2484 entry daha
  • bunun daha kotusu calisiyor olmaniza ragmen hala her ay borc cikartmasidir. ulan goruyorsun orada sigortanin takir takir isledigini bu pic kesin cikar isten mi diyorlar ne dusunuyorlarsa.
  • çalıştığınız halde borç çıkar zira nasıl bir sistem kurdularsa entegrasyonları dillere destandır, borç çıkmaya devam ediyorsa bizzat gidip sgk'ya bildirmeniz gerekir sigortalı olduğunuz dönemi siliyorlar.
  • başlığı görünce merak edip baktım 4 yılda 3200 küsür borç birikmiş 2 yıl okulu uzattık 2 yıldır iş bulamıyorum yapacak bir şey yok bi kere gaza gelip gelir testi yaptıracaktım akrabalar bana yüklemiş tapuları ruhsatları, dedim eve prof çağırsam çıkacak primden daha uzuca gelir vazgeçtim

hastalanırsam ilacı eczaneden alıyorum baktım çok kötüyüm acile gidiyorum faturayı 3-4 sene sonra yolluyorlar onları da ödemedim gittiği yere kadar gidicem (ekimde bedelliye gittim madem sigorta yaptınız yazdırdım ilaçları ölücülüğün bu kadarı :* )

yarın öbür gün işe girince nolacak merak ediyorum maaşa fln çökmezler umarım gerçi her şirketin anlaşmalı hastanesi fln oluyor allah herkese sıhhat versin
  • çalışmış olduğunuz şirketin özel sandığı varsa da sgk kaydınız hiç yokmuş gibi göründüğü için çalışmadığınız varsayılıyor ve gss prim borcu yansıtılıyor adınıza. sandığı arayıp ya da sgk kurumuna gidip çalıştığınızı tevsik ederseniz borcunuz silinebiliyor.
  • bağkur prim borcunun yanında lafı bile yapılmaz.
  • evli olup da işsizseniz, sigorta kaydınızı eşinizin üzerine aldırarak gss borcuna engel olabilirsiniz.

olur ya bilmeyen vardır aklınızda olsun.

edit: erkekler de kadınların üzerine sigortalarını aldırabiliyorlar.
  • yurtdışında çalışmamla birlikte birikmeye başlayan, ödememe konusunda inat ettiğim borç tipi. işsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir ülkede daha hayata yeni atılmış 18 yaşında tazelerin cebinden parasını almaktır. ikametgahımı yurtdışına taşıyarak birikmesini önleyeceğimi 7 - 8 bin tl borçtan sonra öğrendim. ödemedim. geçen silinmiş. aftan yararlandık herhalde.
  • bana da kitlenen borçtur. yalnız çok ilginç bir uygulaması var bu illetin. diyelim ki borcun birikti ve ödeyemedin. üçüncü aydan sonra muayane olamıyorsun. ancak muayane olamadığın için aylık gss prim borçları durmuyor. her ay düzenli olarak prim borcun artıyor. hem aylık prim borcu hem de faizi sana biniyor. ulan aylık prim düzenli olarak madem kitleniyor bize bari muayane edin. ama yok.
    şöyle düşün; açsın ve lokantaya gidip yemek yiyeceksin ama paran yok. adam tamam deftere yazayım ama yemek de vermem diyor. sen de tamam diyorsun. bir gün sonra yine gidiyorsun adam tekrar deftere yazıyor ve sen yine yemek yemeden aç olarak ayrılıyorsun. sonra lokanta sahibi sana diyor ki borcunu öde, sonra cebine yemek paranı koy ve gel benim dükkanda yemeğini ye.
    burada sen salak olduğun için veya lokantacı kurnaz olduğu için durumlar böyle gelişmiyor. sen milletvekillerini seçiyorsun, sonra adama seni bu hale sokacak yasama yetkisi veriyorsun. esasen gidip lokantacıya abi bana şöyle bir geçir de kendime geleyim diyorsun. sonra da ağlaysun vay çok acıdı diye.
    bana da kendimi böyle hissettirmişti. ne yazık ki. devletimize helal ü hoş olsun, ne diyim.
  • insanlar çalıştığı halde borç cıkmasından yakınıyor. babam emekli olduğu halde borç cıktı. adam kendi kurumundan emekli adama sosyal güvencen yok diye borç cıkardı.

kim kime dum duma bi sistem.
  • peki acile gidip suriyeli gibi davransak kimlik yok desek bakmazlar mı bilen yeşillendirsin?
2757 entry daha
hesabın var mı? giriş yap