şükela:  tümü | bugün
 • hollanda'nın kuzey doğusunda bulunan 190bin kişilik nüfusu ile çok da büyük olmayan ama bu nüfusun 40bininin öğrenci olduğu ve nüfusun yarısınında 35 yaş altı olduğu düşünülünce o güzel atmosfer de yaşamanın tatlı olabileceğini düşündüren şehir.
  garip bir şekilde ortasından geçen nehir ikiye ayrılır ve tekrar birleşir. ayrılma ve birleşme noktaları arası kare biçimindedir ve şehrin merkezini oluşturur.
  tarihi dokuyla bezenmiş eski bir şehir olan groningen'in bir de ünivesitesi vardır; http://www.rug.nl/corporate?lang=en
  bu ufak şehrin bu okulu dünyada 84 avrupa'da 24. sıradadır. kaynak;http://ed.sjtu.edu.cn/rank/rank-europe.mht

  bu okulun fizik bölümü boğaziçi fizik ile bir anlaşma imzalamış, kolaylaştırılmış öğrenci değişim programı ve graduate study imkanları sağlamaktadır bundan sonra kendi aralarında. * *
 • pek bir atraksiyonu olmayan kefen sehir. hhhhhroningen. spacecake icin coffeeshop the glory'ye gidilebilir. harika italyan yemegi icinse di carlo siddetle ve hararetle tavsiye edilir.
 • (bkz: enschede)
 • gercekten cok farklı bir sehir. nüfusunun yarısı ogrencidir buranın. butun gun kutuphanede ders calisirlar, geceleri ise barlar sokagının oradaki herhangi bir bara giderler. hatta baska sehirlerden gece treniyle buraya eglenmeye gelip sabah ilk trenle eve donenler vardır. hafta sonları, yeldegirmenli nefis doga manzarası olan göl kenarında piknik yaparlar.
  her seyiyle ozledigim sehir. belki baskasina boyle guzel gelmiyordur. ya da sıkıcı geliyordur. benim icin ozel anıları oldugu kesin. bu seneki koninginnedag da tekrar kavusmak istedigim yer.
 • "er gaat niets boven groningen!" gercekten de oyle. tren gidiyor da gidiyor, gidiyor da gidiyor, gidiyor da gidiyor, eninde sonunda duruyor, duruyor durmasina da dunya bittigi icin (i.e.groningenden daha ustte bir yer yok!). insan eliyle sinirlari cizilmis bir ulkenin degil, hakikaten dunyanin sonu groningen.
 • resimlerde oldukça şirin bi yere benzeyen, erasmus sağolsun 2008-2009'un 1. dönemini geçireceğim, taaa hollandanın en kuzeyinde olan ve hatrı sayılır bir öğrenci nüfusuna sahip olan şehir
 • 2008-2009 sezonunu geçireceğim "hollandanın en yaşanılası kenti" seçilmiş güzel şehir. tek kötü tarafı ulaşımın neredeyse tamamının bisiklet ile yapılmasıdır. türkiyeden 5 okulla erasmus anlaşması vardır ve ne mutlu ki bu okullardan biri benim okulumdur. ayrıca almanyaya sınır komşusudur ve "avrupayı gezecem holley yaşasıaannn yuppiee"" kıvamındaki öğrenci kısmının bremenden aktarmayla ryanair vasıtasıyla bu emellerine ulaşmalarına olanak tanıyan şehirdir.
 • 6 ay boyunca korneljestraat yurdunda kalacağım, üniversitesine bayıldığım - lan bir dersin pratik uygulaması olmasın, sosyoloji bu - insanlarını, hollandalıları yani, canayakın bulduğum şehirdir. denildiği kadar güzel, sakin, sessiz ve şirin. kışlarını göreceğiz. bakalım.
 • erasmus öğrencilerine, ve diğer öğrencilerine tabii, önemli bir hatırlatma yapmak gereken şehirdir. burada evler zor bulunuyor arkadaşlar, yabancıysanız hele hele çat diye "tutuldu ev üzgünüz" yanıtını yiyorsunuz o yüzden gelişiniz kesinleşir kesinleşmez ya housing office vasıtasıyla ya da kammeringroningen gibi oda kiralama siteleri ile kendinize yer bulun buldurun. çünkü burada kira kontratı neredeyse herşey için isteniyor - city hall'a kayıt mı olacaksınız çat kira kontratı, banka hesabı mı açtıracaksınız çat kira kontratı... burası türkiye gibi değil oteller yok burada adım başı aman diyeyim 9 gün "oy oy oy nerede kalcam lan" sorusuyla tebelleş olmuş darky abinizi dinleyin etmeyin eylemeyin. olay parasında değil, oda sıkıntısında. euro milyarderi de olsanız oda yoksa yoktur. yapmayın önceden işinizi hallediverin.
 • öldüğümde beni gömecekleri yer. belediye başkanının sözü var.