şükela:  tümü | bugün
  • ekim ayının gelmesi ile grip aşıları eczanelere dağıtılmış durumda. annem ve babam her sene aşı oldukları için eczanede kayıtları var. dün sabah eczaneden aradılar ve aşının geldiğini ve ücretinin 72 lira olduğunu söylediler. geçen sen 27.5 lira olan aşı fiyatının , enflasyonun %9 dolaylarında gezdiği ülkemizde %200'den fazla zamlanması çok garip değil mi?

edit: 65 yaş üstü insanlara, kronik hastalığı olanlara ve çocuklara ücretsiz olduğunu yazan arkadaşlar olmuş. bu da yanlış bilgi aile hekimin aşıyı yazarsa eczane 30 lira fark ücreti alıyor. 30 lirayı direk cebinden öderken kalan 42 lirayı da senin finanse ettiğin sgk ödüyor. yani o da senin cebinden çıkıyor. vurgulamak istediğim emeğimizin karşılığının ne kadar değersizleştiği.
  • o parayı biriktirene kadar kış geçer
  • olay ciddi ise kocaman bir rezalettir 2017'de fiyat 17 tl idi daha sonra ücretsiz olduğumdan takip etmedim ancak 72 tl demek halkın sağlığı ile dalga geçmek demektir.

grip aşısı 1 yıl boyunca sizi o yılki yeni model virüse karşı korur,sadece endikasyonu olanlar yaptırsın yeaaaaa diye yarım ağızla konuşanları dinlemeyin dağ gibi adamların grip sebepli komplikasyonlarla makinelere bağlı yoğun bakımda yattığını az görmedik.

aşınızı olun ancak önce bu salak saçma fiyata tepkinizi gösterin göz göre göre toplumda yeni salgınların önünü açıyorlar 3 kuruş para harcamayalım diye yoğun bakımlara dünyanın parası harcanacak kafalara bak.

edit:şu 1 yıl önceki virüs 1 yıl sonraki virüs muhabbetinden çok mesaj geldi
    1 sene içinde virüs offf inalmaz mutasyona uğradı yenisi içinizden geçecek eskisinin önemi yok gibi bi muhabbet yok eski suşlar olsa dahi koruyuculuğu vardır ayrıca hatırladığım kadarıyla aşının kasıma kadar gecikmesinin bir sebebi de yeni suşları yakalayabilmek.

bilgi editi: grip ile soğuk algınlığı arasındaki en temel fark gripte çok yoğun bir kas ağrısı olur yani aman allah'ım yataktan kalkamıyorum dercesine bir yorgunluk halsizlik olur tuvalete gitmeye dahi derman ararsınız yani aşı oldum ama grip de oldum derseniz bir düşünün derim geçirdiğiniz üsye falan olabilir iki aksırık,burun akıntısı ve biraz boğaz ağrısı ile geçirdiğiniz şey muhtemelen üsyedir grip değildir o grip olsanız duramazsınız.

edit:gribin zirtrilyontane çeşidi varken aşı nasıl koruyacak gibi saçma bir şey yazan yazar var aşağıda insanlar yanlış bilgilenmesin diye yazıyorum her sene grip aşısının etki edeceği suşlar şu şekilde seçilir;
    yatağa düşürme riski en fazla olan,salgın yapma ihtimali en fazla olanları seçilir ve aşı süresi bir kış dönemi için geçerlidir.

diğer bir nokta geçen sene grip olanlar hatırlayacaktır belki ama gördüğüm hasta olanların neredeyse hepsi yatağa düştüler baya ağır geçirdiler bir kış geçti grip namına en ufak bir şey hissetmedim aşı en büyük koruyucudur.

ayrıca grip yeaaaa abi gelip geçer diye düşünüyorsanız geçmiş olsun ya soğuk algınlığı ile gribi karıştırıyorsunuz ya da gribin iyileşirken organlarda hasar bırakarak geçip gittiğinden haberiniz yok.
  • kıbrısa geleceksiniz orada olun gelin. sabah aşı oldum 95 tölö bayıldım.
  • aşı hiç bir eczanede bulunamadığı için karaborsaya düştüğünden olabilir.
  • ötv'dir o
  • yaptırmayın kardeşim geçen senenin virüslerini toplamışlar,peki ya bu sene ki virüsler ? onlarda seneye ! saçmalık.
  • 30 yıldır bir defa grip aşısı yaptırmış değilim.griptende ölmedik şuana kadar.aşı yerine c vitaminine yüklenseniz ya? misal akşamları yatarken limonu soyup yemeniz size sağlam irade kazandırır.
  • daha yeni gribi atlattığımdan dolayı ilgilenmediğim fiyattır. şifayı kaptık. zaten normalde de ilgilendirmiyordu. grip aşısı falan olmadım hiç. ama cidden fiyat tuzlu.
  • aynı şeyi henüz bugün düşündüm. ücretsiz dağıtılması gerekecek kadar yaygın bir hastalığın aşısı 72 lira. bu kafayla devam edin siz.

gribi önlemeye yarayan şeyi sen bu fiyata sat. aferin! bakalım tedavi için yazılan ilaçlar devlete kaç liraya mal olacak. amaaan, günü kurtar geç, boşveeer...