• patlamanın değil, %9-14 arasında metan konsantrasyonuna sahip havanın adıdır. metan gazının çeşitli etkenler ile yanması sonucu çevre kayaçları çökertmesi ve havadaki oksijeni tüketmesi ile gerçekleşen madencilik faciasına da grizu patlaması denir.. genelde kömür madenlerinde gerçekleşir. çünkü kömür tabakaları arasında bolca metan bulunur. bunun sebebi de metanın organik maddeleri çürüten bakterilerin tabiri caizse boku olmasından kaynaklanır. kömür de ağaçtan oluştuğu için çürüme sonucu kömür tabakalarının arasında bolca metan olması normaldir. yer altında eğer metan gazı %9-14 arası bir seviyede bulunursa, bir madenci çekicinin kayaya vurması ile çıkan kıvılcımdan, bir yer altı makinesinin egzosunun sıcaklığından bile patlama yaşanabilir. ama ana neden, kömürün mikron boyutuna inen ebatlarda tozutabilmesidir. ve toz haline geçen kömür taneleri, havada birbirine sürtünerek bile alev alabilmektedir. ve metanı aktive edebilmektedir. bu bakımdan ocaklarda gaz ölçümlerinin çok sık ve iyi bir şekilde yapılması ve havalandırmanın başarılı olması gerekmektedir. kimi yerlerde bu toz zerreleri aktive olmasın diye su veya çeşitli kimyasal püskürtmesi de yapılmaktadır.

eskiler ocağa kafes içinde kanarya sokarlardı. kanarya çok hassas bir hayvan olduğu için, eğer hayvan ölürse veya fenalaşırsa, metan tehdidinin olduğunu anlar ve ocağı havalandırmak üzere terkederlerdi.

grizu patlamalarında temel ölüm sebebi göçük altında ezilmek değil, oksijensiz kalmak ve boğulmaktır. bilindiği üzere normal koşullarda, yanan her cisim oksijen yer.
  • kimine göre beyoğlu. kimine göre kadıköy. kimine göre 90'lar. kimine göre gençlik. kimine göre de ergenlik. kimine göre ucuz şarkı sözleri. kimine göre hüzünlü. yani kimine göre kahve. kimine göre bira.
  • bira ve kahve, kan ve para gibi iyi şarkılara imzasını atmış türkiye koşullarında motorlarını satarak da olsa kaset çıkarmayı başarabilmiş türk rock grubu... (bkz: rock)
  • 1993’te istanbul’da kuruldu.

1997’de hard rock ve grunge tarzı çalışmalarıyla oluşturdukları ilk albümleri “tuzlabuz” çıktı. özellikle bütün bunlar düş adlı parçanın klibiyle dikkat çektiler.

ancak dağıtım yetersizliğinden kaynaklanan nedenlerle, topluluğa olan talep yanıtsız kaldı.

şu sıralar emre dışında tüm elemanları değişen topluluk yeni kadrosuyla yola devam etmekte
  • bu sesi heryerden tanırım. radyoda duydum emrenin sesini, o kadar özlemiştim ki, kan ve para, bira ve kahve gibi olur mu bilmem ama yine de çok sevindim geri dönmelerine..

yeni klip uçan memeli .
  • türk rock grubu.

3 mart 1992 tarihinde zonguldak'ta yaşanan grizu patmalarıyla meydana gelen 263 kişinin ölümüyle sonuçlanan zonguldak'ın en büyük maden faciasından çok etkilenen grup elemanları 1993'te istanbul'da grubu kurarken grizu adını seçmişlerdir.

ilk kayıtlarını kendileri cd lere çekip dağıtmaya çalışmışlardır.
  • "bir deprem ülkesi" olmazdan önce grizu ülkesiydi türkiye. periyodik olarak her yıl zonguldak'tan patlama haberi gelir, trt yas ilan eder, günlerce göçük altında kalanların "mucize kurtuluşları"nı okurduk gazetelerden. sonra sanırım turgut özal tamir etti arızayı. artık patlamıyor hiç.
  • kömür ocaklarında doğal sıcaklık ve basınçda açığa çıkan büyük bölümü saf metandan olan,kolayca tutuşabilen ve patlamaya yol açabilen bir gazdır.
  • biz ergenken , guven erkin erkal`in haftanin 10su vardi televizyonda. paso izliyorduk. butun bunlar dus`un sozleri guzel temiz safca gelmisti klibi de guzeldi dikkat cekiciydi..begenmistim .

simdi malum teknoloji gelisti , actim spotify`da bi aratayim dedim ,2011 de album yapmislar.

ucan memeli diye bir sarkiya denk geldim , bu kadar safca temizce soz yazan adam , bu kadar dandik soz yazmis olabilir mi dedim kendi kendime.

kisacasi kendileri ergenlikten cikip ask acisi,sen ben, yerine daha profesyonelce soz yazsalar gayet guzel yol katetmemeleri icin hicbir sebep yok.basarilar diliyorum kendilerine.

tanim; bir rock grubu.
  • (bkz: bütün bunlar düş) adlı şarkısını

en kötü anlarda kendi kendine afyon verip gaza getirmek için gözleri kapatıp dinlemek iyi gelir.
hesabın var mı? giriş yap