• her yerde bir türlü karşıma çıkan aktivist. ne gretaymış arkadaş ya!
  • bu genç kadına itici diyenler istiyorlar ki, gözlerinin önünde bunların zevkine hitap edecek, seksi bir ikon olsun. hayır seksi olsa, bu sefer de solcu erkeklere yaranamayacak.
    bu kadının derdi sizin gönlünüzü eğlemek değil sayın bok kafalılar! mesela camila vallejo‘nun da değildi; ama ona methiyeler düzüyordunuz. çünkü iki yüzlüsünüz!
  • çocuk yaşında devasa bir etki yaratmayı başaran aktivist.

kendisinin yapmaya çalıştığı şey "hadi kapatın dükkanları, dünyayı kurtarın" demek değil, bir farkındalık oluşturarak dünya'nın yaşadığı iklim krizine yönelik kamuoyu desteğini arkasına almak. bir etki yaratmak. hiçbir şeyi değiştiremeyeceğine, hiçbir şeye etkisi olamayacağına inanmış ve inandırılmış, sinik kişiler bu ve benzer platformlarda bu kızın çabası(ve hatta fiziksel görünümü) ile dalga geçiyorlar. bu kız bir senedir bir çaba gösteriyor, bir şeye gerçek anlamda bir sene boyunca vaktinizi harcamayı denediniz mi o sıkıcı ofis işlerinizi bırakıp? hiç zannetmiyorum. bu toplumda insanlar elini taşın altına sokmaz, sokana da "ne uğraşıyorsun" diyerek mani olur o yüzden bu dalga geçmelere ve büyük resmi görenlere asla şaşırmıyorum.

bu kız geleceğimiz, bu gezegen üzerinde var olan hemen hemen tüm canlı yaşam adına bir mücadele veriyor ve burada dünya'ya en ufak katkısı olmamış tip geliyor aklınca dalga geçiyor. o kızın refah içerisinde olmasına kin kusan kişilere soruyorum; siz o konfor içerisinde doğmuş olsaydınız okyanusu bir botla geçerek, eylemler yaparak mı geçirecektiniz o "ayrıcalıklı" vaktinizi yoksa şu an olduğu gibi #selfie #girlsnightout hashtagleriyle leş gibi bir gençlik mi geçirecektiniz? kimseyi kandırmayın, greta gibi milyonlarca "ayrıcalıklı" çocuk var ama aralarından çok azı o rahatlığından feragat edip bir şeyler yapmak için uğraşıyor. bugün bm'de o bildirgeyi veren 15 çocuk arasında nijerya'dan da çocuk var tunus'tan da, sizden daha "şanssız" çocuklar, onlara da mı aynı şeyleri diyeceksiniz? nasıl sığ bir bakış açısıdır bu? bu kız kalkıp sizin şurada hakkında 2 satır yazmaya çekindiğiniz kişiler de dahil, ülke temsilcilerinin suratlarına dünya'ya edilen ihaneti vurdu ve hâlâ yok mimiği şöyle, yok proje, vay efendim birinci dünya ülkesi. hümanizm bu tipler sayesinde sürdürülmesi giderek güçleşen bir olgu.

ertesi gün editi: sabahtan beri bu kıza hâlâ aynı argümanlarla(!) saldırılması gerçekten kanımı donduruyor. açıp 2 satır araştırma yapmaktan aciz tek hücreli beyin yapısı sahipleri niye abd, çin, hindistan yok diyor. neden olmadığının cevabını elinin altındaki google ile kolayca bulabiliyorsun, 89 iq bunu yapmaya izin veriyor. doğru düzgün eleştiri yapacaksan al sana yardımcı olayım; "bu ülkeler sadece bir anlaşmaya imza atmadıkları için bundan muaf olarak dünya'ya ihanet etme hakkına nasıl sahip oluyorlar" de, bunu sabaha kadar eleştirelim, greta'nın bu konuda nasıl bir harekette bulunabileceğini ama bulunmadığını tartışalım ama edilen muhabbete bakıyorsun ki kahvedeki çomardan farkı yok, büyük resmi görmüş, nato kafa nato mermer. engelleyerek harcadığım vakte üzüldüm bu tipleri. neyse ki gelecekte boş beyinlerinden çıkan fikirleri görmeyeceğim, o yüzden içimi rahatlatıyorum.

