bize "texas'tan arabayla yalnızca 48 uzaklıkta" dediği şu "komonistlerin", yani sandinistaların taraftarı bile değillerdi. texas'a ne halt etmeye geleceklerdi ki zaten?

  yine de çiftçiler ve onların aileleri ronnie'nin hedefiydiler.

  chaguitillo'nun çölleşmiş karanlığında bir televizyon cızırdadı. oynayan, üçüncü sınıf bir gangster filmiydi: "brother rat" (sıçan birader). başrolde roanld reagan.

  eh dostlarım, bu gece daha huzurlu olacaksınız: sıçan öldü.

  katil, ödlek, üçkağıtçı. hoşçakal ronald reagan ve ruhun şad olsun.

  greg palast, 6 haziran 2004
 • 'george bush dizlerinin uzerine egilip hugo chavez'in kicini opmelidir' demistir, hugo chavez'le yaptigi gorusmesini yazdigi makalesinin basligi niyetine.

  warren ellis'in, gercek spider jerusalem* olabilir dedigi (ya da bunu ima ettigi) bir gazeteci greg palast.

  sitesini mutlaka ziyaret etmeli, n'olur n'olmaz ben de koyayim gene de; http://www.gregpalast.com/
 • en karagozlu arastirmaci yazarlardan biridir.

  israrla; (bkz: http://www.buzzflash.com/…ws/2002/11/04_palast.html)
 • the best democracy money can buy kitabını imzalatma ve ayak üstü sohbet etme şansını bulduğum insan. gayet alçakgönüllü ve hoşsohbet biridir.