şükela:  tümü | bugün
  • 90'ların başında uğur ışılak, abdullah ışılak ve ahmet baydaroğlu tarafından kurulmuş genel itibariyle türk-islam sentezi temalı çalışmalar yapmış müzik grubu.

92-97 yılları arasında senede bir olmak üzere haykırış serisi adıyla 6 (haykırış klasikleri ile 7) albüm çıkarmışlardır.

o dönemlerde, çoğunlukla islamcı şairlerin şiirlerini besteleyerek yaptıkları marşlar, islami yayın yapan radyolarda sabah akşam çalınmış, 28 şubat'a kadar da insanların dilinden düşmemiştir. ayrıca eserleri -doğrudan böyle bir amaçları olduğunu zannetmiyorum fakat- çok zaman milli görüş'ün doğal seçim şarkısı olmuştur.

efsanelerinden birkaçını hatırlatacak olursak: hak yol islam yazacağız, yürüyelim yiğitler, bayrağı elden bırakma, birlik olalım, bosna'da bir kış, ilerliyoruz, mücahitler geliyor, peygamberin izindeyiz, hoca nasreddin...

darbeyi falan sallamamış insanların evini karıştırırsanız grubun kasetlerinden tek tük bulabilirsiniz belki.

not: ilginçtir, internet ortamında grup hakkında kayda değer bir bilgi bulamadım. o zamanları daha net hatırlayan büyüklerimden istirhamım gerekirse hafızamı yalancı çıkarmalarıdır.
  • grubun en öndeki ismi yusuf polatoğluydu hatırladığım kadarıyla. o zamanlar uğur ışılak popüler değildi. haykırış 90'lar başında ünlü olmuş, uğur ışılak ise 98'de çıkardığı dönen alçak olsun albümü ve anadolu doluyum şarkısıyla ünlenmişti. sözlükte yusuf polatoğlu ismine başlık bile açılmamış olmasına şaşırdım doğrusu. zaten internette grup hakkında nerdeyse hiç bilgi yok. uğur ışılak'ın biyografisinde dahi geçmiyor. oysa bayağı tanınan dinlenen bir gruptu. 90'larda milli görüş de ülkücüler de benimsemişti şarkılarını.
  • grubun ismi sadece "haykırış" idi. bende dört tane kasedi var. uğur ışılak dinlediğim dönemlerde, dînî kaset satan bir yerden oldukça ucuza almıştım. senesini hatırlamıyorum ama muhtemelen 2012-2013 yılları olabilir. depreli hasan gibi coşkulu marşlar, abdurrahim karakoç'a, yusuf polatoğlu'na, niyazi yıldırım gençosmanoğlu'na ve daha da vahimi, fethullah gülen zındığına (o zaman akepe, fethullah hakkında menfi şeyler söylemez, onu hocaefendi (!) olarak görürdü) ait bir şiir dahi barındıran eserler var. uyanığın biri, bu albümleri youtubea eklemiş ama fethullah'ın manzara şiirini koymadan. güya saklamağa çalışıyor. ulan daha düne kadar fethullahçıydınız işte, neyin nesini saklıyorsunuz ki? bu kasetler, spotify ve deezer'da, abdullah ışılak ve ahmet baydaroğlu adıyla yayınlanıyor fakat sadece ikisine ait değildi. uğur ışılak da söylüyordu. yani ortak söylüyorlardı. yusuf polatoğlu, uğur ışılak'ın üstadıdır, bilenler bilir. samanyolu tv'de bunların karşılıklı atışmaları vardı ama tabii silinmiş hepsi arşivlerden. bunların içinde en dürüstü, muhsin yazıcıoğlu idi. sonradan bütün alperenler, milliyetçiler ve siyasal islamcılar referandumda evet oyunu verdiler. bunların gerçek yüzünü ta ilk zamanlarda anlamıştım. bunlar gönül adamlığının muhabbetini yapıp, zerre kadar gönül adamı olmayan insanlar. (muhsin beyi insan olarak severim, o ayrı fakat partisine rey vermiş adam değilim) zaten destici'nin ve diğer alperenlerin (içindeki iyi insanlara, hakikati görenlere lafımız yok); sonra ülkücülerin de hemen hepsinin akepenin arka bahçesi olduğunu öğrendik. meğer bütün erbakancılar, tayyib erdoğan iktidar olsun diye yapmış bu numaraları. yani onların muhalefeti hep boşunaymış. ama biz salak değiliz. fetöye ait olan şiir, yıllar sonra tekrar spotify ve deezer gibi yerlere pervâsızca eklenebiliyor. hem de 15 temmuzdan sonra. sizde zerre kadar iman varsa ben müslüman değilim! milliyetçisi de, islamcısı da, alpereni de, alayı fıs, boş beleş adamlar. fethullah gülen'in manzara şiirinin bu kasetlerde yer aldığını çok çok önceden bilseydim, bu kasetlere para vermezdim. ama sırf ibret olsun diye hem uğur ışılak'ın, hem de haykırış'ın kasetlerini saklıyorum. öylece duruyor işte. haykırdılar haykırdılar ama güce tapmaktan, onlara biat etmekten başka bir halta yaramadılar. olan, bizim sömürülen duygularımıza oldu. benim hidayetimi kararttıysa, bu omurgasız müslümanlar ve sözde gönül adamları kararttı. haykırışla alakası yok ama aklımdayken diyeyim; çünkü uğur ışılak hep bu erzurumlu reyhainin şiirlerini okurdu. âşık reyhani de maalesef bu tuzağa düşmüş (cem karaca ve barış mançonun yaşarken ettiği hata gibi; ki yaşasalar kesinlikle fethullah münkiri hakkında iyi şeyler söylemezlerdi hiçbiri), fethullah münafığı hakkında müspet şeyler söylemiş. allah affetsin. fakat müslümanlar nasıl bu kadar gerçeği göremeyecek kadar körler ve bu fethullahçılar nasıl kendilerini gizlemişler, nasıl bir çalışma şekli bu, insanın kanı donuyor! ben ömrümde stv izlemiş adam değilim. bu videoları youtubedan hasbelkader izlemiş ve hayretler içinde bu münafıklığa şahit olmuştum. benim mehepeye, yusuf halaçoğlu hürmetine rey verdiğim dönemlerde, devlet bahçeli akepeden hesap soracağını salya sümük söylüyor ve fetöye karşı en muhalif ve en muarız tavrı sergiliyordu. fakat sonra akepe ile dost oluverdiler. eski günler bir anda unutuluverdi. işte ben o gün bugün islamcı/milliyetçi partilerden bıktım. solculara da zaten rey vermişliğim yoktur. onsekizimde ilk reyimi verdiğim yaşar nurinin partisi ve son seçimlerde rey verdiğim perinçek'in vatan partisi eğer sol partiyse, siz öyle zannedin. bundan sonra en allahsız, en kitapsız parti hangisiyse ona rey vereceğim. beni allahlı olanlar, allah yolundan yürüdüğünü söyleyenler bu hâle getirdi, sağolsunlar(!)