şükela:  tümü | bugün
 • aslinda ermeniler kendilerine gregoryen demezler. krikor lusavoriç ermenistan'a hristiyanlığı getiren bir aziz olduğundan ve kutsal bir kişilik olarak kabul edildiğinden, ruslar da krikor ya da türkiye'de bilinen haliyle kirkor adını gregor diye telaffuz ettiklerinden ermeni hristiyan kilisesi'ni gregoryen olarak tanımlamışlardır ki, bu bütünüyle onların* sorunudur. ermeniler aslında apostoliktirler.
 • diniyle ilgili kulaktan dolma değil de derinlemesine bilgi sahibi bazı ermeniler bu şekilde adlandırılmayı hakaret olarak kabul ediyor; bir ermeni'yle bu mesele hakkında konuşurken bunu akılda tutup bir şey demeden evvel iki kere düşünmekte faideler var. üstelik ermeniler gregoryendir demek hakikaten de yanlış zira ermeniler mezhep hususunda homojen değil günümüzde. aslen apostolik olup ortodokslarla yıllardır süregelen coğrafi, kültürel, siyasi yakınlıklarından ötürü ortodoks adetlerini geleneklerine buyur etmişlerdir çoğunluğu. küçük bir kısmı da bilhassa misyonerlik, diaspora hayatı, canını kurtarma* vb gibi nedenlerle katoliklik ya da protestanlığı benimsemiştir bugün. **
 • gregoryen bir mezhep değildir.
  surp krikor lusavoricten gelir, halk arasında yanlış kullanıldığından mezhep muamelesi görür.
 • miladi takvim'in yanlış olduğunu düşündüğü yerlerini düzeltmek için papa gregory xiii tarafından yaptırılan takvimdir. 4 ekim 1582'de papa gregory xiii tarafından kabul edilip, bu tarih 15 ekim 1582 olarak değiştirilerek devreye sokulmuş, 1752 yılında diğer ülkelerde bu takvimi kabul edip uygulamaya sokmuşlardır.yılın ilk ayı artık mart değil ocakolarak kabul edildi. şubat ayına ait 28 gün usulu devam ettirildi.
 • bizans'ın kendi mezhebinden olmayanlara, yani ortadoks dışındakilere verdiği isim.
 • isa'nin dogum gununu 6 ocak'ta kutlayan hristiyan mezhebi.
 • ermeni mezhebi olmasının yanında, devlet dini olarak hristiyanligi ilk kabul edenlerdir. st. gregory'nin kral tiridates'i ikna etmesiyle hristiyanlik resmi din olmustur. cogu hristiyan grubun aksine iznik konsili'ne katilmamislardir. 4. yuzyilda st. mesrob'un ermeni alfabesini olusturmasiyla birlikte incil'i ermenice'ye cevirmislerdir. istavroz cikarmaya soldan baslarlar. gregoryenleri diger hristiyanlardan ayiran en buyuk ozellikleri ise tanrinin ayni anda 3 varlik olmasini* reddetmeleri ve hz. isa'yi insan olarak kabul etmeleridir.

  düzeltme: benim bildiğimin aksine teslis inancı gregoryenlik'te de bulunmaktaymış. uyarısı için nwnd'ye çok teşekkürler.
 • patrik mesrob, birkaç yıl evvel üzerinde bu ismin geçtiği herhangi bir mektubu asla açmayacağını ilan etmişti. siyahilere zenci demek neyse, ermeni ortodokslara gregoryen demek aynı şeydir fakat bir yandan da ağız alışkanlığı, galat-ı meşhurdur.
 • "yapraklardan ibaret, takvimler gregoryen
  zamanla yok olur bünyem, zamanla yıkılır dünyam
  yapraklardan ibaret, takvimler sana jülyen
  kolaysa çık işin içinden, kolayca gidebilirim ben"

  beta berk bayındır sokrat*ve beta berk bayındırın taştaşlarının hissedildiği muazzam müzik.eyvallah bbb

  (bkz: diğerlerine rap demeye utanırsın)

  https://www.youtube.com/watch?v=eq1rqo0_pmc
 • gregoryen takvimiyani miladi takvime son şeklini veren st.gregorius'in tarzı, ama hala yanlış hala hatalı. bir yıl 365 gün altı saatmiş, yok ya? kim demiş saçmalık. yok mu bunun bir düzgün yolu: var olmaz mı? günümüzde öyle kusursuz, mükemmel takvimler yapılmış durumda ki salı doğduysanız her yıl doğumgününüz salı. ama kabul edilmiyor başta abd olmak üzere kimi ülkeler bu fikre ilginç bir şekilde karşı çıkıyor , birilerinin işine gelmiyor.