şükela:  tümü | bugün
 • 19.yy başlarında, avusturya'nın da dahil olduğu birleşik almanya fikri. türkçe'si; "büyük almanya".
 • 19.yy'dan itibaren almanca konuşan halkları birleştirme ve genişleme stratejisi.
  bismarck'ın alman birliğini sağlaması, güney danimarka işgali fransa'ya yapılan saldırılar ve nihayetinde 1.dünya savaşı ilk safhalarıdır.
  büyük savaş hüsranla bitip sosyal demokrat weimar cumhuriyeti kurulunca bir süreliğine rafa kalkmıştır.fakat ekonomi rezalet hale gelip aşırı uçlar prim yapmaya başlayınca (bir de buna versailles'ın utancını ekleyin), hitlerle birlikte genişlemeyi tek çıkış yolu gören alman halkı grossdeutschland'ı hortlatmıştır.
  anschluss ve çekoslovakyanın batı kesiminin ilhakını bu milliyetçi politikaya bağlayıp almanya'nın daha ileri gitmeyeceğini sanan batı demokrasileri (başta chamberlain), grossdeutschland'ın yanına lebensraum'u da ekleyip doğuya doğru genişlemeye başlayan hitler tehlikesini geç fark etmişler (biraz da sovyetlere tampon oluşturması için), yeni bir dünya savaşına engel olamamışlardır.
  savaş'ın almanya için hezimetle sonuçlanmasının ardından bir çok alman'ın yaşadığı doğu prusya ve batı polonya topraklarının sovyetlere peşkeş çekilmesi grossdeutschland'a kesilen en büyük savaş tazminatıdır.ayrıca;
  ddr
 • ayni zamanda ikinci dünya savasinda wehrmacht'in en elit birligi olmus askeri kuvvetin ismidir. 1939'da aktif görev yapmaya baslamis, baslarda piyade alayi seviyesindeyken 1942 yilinda motorize piyade alayina, 1943'de ise mekanize piyade tümenine dönüstürülmüstür. takma ismi "die feuerwehr" idir. dogu cephesinde ne kadar üstün bir savas birligi oldugunu özellikle orel ve kursk'deki carpismalarda kanitlamistir. en ünlü komutanlarindan biri elbette ki hasso von manteuffel'dir.
 • (bkz: pangermanizm)
 • (bkz: grossmarket)
 • bismarck'ın tam aksini (diğer avrupa güçlerinden farklı niyetle ve anlamla olsa da) takip ettiği politikadır; (bkz: kleindeutschland)
  alman prensliklerinin prusya altında birliğini sağlama sürecinde bismarck avusturya ile çatışmaya girmiş ve yenilgiye uğratmıştır, fakat realpolitik olarak bir alman-avusturya anschluss'u yani grossdeutschland'ı gerçekleştirmemiştir, hatta bu nedenle 40'larda bazı naziler tarafından ufak da olsa eleştirilmiştir.
 • (bkz: megali idea)
 • wehrmacht'ın en elit tümeni.savaş faaliyetlerinin çoğunu doğu cephesinde geçirmiştir.esasında başkent berlini ve hükümeti korumak amaçlı olarak kurulmuş bir muhafız alayıydı.savaş başlayınca alay seviyesinden tugay seviyesine çıkartılıp batı cephesine savaşa gönderildi ve savaşın sonuna kadar bir daha görev yerine dönemedi.

  her daim sert ve cesurca savaşan bir birlik olmuştur.