şükela:  tümü | bugün
  • 4-5 ki$i arasından bir inek secip rapor yazdirma sanati. bir tur yakartop oyunu.
  • müzik grubunuz varsa gidersiniz -provaya gittim dersiniz.
  • (bkz: grup sex)
  • en iyi arkadaslarinizdan nefret etmenize neden olan durum. uc hafta pesinden kosarsiniz 'hadi olm, bitirsene bolumunu artik' diyerek. sonunda beyefendi tenezzul etmis bitirmistir. acip okursunuz ve bir bakarsiniz ki inek baskasinin dersini harfi harfine kopyalamis, bide ben yaptim edalariyla kasilmaktadir. monitoru kafasinda parcalamak gelir icinizden. oturup kendiniz yapmaya baslarsiniz onun bolumunu de. sonra artik simsekler mi cakar, kafanizin ustunde ampuller mi yanar bilemem, durup dusunursunuz. 'ben niye yapiyorum lan onun dersini' dersiniz kendi kendize. bu durumda da onun bolumu oldugu gibi hic dokunulmadan konur rapora. basliklarin yanina da kimin hangi bolumu yaptigi yazilir. sonuclar aciklanip o aglamaktayken siz gulersiniz.
  • (bkz: focus group)
  • eger ertesi gune yetistirmeniz gereken bir projeniz varsa ve siz daha o gun baslamissaniz, grup uyeleriyle 2 gun once tanismissaniz, 4 kisiden 3unu sevmemis, buyuk bi kismindan yazis hissetmis, mideniz bulanmis, tanimadiginiz bi evde sabahlamak zorunda kalmis ve yine de ertesi gune hala odevi bitirememisseniz bir azap halini alacak calismadir.
  • (bkz: grup projesi)
  • asla bir türkle yapilmamasi gereken calismadir.

son aksam, arkadaslariniz yaptiklari muhtesem(!) odevleri size yolladiklarinda dustugunuz dehset ve sizin bu odevleri birlestirip hocaya teslim edecek kisi olmaniz... "sinifta onca almani yunani ispanyolu cinlisi varken, neden bir turkle grup calismasi yapiyorum ki??" diye dusunmeme sebep olan,
    diger yandan da aileyle gecirilecek son aksamin icine (afedersiniz) sicabilecek calismadir..
  • free rider problemini de beraberinde getiren olay.
  • ömür çürüten uygulama...
    özellikle kura ile yada hoca/patron kafasına göre gruplandırmışsa sinir krizinden katilliğe doğru hızlı adımlarla koşarsınız. eğer okulda bu durum söz konusuysa daha işin başında ileriyi görmeye çalışıp grubunuzu değiştirmeye bakın.
    yoksa tasarım anlayışı ruhsuz, reklam anlayışı "x gibi olsun" mantığından öteye gidemeyen, orjinal fikirlerden uzak tembel insanlarla uğraşırsınız koca dönem/proje boyunca...