şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
2967 entry daha
  • şöyle söyleyeyim sağlık bakanı 2018 sonunda bu borcun son ödeme tarihini 28 şubat 2019'a kadar uzattıklarını söylerken vatandaşların bu borçtan dolayı e-haciz gibi bir durumla karşılaşmayacaklarını da ifade etti. ha işe başlarsınız ama o borç silinmez hatta sgk'ya işe başladığınızda dair hemen bildirim yapmazsanız sigortanız yatarken bir yandan da gss prim borcunuz işlemeye devam eder. ben işsizim ve her ay katlandıkça katlanıyor ve tedavi de olamıyorum zaten. artık bıraktım işin ucunu, bir bok olursa sağlık açısından yani, atarım kendimi acile, iş o raddeye geldikten sonra zaten ücretsiz tedavi etmek zorunda.
    nereden baksan saçma ve haraç kesmekten başka bir şey değil bu durum. bir laf var ya, ''mühür kimdeyse süleyman odur'' diye. ne yazık ki mühür şimdilik bunlarda, bir gün bir köşede ya öleceğiz ya da kalacağız, kıymetimiz yok denecek kadar az bunların gözünde.

ha bir de bilmeyenler için aile sağlık merkezleri yani eski sağlık ocakları da gss prim borcunuza bakmadan tedavi ve ilaç yazma işlemi uyguluyor. hafif rahatsızlıklarınız için buralara da başvurabilirsiniz.
  • gss prim borcu olanlar son 100 gündür çalışmıyor ise. bağlı bulundukları kaymakamlıkta mevcut bulunan sosyal yardımlaşma vakfına durumu bildirerek sistem girişi yaptırmalıdır.

vakfın yapacağı sistem girişi sonrasında sgk'ya bizzat başvurarak durum bildirilmelidir.

gss prim borcu silindiği gibi, ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edeceklerdir.

dipnot: (bkz: zorla deli gömleği giydirilmek istenen baba)
  • çok bilindik bir medya grubunda çalıştığım sürenin 6 aylık kısmında sigortam bilgim dışında ödenmediği için borçlu göründüğüm sistem.

geçen sene sgk'ya şikayet ettim. şirkete baskın yapılmış, dosyalar incelenmiş. bir sonuç çıktı mı? hayır. neden? çünkü yürürlükte olan yasada bir şirket sigortanı ödemiyorsa çalışırken şikayet edebiliyormuşsun. yani hali hazırda çalışırken arayıp 'benim sigortamı ödemiyorlar' diyebiliyormuşsun. eğer işten ayrıldıktan sonra sigortanın ödenmediğini fark edersen de anca mahkemeye verebiliyormuşsun.

geçen sene büyük bir şirketi başka bir nedenle tüketici mahkemesine verdim. 10 bin lira'ya yakın kazanmam gereken bir miktar varken, davayı kaybetmemle birlikte bin lira da vekalet ücreti kitlediler. böyle bir durumu canlı canlı yaşamış biri olarak hakkımı aramaktan imtina eder duruma geldim.

yazık.

edit: @jabki

burayı okuyanlar yanlış bilgilenmesin, sgk ya şikayeti her türlü yapabilirsiniz ama sgk personelinin elinde ki yetkiye göre ya sizi çalışırken görecek ve en fazla 1 yıla kadar geriye dönük sigortalılığınızı sağlayacak ve sizin beyanınız esas alınarak eksik bildirilen prime esas kazançlarınız düzeltilecek ya da işten ayrıldıysanız işyeri yasal kayıt ve belgelerinde veya banka ödemelerinde size ait bir bilgi bulunacak ki hakkınız size verilsin.
    diğer tespit yöntemleri sgk personelinin yetkisini aşıyor, haklarınızı iş mahkemesinde alabiliyorsunuz.

lütfen e devletten ya da sgk dan kendi sigortalılığınızı aralıklarla kontrol ettirin,
    -sigortam yapılmış mı?
    -spek miktarlarım doğru mu?
    ayrıca işe başlayınca kendiniz e devlet üzerinden sgk'ya ben işe başladım diye bildirimde bulunabilirsiniz, bu aslında sigortalının yükümlülüğü ama sigortalıya yaptırımı yok, sigortasız çalışmış olması en büyük yaptırımı da denilebilir, bununla ilgili linki de ekleyeyim;
    http://www.resulkurt.com/…bildirmesi/hidayet-mercan
  • başka ülkelerde işsize para verirler, bizde para almanın yolunu gözlüyorlar..

adam zaten işsiz, belki hiç sağlık hizmetinden yararlanmayacak ama sürekli para istiyorsun..
  • sessizlik falan yok. gss borcunuz varsa hastaneden randevu alamıyorsunuz.

daha kötüsü, internetten randevu almış görünüyorsunuz ama hastaneye gittiğinizde o borç yüzünden giriş yapamyorsunuz. ya da parayla muayene olmak zorunda kalıyorsunuz.

son zamla birlikte bağkur'a ayda 750 tl para ödüyorum. ama devletin kendi kendine koyduğu, benim hiçbir talebimin olmadığı gss borcu yüzünden geçen gün eşim sosyal sigorta hizmetinden yararlanamadı.

o da, yıllar önce son işimden çıkıp bağkur'a geçmem arasındaki 4 aylık prim borcu.

ama kötünün iyisi, iki sene önce son baktığımda 300 küsur gözüken borç gecikme faiziyle birlikte 165 tl olmuş..

yani, işiniz hastaneye düşerse o parayı seve seve alıyor devlet sizden.
  • işkur destekli programlarla iş bulan çalışanlar var ise yakında evlerine gelecek mektupta görecekleri borç'tur.
    hiç umulmadık zaman da bir gol de devlet atar. gss prim borcu da böyle bir şeydir işte.
  • sayesinde hastanelerde rehin alma dönemini bitiren borç.

neden peki?

borcunuz var çünkü...

bugün işi olan kişilere de buradan seslenerek hitap etmek istiyorum. kimsenin iş gücü garantisi yok. yarın bir gün sizde gss mağduru olabilirsiniz. banane ya bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın demek yerine, işsiz olan gss mağduru vatandaşlarla bir arada olalım.
  • (bkz: #88108088)

geyik vs. degil pek muhterem meric veya bagan.

bak şu kisacik metni oku gayet orneklerle vs. guzel anlatmis. yok hala ikna olmadiysan 5510 sayili kanunu indir ilgili maddeleri oku.

kiz cocuklari bal gibi de yararlaniyor edimlerden.
  • hakkında kampanya başlatılması gereken soygunculuk.

(bkz: #88121534)
  • 15 dakika önce 900 tl ödediğim borç.

ödemiyorum diyenlere aldırış etmeyip ödeyin yoksa faiziyle size kitleyecekler.

haydi iyi forumlar.