• kimsesizlerin kimi, sessiz yığınların sesi olmuş müzik türü ve paralelindeki hayat tarzı. hayatına devam edebilmek için her eylemine anlam yükleme mecburiyetindeki insan için bunu başarmak günden güne zorlaşırken, her şeyin gerçekten anlamsız olabileceği ihtimalini -ki en güzel çocuklarını da bu ihtimal yüzünden kaybeder zaten- ana akım medyada ifade edebilmesi asıl başarısıdır.

nirvana, mudhoney, alice in chains dinleyicisi olmalarına gerek yok, sırf dünya üzerindeki mevcudiyetleri sana küfür gibi gelenlerin tarzıdır, kendine benzetemediklerindir onlar. ölü doğmuşlar ya da ölüme mahkum edilmişlerdir. mavi yakalı, beyaz yakalı, öğrenci, emekli, işsiz, dilenci ya da evsiz olabilirler, bir bakışta tanınmamaları ortak özellikleridir.
  • "grunge punk'ın sözlerinin içinin boşaltılmış halidir" diyen adamlar var bu akım için. nereden saldıracağınızı bilemiyorsunuz resmen amına koyim.
  • (bkz: mad season)
  • hiç beklemediğiniz bi' anda suratınıza solu indirir.

http://8tracks.com/…-he-hit-me-with-a-surprise-left
  • küçükken dinlediğimde kendimle bağdaştırdığım müzik tarzı
  • rock müzik için son akımdır bu.kurt cobain ölünce grunge öldü,grunge ölünce de rock.
  • ömrünün kısa olması çok doğal.

grunge hayata karşı isyan içerir ama bu isyan güçlü değildir, aslında isyandan çok şikayettir çünkü güçsüzdür. şarkılar şikayetçidir, anlamsız gözüktüğünde bile duygu yüklüdür. idare etme amacıyla yapilan müziktir.
    baziları gibi "sahte depresyon" pazarlayan değildir. aslında grunge'da sahte olan tek şey dirençtir. direnmeye çalışır gibi yapar, bir işe yaramaz, beceremez. direnç artarsa grunge azalır.

güzellik kaygısı olmaz, yapaylığı sevmez. bir de bununla uğraşmanın bir faydasının olmayacağını bilir.

bazıları kazanamaz, sonu ölüm olur.
    bazıları yenilmez, ayakları üstünde durmayı öğrenir, hayat normale döner. hayatta olanlar temsil etmeye calışır onu ama yaptıkları grunge'a terstir, bu yüzden başarılı olamaz.

bir şeyin sonu olacaksa o şey ya grunge olur, ya da hayat.
  • hard rock fırınında pişirildikten sonra, nirvana'nın punk, alice in chains'in heavy metal, pearl jam'in funk, stone temple pilots’ın country, soundgarden’ın da psychedelic sosuyla servis edildiği müzik türü.
  • seattle'daki 20 yaş ve altının lügatında "esrar hapı" demekmiş.

vay arkadaş nereden nereye...
  • samimiyet.

aslında çoğu şarkıları hareketli. ama sözleri insanın içini acıtacak kadar samimi bi acının paylaşımı.

bilmiyorum. sanki ruhumun bi parçası 92 yılında seattle'de damarlarına eroi enjekte ederek can vermiş bu şarkılar eşliğinde. ve ben bu şarkıları dinlerken o ölmüş parçamın yasını tutuyorum. o parçamın nedenintihar ettiğini ve neden ona yardım edemediğimi merak ediyorum.

böyle tuhaf bi duygu yaşatıyor bana. sanki bu şarkılarla yaşamışım ve bu şarkılar sonum olmuş gibi. içimi hem ürpertiyor hem hüzünlendiriyor hem de burnumda tütüyor.

o zamanlarda yaşamış bi parçamın ölümünü tekrar tekrar hissettiriyor sanki.

bilmiyorum. tek bildiğim icimde dolu dolu bi özlem ve caresiz bi acı hissettirdiği.
hesabın var mı? giriş yap