şükela:  tümü | bugün
 • gregoryen takvimiyani miladi takvime son şeklini veren st.gregorius'in tarzı, ama hala yanlış hala hatalı. bir yıl 365 gün altı saatmiş, yok ya? kim demiş saçmalık. yok mu bunun bir düzgün yolu: var olmaz mı? günümüzde öyle kusursuz, mükemmel takvimler yapılmış durumda ki salı doğduysanız her yıl doğumgününüz salı. ama kabul edilmiyor başta abd olmak üzere kimi ülkeler bu fikre ilginç bir şekilde karşı çıkıyor , birilerinin işine gelmiyor.
 • hani meşhur 13. cuma batıl inancının kökeni de gregoryen takvimine dayanır,istanbul'un fethedildiği gün,gregoryen takvimine göre cumadır ve ayın 13 dür...
 • aslinda ermeniler kendilerine gregoryen demezler. krikor lusavoriç ermenistan'a hristiyanlığı getiren bir aziz olduğundan ve kutsal bir kişilik olarak kabul edildiğinden, ruslar da krikor ya da türkiye'de bilinen haliyle kirkor adını gregor diye telaffuz ettiklerinden ermeni hristiyan kilisesi'ni gregoryen olarak tanımlamışlardır ki, bu bütünüyle onların* sorunudur. ermeniler aslında apostoliktirler.
 • isa'nin dogum gununu 6 ocak'ta kutlayan hristiyan mezhebi.
 • ermeni mezhebi olmasının yanında, devlet dini olarak hristiyanligi ilk kabul edenlerdir. st. gregory'nin kral tiridates'i ikna etmesiyle hristiyanlik resmi din olmustur. cogu hristiyan grubun aksine iznik konsili'ne katilmamislardir. 4. yuzyilda st. mesrob'un ermeni alfabesini olusturmasiyla birlikte incil'i ermenice'ye cevirmislerdir. istavroz cikarmaya soldan baslarlar. gregoryenleri diger hristiyanlardan ayiran en buyuk ozellikleri ise tanrinin ayni anda 3 varlik olmasini* reddetmeleri ve hz. isa'yi insan olarak kabul etmeleridir.

  düzeltme: benim bildiğimin aksine teslis inancı gregoryenlik'te de bulunmaktaymış. uyarısı için nwnd'ye çok teşekkürler.
 • gregoryen bir mezhep değildir.
  surp krikor lusavoricten gelir, halk arasında yanlış kullanıldığından mezhep muamelesi görür.
 • miladi takvim'in yanlış olduğunu düşündüğü yerlerini düzeltmek için papa gregory xiii tarafından yaptırılan takvimdir. 4 ekim 1582'de papa gregory xiii tarafından kabul edilip, bu tarih 15 ekim 1582 olarak değiştirilerek devreye sokulmuş, 1752 yılında diğer ülkelerde bu takvimi kabul edip uygulamaya sokmuşlardır.yılın ilk ayı artık mart değil ocakolarak kabul edildi. şubat ayına ait 28 gün usulu devam ettirildi.
 • bizans'ın kendi mezhebinden olmayanlara, yani ortadoks dışındakilere verdiği isim.
 • (bkz: maştod)
  (bkz: ermenice alfabe)
 • hala daha, epey de dindar geçinen ermeniler tarafından dahi hıristiyanlığın bir mezhebi olarak bilinir. oysa ermenilerin çoğunluğu mezhep bakımından ortodoksluğa dahil olmakla beraber bir kısmı da katolik ve protestandır. ermenilerin kilisesi olan apostolik kilise ise monofizit görüşe inanan doğu ortodoks kiliselerine dahil olduğundan, örneğin isa'nın doğumunu ortodoks rumlar veya süryaniler gibi 6 ocak'ta kutlar. bugün ermenilerin çoğunluğu isa'nın doğumunun kutlandığı 6 ocak'ı gregoryenliğe özgü zanneder, oysa bu ermeni kilisesinin bazı kiliselerle beraber doğu ortodoks kilisesine bağlı olmasından kaynaklanır.

  gregoryen adının geldiği kirkor lusavoriç ne alaka peki derseniz, onun önemi ve özelliği ermenileri hıristiyanlıkla tanıştıran kişi olmasındar gelir.