• frances ha filmindeki başrolu ile tanıştığım; tarzına, tipine, sesine, duruşuna, geniş omuzlarına ve sırık boyuna hasta olduğum amerikalı aktris.
  • zaten en geç 5. sezon sonunda bitirilmeliydi how i met your mother, bir de spin-off'una ne gerek vardı derken başrolü oynayacağının ilan edilmesiyle heyecanla how i met your dad'i beklememe neden olan aktris.
  • yönetmenliğini yaptığı aşırı düşük bütçeli barbie filmi ile bağımsız sinemaya ve sinema sanatına yaptığı benzersiz katkılarla genç yönetmenlere bu işin sadece tutkuyla da yapılabileceğini gösterip büyük bir ilham kaynağı olduğu için cannes'da jüri başkanı seçilmiş. tebrik.

normal şartlarda, başkan kim olsun tartışmaları yapılırken ortaya greta gerwig ismini atılınca, birkaç saniyelik sessizliğin ardından bunun ortamı şenlendirmek için yapılmış küçük bir latife olduğunun anlaşılmasıyla kahkahalar atılmalı ve kahkaha atanlardan biri gülümsemesini sürdürürken ayağa kalkıp "herkes kahve içiyor değil mi? kahveleri yenileyelim" diyerek konunun toplam on saniye içinde kapanmasını sağlamalıydı. ama dediğim gibi, normal şartlarda. artık normalin ne olduğunu bilmiyorum ben.
  • spike jonze tarafindan real-time cekilmis * afterlife * video klibinde basrolde yer almis ve hafiften jenna fischer'in huysuz pam beesly'ini animsatmistir.
  • greenberg'in parlayan yıldızı. çok yürür bu ilerde, oscar olsun golden globe olsun götürür.
  • filmlerindeki "var olma mücadelesi veren genç kadın" figürüyle, aynı konu etrafında dönüp duruyor olabilir; büyüme mesajını iki ayrı filmde de ana karakterin ismi üzerinden vermiş olabilir. bu yönleri ile kendini tekrar eden, abartılmış bir oyuncu, yönetmen, yazar olabilir. ama ben yine de seviyorum.

bunu yapan bir de julie delpy var. şehirler ve aşkla özdeş before üçlemesine benzer iki filmi daha var delpy'nin, yine şehirler ve ilişkilerle özdeş. hatta görme bozukluğu, küçükken minik şeylere verdiği büyük önem gibi detayları bile tekrar etmişti. ama olsun, yine de sevmiştim çünkü before üçlemesinden sonra istediğini yapabilir.

canım ne zaman "üretim kaygısı ve kendiyle hesaplaşmaları olan sofistike kadın" filmi izlemek istese, bu ikisi gelir aklıma (başka ve daha iyi örnekleri vardır muhakkak), eksik olmasınlar.

ve gerwig sanki biraz daha gayretlense, kıyaslama ya da denk görme değil ama anımsatma ve işlediği "önemsiz ama önemli" konular açısından, bir woody allen olabilir. bir miktar abartı ile birlikte, en azından ben öyle görebilirim onu. ve 1, 0'dan büyüktür bence.
  • frances ha karakterini oynamamis, yasamis, sanki gercekten kendisi ve hep o hayati yasiyor gibi. irlandali'ya benzetmistim, kokleri oraya dayaniyormus ama california dogma buyumeymis. woody allen'in to rome with love filminde de goruluyor.
  • frances ha'ya bayılmamdaki sebepleri sıralasam ilk üçe kendisini koyardım. how i met your dad gibi saçma sapan bişeyin içinde yer almasıyla yidi bitirdi beni. dünyanın en sempatik kadınından sünepe ted cosby'nin kadın haline evrilecek ve her bölüm birbirinin aynısı boktan esprilerin mezesi olacak. neden yaptın frances neden, ha?*
  • noah baumbach balonunun network'üyle bi yerlere gelebilmiş bir diğer balon. klişeleşmiş stereotipleri oynar, yönetir. aslında yönetmenliği bile muallak. senaryoların ghost writer'ı büyük ihtimalle noah'tır.
  • daha kendini kanıtlamasına (her yönetmen gibi) daha çok var ve ona rağmen resmen auteur muamelesi yapılıyor kendisine. maşallah filmi* konuşan yok ama herkes gerwig'i konuşuyor.
hesabın var mı? giriş yap