eleştirenlerin kimliğini bildiklerimden söyleyecek olursam; 16 yaşındayken tek derdi sivilceleri, gratis/watsons indirimleri, annesinin platinum kartının geçen ay çok harcadıktan sonra elinden alınması olan veya eğitim öğretim hayatını özel bir okulda 6-7 senede geçirmiş, ailesinin finansal desteğini tamamen arkasına almış, ülkenin üç büyük şehrinden birinin en lüks bölgesinde yaşayan, her gün alkollü esrarlı parti yapan nihilist takılan kişiler. bunlar kalkmış bu ülke benim hayatımı sikti diyor. şırnak kırsalında mı doğdun, ayrımcılık mı yaşadın? gezi'ye bile katılmaktan imtina eden insanlar bunlar. bu kızın da yaptığı bu güruha başarısızlıklarını, tembelliklerini ve konformizmden vazgeçemeyişlerini hatırlatmaktır. bu yüzden de dalga geçmeye, aşağılamaya çalışıyorlar. iğreniyorum.
  • greta thunberg demişsiniz ama bu bildiğiniz lyanna mormont.
  • hikayelere onem veren biriyim. cografyalarin da hikayeleri olduguna inaniyorum. bugun bunu dusundum: neden bu kiz isvecten boyle bir bilincle cikiyor da dunyanin baska bir yerinden genc iklim aktivistleri yetismiyor? soyliyim.

cunku ancak iskandinav ulkelerinde yetisen genclerin elli yil sonrasini dusunecek luksleri var. cunku onun yasindaki kizlar ortadoguda evlendiriliyor, asyada cocuk isci ya da seks kolesi olarak calistiriliyor, amerikada lise katliamlarinda oluyorlar, suriyede savastan kaciyorlar, latin amerikada yoksullukla mucadele ediyorlar. greta bm’de ekosistemi dusunerek aglayabiliyor cunku onun cografyasinin boyle toplumsal travmalari yok. askeri darbe, ekonomik kriz, dunya savasi gormemis. bir sabah uyanip uc sehir uzaginda gupegunduz oldurulen kadinin hikayesini okumamis. ben boyle bir hikayenin icindeyken « iklim sorunu gercektir » diye bagirdigimda sesim onunki kadar gur cikmiyor ne yazik ki. durusuna sonsuz saygi duymakla birlikte baslattigi harekete sessiz kalanlari anlayabiliyorum. cunku elli yil degil elli gun sonrasinda ne olacagini bile bilmiyorlar.

iklim sorununu ciddiye almakla birlikte hicbir zaman halihazirdaki siyasal sistemin yarattigi insan haklari ihlallerinin ve krizlerinin ustunde bir yere koyamadim maalesef. belki iflah olmaz bir ortadogulu oldugum icindir. ama bu da benim cografyamin hikayesi. napalim, herkesin cografi travmasi kendine.
  • i want you to panic lady.

kendisi aynı zamanda vegan. burada proje veya ailesi ezberletmiş diyenlerin aksine ailesi vegan değilmiş, kendisi zorla ailesine makaleler falan gösterip çevreciyseniz vegan olun o zaman diyip suçlu hissetmelerini sağlamış da vegan yapmış.

ayrıca asperger kız. sosyal becerileri kötü. iticiliği ordan. yaşıtları çocukluğunu yaşarken o her şeyi çok ciddiye alıp tedirgin olmuş, çevreyle vs olsun, zaten sosyal beceri yok. okumuş araştırmış durmuş.

ailesini nasıl vegan yaptığını anlatırken:
    "i just kept telling them that they were stealing our future and that you cannot stand up for human rights while you are living that lifestyle (non-vegan). and then they decided to do those changes." youtube

(bkz: veganlığın çevreye etkisi)
  • çocuklarımızın mad max benzeri bir dünyada yaşamak zorunda kalacağına inanmıyoruz ama gelecek bu. dünya çöl bir gezegen haline gelince bugünkü dünya liderlerini hiç iyi anmayacaklar. bir de heykeli dikilecek bu kız var.

not: kız doğru söylüyor. çevre yüksek mühendisiyim.
  • hakkında yazılanları gördükçe üzüldüğüm, sinirlendiğim, en çok da şok olduğum cesur kız. haklı bir mücadelesi var ve bu mücadelesinde başarılı olmak için çalışan, dünyayı daha iyiye değiştirmeye uğraşan bir insan.

ama siz ne anlarsınız, size ne ki... çocuk sözümona “itici” bir kere, daha ne olsun...

yazık.
  • iklim değişikliğini önlemenin tek yolu tüketimi engellemek. günümüz toplumlarının ellerinden satın alma özgürlüğünü de alsanız onlara verilen tek sıfat olan tüketiciliği de kaybedecekleri için bu pek mümkün görünmüyor. materyalist toplumlar dünya'nın sonunu getirecek zaten vaad edilen son da bu.
  • asperger olmasi tamamen olumsuz birşey gibi gosterilmek isteniyor,ancak cok akilli ve zeki bir cocuk bu ayrıntı neden atlaniyor? greta thunberg olduğu yasta bizler ne yapiyorduk?
hesabın var mı? giriş yap