şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak için iki haftadır okula gitmeyip isveç parlamentosu önünde oturan 15 yaşındaki kız.

  verdiği röportaj

  “bunu yapıyorum çünkü başka kimse bir şey yapmıyor. yapabileceğimi yapmak, benim ahlakî sorumluluğum. politikacıların iklim sorununa öncelik vermesini, iklime odaklanmasını ve onu bir kriz olarak ele almasını istiyorum.”

  senin aklına ve canına kurban çocuk.

  (bkz: karbondioksit miktarının giderek artması)

  edit: kişisel olarak bazı zamanlar politik stickerlar basıp sağa sola yapıştıran biriyim. başkanlık referandumu en aktif çalıştığım günlerdi. bundan sonra tamamen iklim değişikliği ile ilgili stickerlar yapacağım. hepimiz birçok şey yapabiliriz. "doğa ölüyor! iklim değişikliğini fark et!" sloganlı bir tasarım düşünüyorum. hiçbir şey yapamamaktan kafayı yiyorum çünkü. komutan greta'ya bin selam!
 • "şahsen ben iklim değişikliğinin ciddiyetini 12 yaşımda kavradım.ilk başlarda bunun doğru olamayacağını düşündüm.çünkü doğru olsaydı tüm televizyonlarda bunun gösterilmesi gerekirdi.insanlığın top yekün yıkımından daha önemli ne olabilirdi ki?"

  bakın bu çocuk 15 yaşında.

  greta

  1967'de abd'deki muadili sayılabilecek bu ablamız da şu şekilde ırkçılık temalı farkındalık yaratmaya çalışmış:

  janis
 • dünyadaki tüm politikacıların örnek alması gereken, farkındalığı yüksek, sorumluluk sahibi çocuk. dünyanın her açıdan güzelleşmesi için böyle çocuklara ihtiyacımız var. umarım çabaları sonuçsuz kalmaz ve ses getirir.
 • daha 15 yaşında dünyayı peşinden sürükleyecek kadar güçlü bir zekayı nasıl kullanacağını keşfetmiş, sosyal etkileşim sorununa rağmen doğrunun ve gerçeğin haykırılmasının önünde engel olamayacağının dahiyane veteranı.

  --- spoiler ---

  "çünkü varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız ve bu çılgınlığı sürdürecek zamanımız yok.
  --- spoiler ---

  varoluş sancısı çekmenin yaşı da yok, buna fırsat da yok,çünkü yok oluyoruz, ayağa kalkın! "liderler hoşlansın ya da hoşlanmasın ayaklanacağız" demiş sevgili greta.

  size yalvarmaya gelmedik

  dünyanın sonuna geldiğimiz anlaşılmaz ve bir an önce harekete geçilmezse neler olacağını da aşırı yağışlar ve seller nedeniyle artık iklimsel sinyallerin devamında neler olacağını da tabiat hepimizin kafasına vura vura öğretecek. kabul edin yada etmeyin gerçekler değişmez ve artık romantik çevrecilik dönemi bitti, ciddi felaketler kapımızda.

  alametler
 • iklim hareketinin lideri olmaya aday 15 yaşındaki isveçli kız. dünyanın çok farklı bölgelerinden binlerce çocuk greta'nin çağrısına cevap veriyor.

  neler yaptığı ile ilgilenenler için:

  http://acikradyo.com.tr/…etmek-icin-okulu-kiriyorum

  http://acikradyo.com.tr/…r-seyler-yapmak-zorundayim

  http://bianet.org/…-kimsen-ve-neredeysen-bize-katil
 • bizleri mücadeleye çağıran çocuk: iklim grevi çağrısı

  konuyla ilgili harekete geçebilecek insanların yerelde birbirlerini bulmalarını sağlayacak bir platforma ihtiyaç var.