şükela:  tümü | bugün
 • hollanda'nın kuzey doğusunda bulunan 190bin kişilik nüfusu ile çok da büyük olmayan ama bu nüfusun 40bininin öğrenci olduğu ve nüfusun yarısınında 35 yaş altı olduğu düşünülünce o güzel atmosfer de yaşamanın tatlı olabileceğini düşündüren şehir.
  garip bir şekilde ortasından geçen nehir ikiye ayrılır ve tekrar birleşir. ayrılma ve birleşme noktaları arası kare biçimindedir ve şehrin merkezini oluşturur.
  tarihi dokuyla bezenmiş eski bir şehir olan groningen'in bir de ünivesitesi vardır; http://www.rug.nl/corporate?lang=en
  bu ufak şehrin bu okulu dünyada 84 avrupa'da 24. sıradadır. kaynak;http://ed.sjtu.edu.cn/rank/rank-europe.mht

  bu okulun fizik bölümü boğaziçi fizik ile bir anlaşma imzalamış, kolaylaştırılmış öğrenci değişim programı ve graduate study imkanları sağlamaktadır bundan sonra kendi aralarında. * *
 • pek bir atraksiyonu olmayan kefen sehir. hhhhhroningen. spacecake icin coffeeshop the glory'ye gidilebilir. harika italyan yemegi icinse di carlo siddetle ve hararetle tavsiye edilir.
 • (bkz: enschede)
 • gercekten cok farklı bir sehir. nüfusunun yarısı ogrencidir buranın. butun gun kutuphanede ders calisirlar, geceleri ise barlar sokagının oradaki herhangi bir bara giderler. hatta baska sehirlerden gece treniyle buraya eglenmeye gelip sabah ilk trenle eve donenler vardır. hafta sonları, yeldegirmenli nefis doga manzarası olan göl kenarında piknik yaparlar.
  her seyiyle ozledigim sehir. belki baskasina boyle guzel gelmiyordur. ya da sıkıcı geliyordur. benim icin ozel anıları oldugu kesin. bu seneki koninginnedag da tekrar kavusmak istedigim yer.
 • "er gaat niets boven groningen!" gercekten de oyle. tren gidiyor da gidiyor, gidiyor da gidiyor, gidiyor da gidiyor, eninde sonunda duruyor, duruyor durmasina da dunya bittigi icin (i.e.groningenden daha ustte bir yer yok!). insan eliyle sinirlari cizilmis bir ulkenin degil, hakikaten dunyanin sonu groningen.
 • resimlerde oldukça şirin bi yere benzeyen, erasmus sağolsun 2008-2009'un 1. dönemini geçireceğim, taaa hollandanın en kuzeyinde olan ve hatrı sayılır bir öğrenci nüfusuna sahip olan şehir
 • 2008-2009 sezonunu geçireceğim "hollandanın en yaşanılası kenti" seçilmiş güzel şehir. tek kötü tarafı ulaşımın neredeyse tamamının bisiklet ile yapılmasıdır. türkiyeden 5 okulla erasmus anlaşması vardır ve ne mutlu ki bu okullardan biri benim okulumdur. ayrıca almanyaya sınır komşusudur ve "avrupayı gezecem holley yaşasıaannn yuppiee"" kıvamındaki öğrenci kısmının bremenden aktarmayla ryanair vasıtasıyla bu emellerine ulaşmalarına olanak tanıyan şehirdir.
 • öldüğümde beni gömecekleri yer. belediye başkanının sözü var.
 • yaşanılan hayata göre farklı yüzlerini gösteren sevimli hollanda şehri. kanalları ve sakinliği şehrin diğer hollanda şehirlerinden çok da farklı olmadığını gösteriyor elbette. hollanda, şehir planlaması ve mimari anlamında homojen şehirlere sahip. groningen'i farklı kılansa fazla kuzeyde yer alması olabilir. trenle amsterdam'dan groningen'e gelirken kademe kademe havanın soğuduğuna tanıklık ediyorsunuz. yaz - kış demeden deliler gibi bisiklet süren, şehirde ciddi anlamda bisiklet trafiği yaratan groningenlilere de akıl fikir dilemek gerek. sabahın eksi bilmem kaç derecesinde doğru düzgün şapkaya, atkıya vs. sahip olmadan, umarsızca pedal çeviriyorlar. otobüsün, trenin, tramvayın üniversite öğrencilerine ücretsiz olduğu bir ülkede sabahın 7'sinde, soğukta ısrarla okula bisikletle giden öğrencilerin içinde bulundukları ruh halinin araştırılmasının gerekliliğini de vurgulayayım. onun dışında çılgın, tematik partilere ev sahipliği yapan 200 küsür bara sahip olduğunu da şehrin vurgulamak gerekmekte sanırım. öğrenci popülasyonundan dolayı da türkiye'de eskişehir'le özdeşleştirilebilir. fazla türk'e sahip olmayan şehirdir aslına bakılırsa. her avrupa kentinde ille de birer ikişer türk market bulmak, dönerciyle karşılaşmak vs normal hallerdir elbette ama ben kendi adıma sokakta pek fazla türk'le karşılaşmadım ki erasmus'la gelen türk öğrencileri kastetmiyorum.
 • yolumu bulmaya calisirken bir kadinin beni bisikletinin arkasina alip gitmek istedigim yere goturdugu sehir. ulasim cilesi yasadigim ankaradan sonra bana cennet gibi gorunen sehir. hollandanin hemen hemen her sehrine gittim daha yasanilabilir olanini gormedim. normalde barlar 2 bilemedin 2:30da kapanir hollandada (amsterdam'i saymiyoruz) ama burda sabah 6'ya kadar yolu var, e tabi sonrasinda da kahvaltilik pizza :d

  guzel sehir, cok guzel!