şükela:  tümü | bugün
 • travian benzeri bir mmog oyunudur. ancak grafikler ve oynanabilirlik açısından traviandan daha güzeldir. ırk seçimi söz konusu olmayıp 4 piyade ve 2 de süvari birliği askeri üretilebilir. bulunduğunuz ada içindeki yeşil bayraklı* köylere saldırarak kaynak sağlanabiliyor. oyun çok teferruatlı gibi duruyor bakalım çözdükçe anlatırız.
  oyuna işbu link vasıtasıyla göz atabilirsiniz.
 • 1 şubat itibariyle http://tr.grepolis.com/ adresinde türkiye sunucusunu açacak innogames oyunudur.
 • benimde üyesi oldugum gayet kaliteli bir mmorpg oyunu nick:creotr alpha
 • an itibariyle başladığım poseidonun boyunduruğu altına girdiğim oyun. yunan mitine ait güzel ve popüler karakterlerin bulunması da ayrı bir tat.
 • bu aralar yaklaşık 10 kişilik bir arkadaş grubumla birlikte oynamaya başladığım mitolojik bir mmog oyunu.

  ege adalarında küçük küçük şehir devletleri kurup ittifaktaki dost şehirlerle birlikte adalar ve denizler hakimi olmaya çalışıyorsun. her şehir zeus, poseidon, hera, athena veya hades isimli yunan tanrılarından birine tapıyor.

  mitolojiyi de sevmem sebebiyle kafa dağıtmak için birebir.
 • oynadığım en keyifli online strateji oyunu. bilgisayar ve mobil olarak saatlerini harcamana sebep olabiliyor ve öylesine başlayan birisini bile bağımlısı yapabilen bir oyun. umuyorum türkiye de yepyeni 3x lik bir dünya açılır. çünkü şuan ki mevcut 3x lik dünyalar bitmiş durumda.

  şuanlık us39 olympia dayım.

  eklemem gerek bu yeni özelliklerle çok daha güzel olmuş bir oyundur. 6 yeni araştırma ve daha gelişmiş şehirler yapabiliyor olmamız çok daha iyi olmuş. 3500 kişilik şehir nüfusu yetmiyordu. 4100 nüfusa kadar çıkartabiliyoruz artık şehirleri ve daha akademi seviyesi sayesinde istediğimiz kadar rahat araştırma yapabiliyoruz.
 • 2 yıl sonunda zor da olsa bırakabildiğim bir oyundur. çok fenaa bağımlılık yapan ve ciddi mana da vakit isteyen bir oyun.

  bütün serverlardaki hesaplarımı sildim ve şu an üzerimde büyük bir rahatlama hakim. oh be kurtuldum.
 • iki yıl aradan sonra yeniden sahalarına döndüğüm efsane oyun. yeni dünya da kurmuşlar.
  cappadocia is coming..
 • son derece eglenceli ve emek isteyen bir oyundur. yavas yavas miladini doldurmaya baslamistir. unutulmasin ki her oyun zaman gectikce unutulmasina, ona olan ilgisinin kaybedilmesine mahkumdur. ornegin knight online, ogame vb oyunlar eski populerligini kaybetmislerdir.
  grepolis de bu oyunlardan birisi olma yolunda ilerlemektedir. eskisi gibi online suresi yuksek, emek veren oyuncular kalmamaya baslamistir. grepolis yoneticilerinin adil olmamasi, sacma sapan seylere ceza verilmesi, oyuncularin atcek vb adi taktik olan oyundan sogutacak hamlelerle sozde rakibini bunaltmaya calismasi, bir ittifagin tum serverlarda hakimiyet kurmaya baslamasi (olympus) ve daha da ilginci bu ittifaga karsi tr nin diger ittifaklarinin birlesmesi ve buna ragmen kazanilamayip oyunu birakanlar olmasi oyuna olan ilginin azalmasinin birkac sebebinden birisidir.
  mitolojik ogeleri de icinde bulunduran bu strateji oyununa ilginin azalmasinin sebeplerinden biri de yeni kusagin bu tarz oyunlara ilgi gostermemesidir. 2000 sonrasi dogumlu insanlar konsantrasyon acisindan onlari dagitabilecek cok seye sahipler. turlu turlu oyunlar, sosyal medya kisacasi bircok seye sahip olduklarindan mutevelleti bir seye kanalize olmak zor oluyor. bizim zamanimizda daha az sey vardi ve bu yuzden bir oyuna basladigimizda yillarca oynardik. hak da vermiyor degilim, biz de bu kusakta dogsak belki bizler de boyle olacaktik.

  neyse, grepolisin bitmesine her ne kadar gonlumuz razi olmasa da sanirim birkac seneye kacinilmaz son ile karsilasilacaktir. o zamana kadar grepolis nedir ne degildir diye merak edenler olursa bir serverda oyuna baslayip kisa bir sure de olsa oyuna bakmalarini tavsiye ederim.
 • 2009'dan beri aralıklarla oynadığım browser strateji oyunu. innogames kaliteli fakat az oyun yaptığından ötürü klanların temel işlevini biraz yunan mitoloji motifiyle bezemiş ve ortaya sade bir yapım çıkmış. en şaşalı dönemi 2009-2012 yılları arasında idi çok fena savaşlar kavgalar döndü her browser oyun camiasında olduğu gibi. fakat grepolis'in forum kısmı muhabbet için çok nezihti, klanlar'a nazaran daha olgun bir kitle vardı ve müthiş keyifli sohbetler dönerdi.

  grepolis'in hala ayakta kalma sebebi yurtdışında ki hatrı sayılır çekirdek oyuncu kitlesi sayesindedir, bu sayede diğer serverların fişini çekmiyorlar, genelde innogames mantığı hep bu yöndedir.

  misal diğer bir innogames yapımı the westin oyuncu kitlesi amerika kıtası ağırlıklıdır, türk serverı iki ayda bir oyuncu bünyesine katarken amerikan serverı her hafta elli küsür oyuncuyu bünyesine katar. amerikan serverı binlerce oyuncuyla dolup taşarken yığınla etkinlik peşinde birbirini kovalarken türk serverı toplasan beş kişi yoktur. arada ulusal bayramlarımızda mesela çanakkale zaferi günlerinde haritadaki nehirleri kan rengine bürüyorlar, yani demek istediğim şu yukarıda ki arkadaşın zikrettiği üzere geriden jenerasyon geldikçe bu tür oyunlara kafasını bastıramıyor veya çalıştıramıyor. bir zamanlar dolup taşan browser oyunlar kendine çekirdek kitle yaratamadıktan sonrs unutulup gidiyor durum bundan ibaret yani.

  edit:imlasının...