• okulların açıldığı günden yaklaşık bir hafta sonra beliren salgın
  • (bkz: sars)
  • su ara istanbullularin bolca nasibini aldigi illet. vakalardaki baslica sikayetler yuksek ates, mide, bel ve sirt agrisi. bir de ulkemizde grip salgini yoktur diye gezen devlet erkanina saldirma istegi...
  • istanbuk'da su aralar yeniden gundemde olan salgin hastalik.
  • (bkz: ispanyol gribi)
    (bkz: pandemi)

umuyoruz olmaz ama yine de;
    (bkz: kuş gribi)
  • grip benzeri bir salgın ilk kez 1580 yılında görülmüş. o zamandan bu yana 31 muhtemel influenza salgını rapor edilmiş. eldeki tarihsel verilere bakıldığında, her yüz yılda 3 ya da 4 büyük grip salgını bekleniyor. pandemi denilen dünya çapındaki büyük salgınlara (pandemic influenza) sadece influenza a türü sebep oluyor ve 20.yüzyılda bu büyük salgınlarda yaklaşık 70 milyon insanın öldüğü tahmin ediliyor. *
  • 25-30 yılda bir tüm dünyayı sarsan pandemik olay. 20. yüzyılda üç pandemi ortaya çıkmış: 1918-1919'da, 1957-1958'de ve 1968-1969'da.
  • ciddi anlamda yaşadığım kentte kendini hisettiren rahatsızlık.
    evde birinde başladı mı, tüm aileye sıçrıyor, bitki çayından,
    ballı zencefiili sütten tutun da portakal stoğuna kadar ne yaparsanız
    yapın, yeter ki yakalamanmayın, baktınız olmuyor doktora
    gidin vereceği antibiyotikle atlatmaya bakın.
    büyük sözü dinleyin. ya da bilen sözü.
  • soğuk algınlığıyla karıştırılmaması gereken hastalıktır, soğuk algınlığı bir sürü virüsle oluşabilirken gerçek grip sadece ve sadece influenza virüsüyle oluşan bir enfeksiyondur, virüslerle oluşan bir enfeksiyon olduğu için tedavisinde antibiyotiklerin kesinlikle yeri yoktur, gereksiz yere antibiyotik kullanmayalım, kullandırtmayalım.

not: işbu entry "o kadar da antibiyotik kullandım gene de iyileşmedi" cümlesini duymaktan gına geldiği için yazılmıştır.
  • bu seneki virüs ciddi ateş yapıyor. ilk defa gripken ateşlendim, hatta tir tir titredim. aman dikkat.
hesabın var mı? giriş yap