şükela:  tümü | bugün
 • bitki yetiştirme lambasının global adıdır.

  alırken dikkat edilecek hususlar;

  öncelikle çin malı olan hepsinden uzak durun. amerika üzerinden de alsanız çin malları hep jenerik bir dile ve uyduruk çiplere sahiptir. kaçınız. bu yalanla pazarlanan ucuz ürünlerden canınız yanabilir. tecrübeyle sabittir ki ucuz alacak kadar zengin insanların ürünüdür. üstelik bunlar türkiye'de efsane fiyatlara satılıyor büyük dolandırıcılık dönüyor, bir üretici hatta ihracatcısı olarak benden söylemesi.

  yüksek verim: lümen/watt oranıyla hesaplanır. bitkiler için lümen'in bir önemi yoktur. ancak lümen/watt oranı çok önemlidir çünkü verim = lümen/watt'tır. ve par, ppf ve ppfd değerleri bu oran ile doğrudan etkilenir. düşük lm/w oranına sahip ürünler çektiği elektriğin büyük kısmını ısıya çevirirken, yüksek lm/w oranlı ürünler çektiği elektriğin daha yüksek yüzdesini ışığa çevirir. günümüzde ulaşılabilmiş en yüksek verim değerleri optimum akım ve nşa'da 160 lm/w civarındadır. çin malı jenerik ürünlerde bu oranlar 50-80lm/w civarlarındadır. verim arttıkça haliyle fiyatlar da artış gösterir. ancak bu artış, zaman içinde kendini amorti eden bir kaliteyi de beraberinde getirir.

  spektrum: bitkiler 400 ve 700nm dalga boyu arasındaki ışıkları sindirebilir(fotosentez). bu aralıkta yeşil ışığı sindiremez. o yüzden sarı ve beyaz (düşük önemde mavi ve kırmızı)renkler, bitkinin en iyi tepki vereceği renklerdir. bu renklerin içine teknik spefikasyona göre uv ve ir, deep red ışıklar eklenirse tadından yenmez. veg phase 5000 kelvin civarı, flower phase 3000 kelvin civarı ışık sıcaklığı gerektirir. ışık sıcaklığının anlamı şudur; kelvin yükseldikçe, ışığın içindeki mavi renk artar, kelvin düştükçe, ışık kızarır, kırmızı ve sarı renkler artar. mavi renk büyümeyi, kırmızı renk çiçeklenmeyi teşvik eder. piyasada full spectrum diye satılan kırmızı ve mavi renkli cümbüşler biraz da çin malı yalan dolan satış pazarlama tekniklerinin sonucudur. itibar etmeyiniz. mavi, mor, kırmızı ışıkla full spectrum olmaz. full spectrum, mavi mor ve kırmızı ışığı belli oranlarda ihtiva eden ışıktır. yine güneş ışığı rengine yakındır yani.

  par, ppf, ppfd: aslında spektrum başlığında değerlendirilecek bir konudur. par, spektrum kalitesini ve homojenliğini göstermez. par: photosynthetic active radiation yani fotosentetik aktif radyasyon, yani fotosenteze yarayan foton miktarı gibi düşünebilirsiniz. par değeri, kullanılan sensöre bağlı olarak yapılan ölçümde, 400-700nm arasındaki ışığın ölçüm alanına etkiyen toplam değerini verir. ppf: photosynthetic photon flux, fotosentez için bitkiye saniyede olan foton akışı miktarı (birimi umol/s'dir), par'ın yoğunluğunu ölçen bir şey gibidir. ppfd ise ppf density, yani ppf yoğunluğudur. bunların hepsi önemli değerlerdir ancak par değeri ışığın duvardan çektiği watt değeriyle değiştiği için göreceli yaklaşmak gerekir. par bu anlamda, acemi kullanıcı için yanıltıcı veri oluşturabilir. ppf ve ppfd çok önemlidir. ppf bir musluğun debisi, ppfd ise musluktan geçen sıvının yoğunluğu gibidir. par ise bu akan sıvı içinde insana yararlı olan minerallerin miktarıdır gibi bir metafor kullanılabilir.

  dayanıklılık: verim konusunun altında incelenebilecek bir mevzu olabilir. ledler çok uzun ömürlü ürünlerdir ancak bu sadece düzgün markaların ürettiği modeller için geçerlidir. çin malı generic ledler sizi 6 ayda yarı yolda bırakırken lg, samsung, citizen, bridgelux gibi markaların ledleri 50 bin saat gibi efsane çalışma ömrü garantileriyle satılmaktadır. kaliteli ledler çalışma ömrünün %50'si boyunca %90 üzerinde verimlilik sunmaya devam ederler. 5-7 sene civarlarında kullanıldıkça bu oran %70lere kadar iner.

  güç kaynağı: bu ledlerin sürülmesi için kullanılan güç kaynakları da çok önemlidir zira verim ve dayanıklılık başlıklarında gelişebilecek aksaklığı yaratan darboğaz bunlar olabilir. sadece uzun ömürlülüğüyle bilinen markaların ürünleri ile sürülmüş aydınlatmalar almak da önemlidir. (bkz: mean well)

  daha birçok şey yazarım da, en iyisi buna benzer birçok parametrenin düşünüldüğü ve kullanıcısını mutlu etmek üzere tasarlanmış kendime ait bir markayı siz aramaya zahmet etmeyin, ben şuraya bırakayım;

  (bkz: lmwatt)
 • satış-pazarlama kaygısı olmadan değerlendirmek gerekirse, çin malı olanlar işinizi görür.

  kendi malımı satmaya çalışmadığım için genel kabul görmüş hesaplamalardan gönül rahatlığıyla bahsedebilirim. 1 birim (bkz: square feet) için gereken değer ortalama 50 w olarak kabul edilir. temel matematik bilgisi olan herkes elindeki kabin için gereken watt miktarını bu şekilde hesaplayabilir.

  yani aşağı yukarı bir hesap ile 1000w'lık full spectrum bir bitki yetiştirme ışığı evde yetiştirmek istediğiniz meyve/sebze için kafidir. 300 w ile de yapabilirsiniz. çinden sipariş ettiğiniz 200 liralık ürünle de yapabilirsiniz. korkmayın, deneyin.
 • bu ışıktan türkiye sınırları içerisinde, çok küçük bir alanda kullanmak üzere ( bir iki saksı çiçeği ) alabileceğim bir platform veya ürün tavsiyesi olanlar yeşillendirirse çok sevinirim.
 • bitkilerin tepesine asılmak ya da yanı başına kondurmak suretiyle kullanılan lambalar. led, floresan, hid olabilir. (bkz: bitki yetiştirme lambası)
 • (bkz: migro)
  (bkz: atreum lighting)
  (bkz: maxisun)
  (bkz: hlg)
  (bkz: aponuo)
  (bkz: spider farmer)
  (bkz: viparspectra)
  (bkz: bestva)
  (bkz: mars hydro)
  (bkz: unit farm)
  (bkz: feit electric)

  gibi güzel ürünler üreten markalar var. zindanda bile domates biber yetiştirirsiniz.

  daha küçük ölçekte bir şey arıyorsanız sansi normal e27 duylara takılabilen lambalar üretiyor. 24w modeli ile doğrudan güneş ışığı almayan yerde 10 cm mesafeden 12 saat ışıklandırma ile sinekkapan gayet güzel büyümeyi becerdi.
hesabın var mı? giriş yap