şükela:  tümü | bugün
546 entry daha
  • hayatımda sadece iki defa bunun aşısını oldum, birisi 2016 birisi 2017 sezonu için.

ocak 2016'da aşıya rağmen grip oldum, 39.7c ateşle acilde kolumdan antipiretik serum yiyerek anca düştü. ben ömrümde böyle bir titreme yaşadığımı bilmem. bu sezon yaşadığım gripte viroloji testi yapılmış ve h1n1 gelmişti. yani malum bildiğiniz domuz gribi. onu da geçirmiş oldum bu vesileyle.

şubat 2017'de gene aşıya rağmen grip oldum, bu sefer 39.9c ateşle gene acilde kolumdan antipiretik serum yiyerek anca düştü ama bunun düşmesi bir öncekine nazaran 30 dakika uzun sürdü. bu sefer bir önceki seneden dolayı başıma gelecekleri biliyordum ama bilmek bir fayda sağlamadı, gene titremekten geberiyordum. bu sene geçirdiğim hastalığa viroloji testi yapılmadığı için alt tipi neydi bilmiyorum.

şimdi 2018 grip sezonu açılıyor. ekim ayında aşılar vurulmaya başlayacak. daha önce de grip oldum ve ateşim 39.5c civarına çıkmış olsa da asla hastanelik olmayıp evde geçirmiştim. aşı olduğum son iki senedir net hastanelik oldum.

şimdi aşı olsam mı olmasam mı bildiğin düşüncelerdeyim. %70-90 arasında koruduğu söylenen bir aşının korumak bir yana vurulduğum senelerde beni acile düşürecek griplerin başıma gelmesi düşündürüyor haliyle.

eğer bu sezon içinde gene grip olursam gelip editleyeceğim bu entryyi, aşılı mıydım değil miydim diye.
2 entry daha