şükela:  tümü | bugün
 • kutsal aile kurumunun içler acısı halini gösteren,bağımlılık ili$kilerinin sığlığını ortaya en iyi koyan roman karakteri..sağlığında gregor'u bir para kaynağı olarak gören ailesinin,onun çürümü$ le$inin ardından tek dü$ündüğü $ey kızkarde$i greta'yı zengin kocaya evermektir..

  (bkz: hastasıyım alemlerin)
 • "ben "entel"im, kültür sahibiyim" görüntüsü vermeye çalışan gudik insanların ağızlarına sakız ettikleri roman karakteri... gün gelir bir kişi "bir de gregor samsa war" gibisinden bir cümleye başlarsa, "sktir ordan muğa kodmun dalkavuğu" diyen ben olarım.
 • (bkz: donu$um), akabinde (bkz: bad mojo)
 • samsa, cekce sam (alone) sa (i <am>) dan uretilmis, "ben yalnizim" manasina gelen bir isimdir. kafkaya bir allusiondir.
 • kahramanın ruhundaki mutsuzluğun, zavallılığın, ezilmişliğin gözle görülür hale gelmesidir böceğe dönüşmek.
 • kucuk iskenderin yapitlarinda* sıkça gönderme yaptığı bir karakter aynı zamanda.
 • "bu gün çok salakça bir şey oldu... ya da en azından ben öyle sanıyorum. çalıştığım sigorta şirketinde aylardır işe gelmeyen iş arkadaşım gregor samsa isimli genç (ki itiraf etmek gerekirse pek salaktır ve kendini sekiz ortalı bir harita metot defteri sanmaktadır) geldi ve patrona işe gelmeyişi için nasıl bir yalan uydurdu dersiniz? acayip bir yalan, max bile bu kadar salakçasını söylememişti.
  salak gregor! güya gregor samsa bir sabah uyandığında kendisini devcileyin bir böceğe dönüşmüş olarak bulmuş. düşünebiliyor musunuz? devcileyin bir böcek. hahahaha! hayatımda duyduğum en aptalca yalan... üstelik bunları serinkanlı bir şekilde anlatırken inandırıcı olsun diye antenlerini sallamayı da ihmal etmedi. hahahaha! itiraf etmek gerekirse çok inandırıcıydı kostümü fakat onu alt katımızdaki terzi bayan v.’ye diktirdiğini herkes tahmin etti tabii. işyerindeki herkes kahkahalarla güldü onun bu haline...gregor o muhteşem antenlerini bir sağa bir sola sallayarak ve de tabii ki ağlayarak dışarı kaçtı.
  ağlayarak kaçarken bir yandan da bana "ühü hühühü ühüüüh kafka sevgili dostum, benim bu hikayemi mutlaka yazmalısın. insanların çok ilgisini çekecektir. ühü ühüü ühüüüü" diyordu. düşünebiliyor musunuz, ne kadar salakça, böceğe dönüşen bir insanin öyküsünü yazacağım ve bu insanların ilgisini çekecek. hahahaha! bu gregor iyice kafayı yemiş!!!"

  imza: kafka
 • gregor samsa bunaltıcı rüyalardan uyandığı bir sabah, yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak buldu kendini.
  gregor samsa franz kafka'nın böcegidir fakat henüz tanımlanamayan türlerden birine ait bir böcek olabilir. samsa bazı bölümlerde böcekimsi özellikler gösterirken, bazı bölümlerde salyangozumsu, bazı bölümlerde de insanımsı özellikleriyle kendini belli eder. bu halleriyle samsa sanki diapozdan tam olarak çıkamamış yarımutant bir haşaratı akla getirir.
  samsa, uzun duyargaları olan, güçlü çeneli, ağzında emici borusu olan, hareketli boynuyla sert ve aynı zamanda esnek gövdeye bağlanmış kafaya sahip, cılız ve sayılamayacak kadar çok ayaklı, karın bölgesinde muhtemelen vantuzlu, salgı salgılayan yapıya sahip, çürütebilen bir organizmadır.
  samsa ne bokböceği ne hamamböceği ne salyangoz ne de insandır. fakat her birine ait farklı farklı özellikleri taşır. o bir yabancidir.
  *metamorphoseus
 • bir aylak adam'ın, bir mersault'nun anlattığı yabancılaşmayı, gözümüze sokarak yaşayan roman kahramanı.
 • tüm yaptıklarına rağmen dışlanan, unutulan mazlum karakter. ne oldum değil ne olacağım demelisindeyimini yüzümüze bir tokat gibi savuran bir roman'ın baş karakteri. bir gün uyandığımızda bir göttenbacaklı veya bokböceği olabiliriz. tırtıl olup kelebek olmayı beklemeyin...
hesabın var mı? giriş yap