şükela:  tümü | bugün
  • 90'ların başında uğur ışılak, abdullah ışılak ve ahmet baydaroğlu tarafından kurulmuş genel itibariyle türk-islam sentezi temalı çalışmalar yapmış müzik grubu.

92-97 yılları arasında senede bir olmak üzere haykırış serisi adıyla 6 (haykırış klasikleri ile 7) albüm çıkarmışlardır.

o dönemlerde, çoğunlukla islamcı şairlerin şiirlerini besteleyerek yaptıkları marşlar, islami yayın yapan radyolarda sabah akşam çalınmış, 28 şubat'a kadar da insanların dilinden düşmemiştir. ayrıca eserleri -doğrudan böyle bir amaçları olduğunu zannetmiyorum fakat- çok zaman milli görüş'ün doğal seçim şarkısı olmuştur.

efsanelerinden birkaçını hatırlatacak olursak: hak yol islam yazacağız, yürüyelim yiğitler, bayrağı elden bırakma, birlik olalım, bosna'da bir kış, ilerliyoruz, mücahitler geliyor, peygamberin izindeyiz, hoca nasreddin...

darbeyi falan sallamamış insanların evini karıştırırsanız grubun kasetlerinden tek tük bulabilirsiniz belki.

not: ilginçtir, internet ortamında grup hakkında kayda değer bir bilgi bulamadım. o zamanları daha net hatırlayan büyüklerimden istirhamım gerekirse hafızamı yalancı çıkarmalarıdır.
  • grubun en öndeki ismi yusuf polatoğluydu hatırladığım kadarıyla. o zamanlar uğur ışılak popüler değildi. haykırış 90'lar başında ünlü olmuş, uğur ışılak ise 98'de çıkardığı dönen alçak olsun albümü ve anadolu doluyum şarkısıyla ünlenmişti. sözlükte yusuf polatoğlu ismine başlık bile açılmamış olmasına şaşırdım doğrusu. zaten internette grup hakkında nerdeyse hiç bilgi yok. uğur ışılak'ın biyografisinde dahi geçmiyor. oysa bayağı tanınan dinlenen bir gruptu. 90'larda milli görüş de ülkücüler de benimsemişti şarkılarını.