• spielberg'in yapımcı koltuğunda olduğu ve yönetmenliğini ise korku-komedi türünün usta isimlerinden joe dante'nin yaptığı gremlins, şüphesiz 80'ler sinemasının en bilinen ve en çok izlenen filmlerin başında geliyor. 11 milyon dolar gibi mütevazi bir bütçeyle çekilmesine karşın sadece ülkesi abd'de yaptığı 212 milyon dolar hasılat ile tüm zamanların en çok kar eden filmlerinden biri olmayı başarmıştır.

su ile temas ettiği anda çoğalan ve bir anda binlerce türeyen bu küçük ve garip yaratıklar esasında karşı konulması çok zor olmasa da, inanılmaz hareketli ve insanı aptala çeviren muzip halleri ile ortalığı adeta anarşi yuvasına çeviriyorlar.

film aslında "b movie" estetiği ve üslubu taşısa da, belki de öngörülmeyen başarısı ile adeta günümüze kadar uzanan bir popüler kültür ikonu haline gelmiştir. benzer tarzda filmlerin çekilmesine de öncü olan (minions'ın ilham kaynağı diyebiliriz) gremlins, her dönem sıkılmadan izlenecek kült bir film.
  • sezercik filmlerinde sisko nuri tarafini tutanlar, road runner' da coyote'yi tutanlar, tom ve jerry'de tom'u tutanlar, bu film ve devam filmlerinde de suphesiz gremlin'leri tutarlar. gizmo denen sozde sevimli yaratik hicbir ise yaramaz "miymiy" etrafta gezerken gremlin kardesler olesiye neseli ve eglencelidir. yikimlari bile adeta bir solen havasinda gecer. birbirlerine zarar ziyan verirken bile pis pis siritmayi ihmal etmezler. ozellikle kilik degistirip kendi aralarinda eglendikleri sahneler kirar gecirir izleyeni. son derece fantastik bir film olup sadece gremlin'lerin dagittigi sahneler icin bile defalarca izlenebilir. kisacasi gremlin'ler candir, neselidir, gizmo miyminti ve ise yaramazdir. eger uzun zaman once izlediyseniz tekrar izleyin, hak vereceksiniz.
  • ne yazik ki ciddi bicimde ya$lanmaktayiz, bu filmin hayvan gibi populer oldugu zamanlar geride kalmi$.. elimde orjinal buyuk bir gizmo figuruyle bir universite ogrenci partisinde ortaya atlayip "soyleyin bakalim kim lan bu?" diye sordugumda toplu halde bir "förbiiiiiiiiiiii!" (bkz: furby) yaniti aldim malesef.. (bkz: olmuyo)
  • sirin bir film izleyelim, gulelim, rahatlayalim dusuncesiyle yillar sonra tekrar izledigimde gordum ki kan govdeyi goturuyormus. benim de aklimda, gizmo yuzunden sirin diye yer etmis olacak, annenin gremlinleri bicakla dogradigi, mikrodalga firinda yaktigi sahnelere oha dedim.
  • yanlis hatirlamiyorsam, cekildigi sene 'en iyi korku filmi' tadinda bir odul almisti. bizse kucuk cocuklar olarak, zirtpirt videosunu kiralar, kahkahalarla gulerek izlerdik. hele ki bir poker oynama sahneleri vardi, surat ifadeleri hala aklimdadir.
    80 lerde cocuk olmanin en keyifli yonlerinden biriydi bu film.
  • joe dante çekimleri bitirdikten sonra bakmış ki film 2 saat 40 dakika ve çok fazla şiddet içerikli sahne var filmde böyle kan gövdeyi götürüyor yani. hatta gremlinlerin mcdonald's'a girip hamburger yiyen insanları yedikleri bir sahne çekmiş joe dante ama steven spielberg " bokunu çıkarma lan iyice wes craven'a benzedin sen. " deyip filmi çocukların izleyebileceği kadar makaslamasını istemiş. en sonunda film 1 saat 47 dakika olmuş tam 53 dakika kesilmiş film ve ona rağmen birçok eleştirmen tarafından çok fazla şiddet içerdiği yorumlarına maruz kalmış.

keşke director's cut versiyonu olsaydı da bir de öyle izleseydik dediğim 80'lerin en güzel filmlerinden biri.
  • yıllar önce izlediğim zamanlarda, yani veletkene neden izliyorum bu filmi diye sorgulasam da izlemekten kendimi alamadığım film serisiydi. star sağolsun sık sık gösterir di birincisini de ikincisini de ben de oturur her seferinde izlerdim. gizmo denen yaratığın sempatikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

bu film gibi rastladıkça izlediğim ama adını bilmediğim bir başka film daha gösterirdi star tv. bir robot çocukların eğlencesiyken çıldırıp ev halkına saldırırdı bıçak filan atardı. şimdi düşünüyorum, ne garip filmler gösteriyormuş lan bu star tv.
  • bunları beslemenin kuralları şunlardır:
    -ıslanmamalarını sağlayın.
    -parlak ışıktan uzak kalamlarını sağlayın.
    -geceyarısından sonra kesinlikle beslemeyin.
  • bir icat kongresinden karısını arayan randall'ın fonunda takılan elemanlar arasında zaman makinası**'nın oluşu ve olanlar filmin en süper detaylarındandır.
  • besle kargayı oysun gözünücü bir avuç şam şeytanının yerle bir ettiği hayatların öyküsü. herkes gibi ben de ağzımı ayıra ayıra izliyordum tabi.

bir damla suyla üreyen bu canlıların, tüm film boyunca içinde koşturup da kardan ancak bir çay kaşığı kadar (hermione'ye saygılar) etkilenmeleri filmin en önemli fantastik unsuru.
hesabın var mı? giriş yap