şükela:  tümü | bugün
 • genelde sitelerin kullanıcı sayılarını ve trafiğini büyütmek için yaptıkları ufak tefek çakallıklara denir. rakamsal çalışılır, rakamlarla konuşulur. kısa vadede bazı kriterler inanılmaz bir gelişme gösterse bile bir bütün olarak şirkete faydadan çok zarar getirebilir. dikkatli uygulamak gerekir.

  misal google bütün google hesaplarına bir google plus hesabı açtığı zaman google plus üye sayısı bir anda fırlamasına rağmen aktivitede ölü balık sezonu değişmedi.
 • dünyada gittikçe trend olan yeni hede.

  içerik pazarlaması nasıl daha yeni yeni geldiyse bu da bikaç seneye ulaşır türkiye'ye.
 • sadece kullanıcı sayısını arttırmaktan ziyade acquisiton, activation, retention, revenue ve referral konularını da içermektedir.

  petithacks diye güzel bir blog var, bir takım yaşanmış örnekleri sergiliyorlar.
 • twitter'ın bugünlere gelmesine ön ayak olmuş bir tür hızlı büyüme taktiği.

  başlangıçta twitter'a üye olan kişiler 4-5 kişiyi takip edip bir daha siteyi ziyaret etmiyormuş. twitter bu sorunu fark ettiğine kullanıcılara takip edecek kişiler önermeye başlamış ve boom! artık üye olan herkes siteyi tekrar ziyaret etmeye başlamış. bugün bile hala twitter yeni üye olan kişilere takip etmesi için kişiler önermeye devam ediyor.
 • özellikle web hizmetlerinde kullanıcı trafiğini agresif şekilde arttırmaya yönelik kurgulanan stratejiler bütünü. çok hesaplı kitaplı gittiğine inanmıyorum, genelde gözleri kapalı sıkılan 1000 kurşundan biri tutuyor ve başarı hikayesine dönüşüyor. en çok hoşuma giedeni hotmailin growth hacking macerası oldu. hotmail klasik reklam yöntemleri ile (radyo, outdoor) başarıya ulaşamayınca, yatırımcıların birinden bir fikir ortaya çıkar. gönderilen her mailin altına "ps: ı love you. get your free email at hotmail" yazılacaktır. sonuç: 6 ayda 1 milyon kullanıcı ve bundan sadece 5 hafta sonra 2 milyon kullanıcı. bu sıralarda tüm dünyada 70 milyon civarı internet kullanıcısı olduğununda altını çizmek gerekiyor.
 • sayılara takıntılı bir millet olmamızdan mı bilinmez, güzide vatanımızda genelde kullanıcı sayısını arttırmak için uygulanan türlü türlü yöntemler olarak daraltılıp küçültüle küçültüle kuşa çevrilmiştir.
 • growth hacking ne değildir hakkında burada çok süperli bir yazı yazılmıştır.
 • aşağıdaki şekilde stratejilere sahip büyüme yöntemidir.

  http://www.tusbeyinli.com/…tejileri-taktikleri.html
 • 2010 yılında sean ellis tarafından ortaya atılan bu terim “pazarlamanın” çağa ve internete ayak uydurmuş halidir.
 • aslında 500startups'tan dave mcclure'in ortaya atmış olduğu aarrr'ın bütün şirketler için uygulanmasını ifade eden konu. nedir, ne değildiri öğrenmek isteyenlerin başvurması gereken türkçe bir kaynakta var: http://www.growthhackingebaslangic.com/

  ayrıca büyüme stratejileri konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlerin takip etmeleri gereken bir blog: http://leanmarketing.co/blog