şükela:  tümü | bugün
 • on ismi icin roger mi george miydi seklinde bi ikilem icindeyken sordugum ilk kisi gregor oldugunu soyledi, hemen hatirladim.
  unlu bezelye calismasi oncesinde de evrimle ilgilenen biridir, lamarck'in tezini test etmek amaciyla bir takim calismalar yaptigi da yazilmistir. yine bitkilerle yaptigi deneyde tipik olmayan ozellikler bir sus bitkisini yetistigi yerden alip diger birornek bitkilerin yetistigi yere dikmis, ardil nesillerde de onun tipik olmayan ozellikler gostermeye devam ettigini tespit etmistir. (bu anlamda oldukca sabirli biri oldugu anlasilabilir, ne de olsa rahiptir, sasirmamak gerekir)
  bezelyelerle yaptigi calismaya da kisaca deginirsek, hermafrodit bir bitki olan bezelyenin kendi kendisini polenlemesini engellemek icin polenleyici kisimlari keser ve digerleriyle caprazlayarak sonuclari kontrol eder. (istatiksel calismayi da biyolojiye ilk sokan insanlardan biri oldugunu tahmin ediyorum, biyoistatistik kitaplarina bakmak gerek acaba credit veriyorlar mi) gerisini ve buraya kadar olanin cogunu ilkogretim seviyesinde biyoloji egitimi herkesin bildigini varsayiyorum.
 • bir dil sürçmesi sonucu biyoloji hocamin manav dedigi bezelyeci adam.
 • en azından bezelyelere şekil vermeye çalışmış olan, todesengel'den her halukârda farklı olduğuna inanılan zat. bir çirkin espride söylendiği gibi elinin altında binlerce insan olsa, o da bilim uğruna sapıtırdı... sanmıyorum.
 • varligindan yuzyillar sonra lise talebelerine bioloji derslerinde kan kusturtmayi becermi$ papaz.
 • 1822 - mendel dogdu
  1840 - opava gymnasium'dan mezun oldu
  1843 - olomouc felsefe enstitusu'nden mezun oldu
  1843 - brno'daki augustinuscu aziz thomas manastirina katildi
  1848 - rahiplerin yurttaslik haklarinin genisletilmesini talep eden dilekceyi imzaladi
  1851 - doga tarihi egitimi icin viyana universitesi'ne girdi
  1853 - ogretmenlik yapmak uzere brno'ya geri dondu
  1853 - bitkilerde kalitim uzerindeki arastirmalarina basladi
  1862 - havayla ilgili gozlemlerini avusturya-macaristan doga bilimleri cemiyeti'nin dergisinde yayimladi
  1865 - bitki melezleriyle ilgili makalesi brno doga bilimleri cemiyeti'nin dergisinde yayimlandi
  1868 - basrahip napp oldu ve mendel brno manastirinin yeni basrahibi secildi
  1870 - moravya ve silezya tarim cemiyeti merkez komitesi'ne secildi
  1884 - mendel oldu
 • (bkz: pisum sativum)
 • bezelye copcatani...
 • gercekten cok sansli bir adamdir. zira inceledigi ozellikler*** hep ayri genler uzerinde yer almistir, yani genler arasinda baglanti yoktur, yani inceledigi ozelliklerin fenotipik olusumu birbirini etkilememektedir. eger bu ozellikleri secmeseydi ve bagli genler uzerine calissaydi, muhtemelen bulduklari yanlis olurdu. essek sansi varmis zira adamda.
 • genetik biliminin kurucusu avusturyalı botanik bilgini ve rahip.doğa bilimlerine olan ilgisi küçük yaşlarda gelişti.olmütz’teki felsefe enstitüsü’nde 2 yıllık bir eğitimden sonra1843’te brünn’deki augustinusçu manastıra giren mendel gregor adını aldı.manastırda dinsel eğitim görürken bilimsel çalışmalarda yaptı ve 1847’de rahip oldu.1849’da brünn yakınlarındaki znaim’de bir okula geçici matematik ve yunanca öğretmeni olarak atandı.1850’deki öğretmenlik sınavını kazanamadı;üstelik en düşük notlarıda biyoloji ve jeolojidendi.daha sonra manastır başrahibinin yardımıyla viyana üniversitesi’nde fizik,kimya,matematk,zooloji ve botanik öğrenimi gördü.1854’te brünn’e dönerek bir teknik lisede ders vermeye başladı;1868’de de manastır başrahipliğine atandı.
  kalıtımla ilgili çalışmalarına manastırın bahçesinde başladı.orada çocukluğunda babasından öğrendiği bitki yetiştirme ve çaprazlama yöntemleriyle deneysel çalışmalar yaparken bir yandan da manastırın kütüphanesindeki tarım bir yanda bahçecilik,botanik,tarım,kitaplarını okuyor,konu hakkında bilgisini geliştiriyordu.aynı dönemde brünn’deki doğa bilimleri derneğine girerek bilimsel gelişmeleri daha yakından izlemeye başladı.
  genetik hakkında yaptığı deneyler sonucunda bitkilerdeki her özelliğin belirli yasalara uygun olarak yeni döllere aktarıldığını saptadı.bugün mendel yasaları olarak kabul gören bu kalıtım yasaları yalnız bezelyelerle kalmayıp,bütün eşeyli üreyen canlılar içinde geçerlidir.
  mendel 1866’da yazdığı bir inceleme yazısında bu buluşlarını ayrıntılı olarak açıkladı;ama çalışmaları gereken ilgiyi görmedi ancak 1900’de bitkilerdeki kalıtım yasalarını inceleyen bilim adamları mendel’in unutulmuş makalesini bularak okuduklarında değeri anlaşılabildi.
hesabın var mı? giriş yap