şükela:  tümü | bugün
 • doğum gününü ailecek her yıl bir tencere bezelye yemeği yaparak kutluyoruz. nasıl oluyor da denk geliyor bilmiyorum. bezelye yemeğinin kokusu mutfaktan gelirken google'ın hazırladığı mendel bezelyelerini görmemle koşarak mutfağa gitmem bir oldu ve annemle birlikte mendel için bir dakika saygı duruşunda bulunduk. nur içinde yat mendel. mendel.
 • bezelye pornocusu....yaptığı çalışmaların değeri ölümünden 50-60 yıl sonra ortaya öğrencileri tarafından ortaya çıkarılan rahip bozması bilim insanı....
 • genetikle ilgili çalışmalarına, " bu karıdan bu kız çıkar mı la." içerikli bir kahvehane sohbetinden ilham alarak başladığı söylenmektedir.
 • aşırı zeki olan johann mendel bir çiftçinin oğludur. zekasını öğretmeni fark eder, ama babası genç yşta ölümce mendel okuluna devam edemez ve aileyi geçindirmek için çalışmaya başlar. okuyamamış olmak içinde kalır ve birileri ona augustianian mezhebine katılmasını öğütler. bu mezhep içinde barındırdığı üyelere eğitim vermektedir çünkü kütüphaneye erişimleri vardır. böylece mendel matematik eğitimi görür. ve bu mezhebe katıldığı için ismini gregor mendel diye değiştirir. benzerliğin ve kalıtımın ardındaki matematiksel mantığı bulmak için meşhur bezelye çalışmalarını yapar. bulunduğu mezhebin insanları hiç evlenmediği için hiç bir ailesi olmaz ve bunun iyi tarafı olarak işine odaklanabilir. bezelyelerde birbirinden bağımsız 7 özellik seçer ve bunlarla çalışır. bitkinin bu özelliklerden herhangi birinin diğerini etkilemediğini keşfeder ve the rule of independet assortmentı bulur. halbuki onunki tamamen şanstır, birbirini etkileyen özellikler, beraber görülen genler vardır fakat ona denk gelmemiştir, gelseydi belki de biyoloji bilimi şimdi burada olmayacaktı.
 • gençliğinde fen bilgisi öğretmeni olmak isteyen ama girdiği "fen" sınavından bir türlü istenen notu alamadığı için bu hayalini gerçekleştiremeyen bilim adamı.

  daha sonra rahip olmuş fakat muhtemelen bu hevesinin önüne geçememiş. iyi ki de geçememiş.
 • aslen fizikçi olan rahip. kalıtım konusunu incelemeye başlamasının sebebi, bahçıvanlıkla uğraşan rahip arkadaşlarına daha kaliteli tohum elde etmeleri için yardım etmektir.
 • johann gregor mendel

  1865'te yayınladığı bitki melezleri üstüne denemeler isimli eseriyle "kalıtım" biliminin kurucusu (babası) olarak kabul edilmiştir.

  biyoloji biliminde canlılar arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkmasını sağlayan etmenleri ve bunların kuşaktan kuşağa nasıl geçtiğini inceleyen bilim dalına kalıtım bilimi(genetik)(soyaçekim) denir.

  bezelyelerle yaptığı çalışmalarda, aktarılan özelliklerin "faktör" denen birimlerle sağlandığını açıklar mendel. bugün, bu birimlere "gen" deniyor.

  notumsu: gen deyip geçil(e)meyecek kadar büyük manalardır. canlının a b c si(dili)ni içerir. insanlık canlının dilini sökmüş ve artık okuma-yazma çalışmalarına geçmiştir. hızla yeni gerçekler ile buluşmalar dönemindedir insanlık.
 • biyoloji calismalarinda bulgulari aciklarken bilimsel bir dil kullamak, o donem icin olagandisi.
  mendel' in calismalariyla ilgili butun bulgulari matematiksel olarak analiz edip, bilimsel bir dille ifade edebilmesi, onu genetik biliminin kurucusu yapiyor.
  ayrica, iyi bir din adami olarak olmesi sasirtici, ilgi cekici.
  (bkz: edward edelson)
  (bkz: gregor mendel and the roots of genetics)
  (bkz: gregor mendel / genetigin temelleri)
 • 1822-1884 yılları arasında yaşamış bilim adamı. sadece yaşadığı manastırın bahçesinde yetiştirdiği yeşil ve sarı bezelyeleri çaprazlayarak, bugün "mendel yasaları" olarak bilinen kalıtımın temel ilkelerini keşfetmiştir. genetik özelliklerin gelecek kuşaklara aktarılması sırasında bazı özelliklerin baskın (dominant), bazı özelliklerin ise çekinik (resesif) olduğu ve buna bağlı olarak genetik özelliklerin bir sonraki kuşakta ne şekilde oluşabileceğinin istatistiki olarak hesaplanabileceği konusundaki keşfi, bugün dahi kalıtım alanındaki en temel bilgilerden birisidir.

  kan grubu örneği üzerinden gidilirse, günlük hayatta kısaca a, 0 v.b. şekilde ifade edilen kan grupları, aslında a0, aa, 00 gibi birisi babadan, birisi anneden alınan iki bileşenden oluşur. (rh faktörünü konu dışı bırakıyoruz.) a baskın, 0 ise çekinik bir özelliktir. bu nedenle, a0 genleri taşıyan birisinin kan grubu a olurken, ancak 00 genleri taşıyan birisinin kan grubu 0 olmaktadır. örneğin a0 bir baba ve 00 bir annenin çocuğu için a0, a0, 00 ve 00 olarak dört sonuç oluşabilir, dolayısıyla bu çocuğun kan grubu %50 olasılıkla a, %50 olasılıkla 0 olacaktır. ama kan grubu 0 olan bir baba ile 0 olan bir annenin her ikisinin de kan grubu esasen 00'dır ve bunların çocukları sadece 00 olabilir, dolayısıyla kan grubu 0 olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap