şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bugün 20 eylül 2019 dünya iklim grevi günü.. bugün iklimcilere kulak verin!! bugün grev yapın, çocuklarınızı ya dinleyin ya da destek olun!
  bugün çocuklarınızı torunlarınızı düşünün!
  bugün greta’ya katılın!
 • kendisinin yazdigi bugunki makale:

  https://www.independent.co.uk/…-dream-a9112151.html
 • ömründe eylem nedir bilmeyen yazarların kukla olmakla nitelendirdiği öncü çocuk. çocuk demeye de dilim varmıyor zira akıl yaşı çoğunuzun epey üstünde olgunluğa çoktan erişmiş.
 • geleceğin lenini.sonsuz destekliyoruz.
 • buna proje çocuk, pr diye saldıranlar sanırım son 100 yılda çevre konusunda bu tür farkındalık yaratılması sonucu oluşan kamuoyu tepkileri sayesinde elde edilen kazanımlardan bihaber ya da zahmet edip iki satır okumuyorlar. böyle aktivizm hareketleri olmasa, kitleler zombi uykularından kısa bir süreliğine olsa da uyanıp toplu halde tepki göstermese şu an hava kirliliğinden nefes bile alamayıp gaz maskesiyle gezmek zorunda kalırdık, cilt kanseri vakaları korkunç boyutlara ulaşırdı. böyle kampanyalar olmasa ne kurşunsuz benzin olurdu, ne ddt tarım ilaçları yasaklanırdı, ne fabrika bacalarına doğru düzgün filtre takılırdı. otomobillere emisyon düzenlemeleri getirilmese şehirlerde egzos dumanından göz gözü görmezdi. bu çocuğa bok atmadan önce bunları bir düşünün derim. böyle toplumsal hareketler olmasa kapitalist baronlar istedikleri gibi at koşturup dünyayı alabildiğine kirletmeye tam gaz devam ederdi.

  bence bu toplumsal hareket gaz almak düzeyinde kalmayacak. greta'nın ününü kullanıp gaz alma amacıyla yönlendiren mihraklar olsa da olmasa da insanlar artık bıktı usandı, bastırıp şirketleri dize getirecek kanunları çıkarttırana kadar durmayacaklar.

  mesela geçtiğimiz yıllarda 9 yaşında new york'lu bir çocuk restoranlarda plastik pipet israfından rahatsız olmuş ve ailesiyle gittiği mekanın sahibine içeceklere otomatikman pipet koymak yerine müşteriye pipet isteyip istemediklerini sormayı denemelerini, bunun hem restoranın masraflarını azaltacağını, hem de çevre için daha iyi olacağını söylemiş ve bu restoran sahibinin teklifi kabul etmesiyle start alan hareket çığ gibi büyüyüp sonunda gelişmiş ülkelerin bir çoğunda plastik pipetlerin yasaklanmasıyla sonuçlandı. (kaynak linki)

  artık abd ve avrupa'nın bir çok yerinde fast food restoranları ve starbucks gibi zincirlerde plastik yerine karton pipet kullanılıyor. evet karton pipet kullanışsız ve dayanıksız ama kafası basan girişimciler buna anında çözüm buldu. artık piyasada temizleme fırçasıyla birlikte satılan katlanabilir çelik pipetler var. avrupa'da ciddi anlamda plastik karşıtı bilinçlenme hareketi var ve bu akım kendi pazarını çoktan oluşturdu. plastik barındırmayan diş fırçaları, saç fırçaları üretiliyor, plastiğe karşı tepki arttıkça piyasa baskısı eninde sonunda plastiğe doğru düzgün alternatif üretecek.

  kapitalizm böyle işliyor, kapitalizmi hizaya getirebilecek tek güç müşteri talebidir. greta kardeşimizin başlattığı bu güzel hareket çevre kirliliğini, karbon emisyonunu mümkün olduğu kadar minimuma indiren ürün taleplerini daha da geniş bir yelpazeye yayıp şirketlere ciddi anlamda kamuoyu baskısı yaratırsa paşa paşa oturur plastiğe ve fosil yakıtlarına doğru dürüst bir alternatif bulurlar. bu konuda ar-ge çalışmalarına tenezzül edilmemesi ya da öncelik verilmemesinin tek nedeni para. müşteri talep etmiyorsa adam gayet ucuz olan plastik kullanmak varken neden elini taşın altına koysun? neden ek masraf yapıp ona alternatif bulmaya kassın? neden benzine ucuz ve çevre dostu alternatif üretmek için elini cebine atsın? adamlar ar-ge yapıyorsa gezegeni kurtarmak için değil, kendine maksimum oranda kar yaratmak için yapıyor. müşteri bastırırsa doğanın ırzına geçmeyi bırakacak çözüm üretmek için seve seve kolları sıvarlar, yeter ki para görsünler. karbon kirliliğini azaltmak daha çok kar getirirse anında keser, onu yapacak olan da greta gibi halk kitlelerini harekete geçirecek karakterler. kendi kendine olacağı yok.

  kapitalist dediğin gezegeni, kendi çocuklarının geleceğini düşünmez, parasına bakar. fukushima nükleer santralinin sahibi olan enerji şirketinin yönetim kurulu ve ceo'su, 'büyük depremde oluşacak 12 metrelik tsunami dalgalarını durduracak set yapmamız lazım' diye bas bas bağıran bilim ekibini 'bu kadar düşük bir ihtimal için o kadar masrafa giremeyiz' diye tekrar tekrar reddetmiş ve bu pintilik çernobil'den sonraki en büyük nükleer facia ile sonuçlanmıştı hatırlatalım. eğer japon halkı bu konuda bilinçlendirilip 'o duvarı yapın yoksa boykot ederiz' diye kamuoyu baskısı yaratılsa belki fukushima faciası hiç yaşanmayacaktı.

  kaldı ki iklim bilimi camiasından da büyük destek görüyor greta'nın başlattığı hareket. onların sesini duyurmasına da büyük katkısı oldu. helal olsun sana greta, böyle devam et güzel kardeşim.

  edit: atmosfere en çok karbon salınımı yapan abd, çin, rusya dururken türkiye, brezilya gibi sanayileşmemiş ülkeleri şikayet etmesi çok saçma olmuş.
 • istismar edilmiş bir çocuktur. tipinin de otizmliye benzemesi cabası.

  edit: tamam lan vurmayın. aspergermiş zaten.
 • bugün birleşmiş milletler iklim zirvesinde dünya liderlerine seslenmiştir.
  an itibarıyla tarihe geçmiştir. önümüzdeki on yıl boyunca küresel çapta en etkili insanlardan biri olacaktır.
  asberger sendromu onu hem koruyor ve odağının sapmamasını sağlıyor, hem de bir süper kahraman seviyesine çıkarıyor.
 • greta’nın bugün un iklim zirvesinde yaptığı konuşmadan bir kesit:

  https://twitter.com/…tatus/1176145914634756096?s=21

  tamamı: https://www.theguardian.com/…eakdown-greta-thunberg
 • twitterdaki geyiğe göre çin tarafından kullanılan çevreci. avrupalı solcuların goygoyu yüzünden çevreyi kirletiyor diye kapatılan fabrikalar nerde açılıyor tahmin edin. evet bildiniz. çin. haliyle çin çevrecileri finanse edip bunları sömürüyor. valla napolyon haklıymış. napolyona sormuşlar çin uyuyan dev ne düşünüyorsunuz diye bırakın uyusun demiş. adam geleceği görmüş.