• fransız eğitimi şüphe etmek üzerine kurulmuştur ya galatasaray üniversitesi idaresi de şüpheci felsefe çerçevesinde öğrencilerini yetiştirir. her şeyden şüphe edin. sınav tarihinden, sınav saatinden, ders sisteminden ve hatta insanlardan da şüphelenin. idareden edindiğiniz bir bilgiyi üç defa kontrol edin, ne olur ne olmaz bir de arkadaşınıza kontrol ettirin.
  • önünüzdeki kağıda bakın. boğaz'a sınavdan sonra ortaköy'de bakarsınız. yoksa benim gibi olursunuz.
  • sabahın erken saatlerinde, kantinde oturup çayınızı içerken motordan okula doğru "istavrit! uskumru!" diye bağıran balıkçıları görürseniz gülmeyin. "okulda kim balık alacak ahaha aha" diye düşünmeyin. iki dakika sonra öğrenci işleri çalışanlarını balık alırken görünce şaşırmayın. balıkları nerde muhafaza ettiklerinin muhasebesini de yapmayın. dağılın şimdi.
  • etrafta kasketli, hiç bir işe yaramıyormuş gibi gezinen, ufka bakan, sonra da kimseyle konuşmadan ortadan kaybolan mahalle muhtarı kılıklı birisini görürseniz sakın ama sakın parmakla gösterip dalga geçmeyin. kendisi dekan ve de (entry anında henüz onaylanmamış olduğundan) müstakbel rektörünüzdür.

edit: bugun onaylandigini ogrendim. hayirli olsun.
  • eski gsülülerin yeni gelenlere verdikleri nasihatlerdir. kulağa küpe olması gereken bir tanesi ile örnekleyelim:

öğrenci işlerinde altın günü var havasına kapıldıysanız fazla üstlerine gitmeyin, kalem gibi sarılmış zeytinyağlı sarmalara niyetlenmeyin, ortalarda koşuşturan çocukları sevmeye yeltenmeyin, ha olur da haraşo selanik iki ters bir yüz örgü filan biliyorsanız hemen bir iki tüyo verin, bakarsınız işiniz oluvermiş. bilmiyorsanız bugün gidin yarın gelin...

ama unutmayın! 9dan 11e kahvaltıda, 11den 1e yemekte, 1den 3e çay saatinde, 3ten 5e muhabbette, 5ten sonra evlerinde afiyetteler...
  • - aralık ayının ba$ına kadar kaloriferlerin yanmasını bekleyecek kadar iyi niyetli olmayın. zira okulumuzun süper yöneticileri asla hava durumu, meteorolojiden anlamazlar. kaloriferler nisan sonuna kadar yanar. sıcaktan mayoyla gelirsiniz okula.
    - tipi mipi olduğunda asla okuldan kar yüzünden tatil oldu açıklaması beklemeyin. ben tatil anonsları sayesinde ismini bilmediğim üniversitelerin varlığını örendim ama bir tek gsu tatil ilan etmedi. ertesi gün sınav yoksa kafa tatili verin kendinize. yoksa evinizden kalkıp ıkına sıkına okula gelip, okulun tatil olduğunu öğrenebilirsiniz. uzaktan gelenler dellenip çıplak vatanda$ olabilirler. dellenemeyenler okulda kartopu oynamanın zevkini tatmalılar. manzara, boğaz, kar...
    - kar tatili için okulu aradığınızda kar$ınıza çıkan güvenlik görevlisini i$letmeyin. biz ettik siz etmeyin. zira okul yönetiminin tatili açıklamaması yüzünden okulun 1500 öğrencisi onu aramakta.
    - herkes tabi ki galatasaray taraftarı değil ama çoğunluk galatasaraylı. döveriz.* $aka bir yana tatsızlık olmaması için fener formasıyla gelmeyin ayıp.
    - baharda mutlaka sahilde güne$lenin.
    - kedi köpek dü$manı rektöre* her gördüğünüz yerde kötü kötü bakın. (bkz: andropoz)
    - koca okulun kullancağı bilgisayar sayısının yakın zamana kadar 15 olduğu gerçeğini bilin. $u anki duruma yatıp kalkıp dua edin.
    - küçükleri sevin, büyükleri sayın.
  • sinavda birseyi kanitlarken sikisirsaniz; c'est évident, ya da d'après le cours deyin. diyelim ki size cevabini veriyorlar, o cevabi kanitlamanizi istiyorlar. önce elinizdeki verilerle cevabi bulmaya çalisin. sonra yazdiginiz kagidin sonuna gidin cevabi yazin, ve cevabi geri geri götürmeye çalisin. yani sizin buldugunuz seye benzetmeye çalisin. yaklastiniz evet. simdi tam ortada bi yerde tikandiniz degil mi? bir bosluk kaldi ortada. hangi dersin sinavindayaysaniz ona göre oraya, d'apres le cours, donc, d'apres 2)a), alors, c'est evident que; ya da hiç olmadi <=> baglaçlarindan birini koyun. iste açikladim sirrimi da. gelmeyin üstüme artik.

edit: son matematik sınavında müthiş bir şey denedim ve işe yaradı; hayretler içerisindeyim. şöyle ki: yukarıda bahsettiğim gibi sorunun başından gittim, bir sonraki sorudan da cevabı çıkardım ve onu da çözmeye çalıştığım sorunun sonuna yazdım. ve yine ortada kocaman bir boşluk kaldı. ancak bu sefer hiçbir bağlacın kotaramayacağı kadar geniş bir boşluk. bende ortaya brouillon * yazdım. yani çözümün asıl can alıcı yerini müsvette kağıdında hallettiğimi sadece cevabı yazdığımı belirttim. ve yediler. *
  • sinav oldugunuz salonun hemen yaninda, sinav esnasinda tadilat olmasina, matkap sesleri arasinda sinav olmaya, sinav gorevlilerinin "pardon ara verebilir misiniz? sinav var da" sorusunu iscilerin "yoo" diye cevaplamasina hazirlikli olun.
  • yeni basliyorsaniz baslamayin, okul acilali alti ay olmus ne baslamasi, seneye gelin.
  • <==> ve ==> ayni şey değildir. ne yaptin? gitti işte otuz puan.
hesabın var mı? giriş yap