şükela:  tümü | bugün
 • kaya tirmanisinda atc'ye alternatif olarak kullanilan indirme araci. kendiliginden kilitlenme ozelligi atc'deki fren eline dusen surtunme yukunu epey azaltir. lead climbing icin ipi daha dinamik kontrol etme imkani verir. kilitlenme mekanizmasi arabalarin emniyet kemerine benzer. hizli gecen ipin yarattigi surtunme kuvveti cam'in donmesine ve ipin daha dar bir cerceveye girmesine dolayisiyla ekstra surtunmeye sebebiyet verir. tirmanista kullanmaya baslamadan bir asinalik saglamak faydali olabilir.
 • (bkz: #24170663)
 • faydalı bir alettir. grigri2si vardır, grigri ıd si ve en son olarak da rıg i vardır. farkı nedir? efenim farkı nedir. rıg en son çıktığından mütevellit biraz daha pro ve yukseklik çalışmacıları için bakınız temizlikciler vs esnaf erbabı icindir ki biraz iridir ve vites kolu grigri ve grigri2de olmadığı gibi bir şeydir nedir kademelidir. ıd de hoş bir cihaz ki efenim bu üçünün de karşılaştırmaları zaten malum video sitesinde fazlasıyla mevcut. grigrilerden 2 olan muhterem aleti alır ipin fazlasını sıfırlar biraz cıkarsınız ipte ve vites koluna dokunmadıgınızda sizi sabit olarak ipte tutar. ustte cumar altta grigri caprazda makara ile sanırsın sifon fevkaladenin fevkinde sistemler yapılabilir (yaptın mı evet yaptım oldu mu oldu)... ustte cumarı cıkarır sagına soluna karabinle tutturur alttaki grigri2 ile de inersin pek tatlı olur. candır bu alet yeter ki kişi kullanmayı öğrensin... ipe zarar verir mi? babalar gibi zarar verir zira ipi soyduğunu gözlerimizle dehşet ve ibretle yaşamışızdır...babababba eneeee nidaları arasında 120 kiloluk muhterem bir abimizi belay ederkene ipin ezilişini ve sıyrılışını yaşamışızdır.. ama her alet nasıl kullanılıyorsa o amaçta devam edilmeli camasır makinesinden bulasık yıkaması beklenmemelidir. bu alet de cumar ve makaraile kullanıldığında manyak bir iniş çıkış kombosu oluşturmaktadır. iniş için manyak guzel bir alettir. çıkış yapılabilir mi ? cumarsız biraz kasar ama rope grab iniz varsa (ki o cumar vazifesi gorur zaten bu işte) grigri de guzel olur..tavsiyem canlar bunu inişte kullanın bunyeyi yormayın..ders bitti dağılalım.. p.s. traxion mevzuu ile ilgili olarak evet her tutucu sistemde oldugu gibi cumar makara da malum çıkıntıları ile ipe ciddi zarar verir.. bu zararın babası icin asap fall arrester denenmeli dehşete düşülmelidir. traxionun verdiği hasar asap yanında adeta hiçtir..(asapın hasarını gordun mu? ne yazık ki evet..)
 • gerçekten güzel bir alet, lider tırmanışta emniyetçimiz iyi değilse atc'ye göre biraz daha sert düşüşlere sebep olabiliyor. bunu engellemenin güzel bir yolu düşüş sırasında hafif bir şekilde kendimizi öne vermek veya gene hafif bir şekilde zıplayarak kayaya yaslanmak, bu sayede tırmanışçı da daha dinamik ve esnek bir şekilde düşüyor.

  yanlış kullanımı da gördüğüm kadarıyla çok yaygın. en çok yapılan hata da atc'de her zaman ipi tutmak gerekirken, grigri'nin sistemi otomatik diye ellerinden bırakmaları. bir de grigri'den bağımsız fakat lütfen şu ipinizin sonuna bir stopper düğüm atın.

  bunu kullanmak isteyen herkese şu video bir kez izletilmeli:

  https://www.youtube.com/watch?v=fhdqjjyettg
 • birkaç ay önce "grigri+" isminde yeni bir başka modeli çıksa da, spor tırmanış branşında kullanılan en dandik iniş malzemesi. (bkz: petzl)
  sorunsuz kullanıyorum desem de; kullanmak resmen işkence gibi geliyor. ip ver / ipin boşunu al filan derken bu zamazingo elden kayıp, dönebiliyor. sırf emniyet kemeri loop'undan, hms'den dönmesin diye black diamond'un gridlock'una para saydım.

  piyasada daha pratik, kullanıcı dostu, iyi iniş malzemeleri varken buna para bayılmak akılkarı değil.
  örnek, (bkz: mammut smart)