şükela:  tümü | bugün soru sor
 • poincare konjekturu'nu kanıtladığına inanılan ve kanıtını internette yayınladıktan sonra ortalıktan kaybolan saint petersburg lu kişi.

  http://www.milliyet.com.tr/…/09/08/yasam/yas04.html
 • ispatı doğru bile olsa akademik bir çalışma sunmadıkça ödülü alamayacak bilim adamı.
 • çözdüğü problem karşılığında kendisi için bir ödül olmayan parayı almayarak; "onun yerinde bir türk olsaydı koşa koşa parayı almaya gider, matematik bilgisini de borsada kullanırdı" dememe sebep olan kişilik. mavi gözlü bir dev.
 • vakti zamaninda (bundan on sene once mesela) stanford'un matematik bolumu tarafindan is teklif edilmesi dusunulmus, sonradan kirik olduguna hukmedilip is verilmemis matematikci. hikaye soyle gelismistir: su an stanford matematik bolumunun baskani olan yakov eliashberg perelman'in abd'deki en yakin dostudur. bir gun bolumden su perelman'a soyle de, bizim dekanliga bir basvuru gondersin, biz de ona is verelim derler eliahberg'e. eliashberg bunu perelman'a iletir, perelman yok olmaz der. eliashberg bari bir cv gonder, gerisini ben tamamlarim der; perelman yine olmaz der. gerekcesi sudur ki, eger perelman'in arastirmasini takip edebiliyor olsalar zaten cv'sine ihtiyac duymazlar; eger anlayamiyorlarsa yazacagi cv anlamalarini saglayacak degildir. eh bolum bu cevabi karsilik bolumde yeterince kacik var diyerek (bkz: paul joseph cohen) perelman'a is vermez.

  aradan yillar gecer, perelman herkes tarafindan bilinen makaleleri yayinlar*. yayinladigi gun bolumden yine eliashberg'e kosarlar, soyle hemen gelsin, derler. eh bu defa da perelman geri cevirir teklifi. anlayacaginiz stanford perelman'a, perelman stanford'a bir turlu kavusamaz.

  (kaynak: yakov eliashberg)
 • milliyet gazetesinini haberine göre 2003 yılında rusya'ya döndüğünden beri kendisinden haber alınamayan kayıp matematikçi
 • hakkinda arama motorlarinda 10000'lerce "entry" olan, ama sadece bir tek resim olan matematikci
 • "ricci flow" konusuna yaptığı katkılardan dolayı fields madalyası'yla ödüllendirilmiş, fakat ödülü reddetmiştir.
 • adına sevinsem mi üzülsem mi bilemediğim bir matematikçi. biz fanilerden başka bir boyutta yaşıyor anlaşılan. kendisini dünyadan soyutlamış, keşfiyle ilgili kendi çapında bir mutluluk yaşıyor olmalı, matematik aleminin son zamanlardaki en büyük zaferlerinden birini diğer matematikçilerle birlikte kutlamak yerine. ben ise kendi adıma üzülüyorum bu insanın toplumla entegre olmayı secmemesine, bizler için bir kayıp.