şükela:  tümü | bugün
 • solomon adalari'na yakin bir ada. ikinci dunya savasi'nda amerikalilar ve japonlar arasindaki en kanli savaslardan birisi bu adada yapilmi$ti. ayrica battlefield 1942'de bu sava$i konu alan bir harita.
 • ikinci dünya savaşında, üzerindeki kanlı kara savaşlarından başka, çevresindeki sularda bir dizi kanlı gece deniz savaşı gerçekleşmiş, solomon adalarının güney ucunu oluşturan büyük ada. bu muharebeler sırasıyla:
  savo adası muharebesi-9 ağustos 1942
  cape esperance muharebesi-11 ekim 1942
  birinci guadalcanal deniz savaşı*-12-13 kasım 1942 gecesi
  ikinci guadalcanal deniz savaşı*-14 kasım 1942
  tassafaronga muharebesi-30 kasım 1942
 • birinci guadalcanal deniz muharebesi, 12 kasımı 13 kasıma bağlayan gece gerçekleşti. japonlar, guadalcanal adasında düşündüklerinden çok daha fazla amerikan askeri bulunduğunu ve eğer henderson field havaalanını yok edemezlerse asla ada çevresindeki deniz üstünlüğünü ele geçiremeyeceklerini anlamışlardı. bu amaçla, bölgeye kirishima ve hiei zırhlıları, bir hafif kruvazör ve dokuz destroyerden oluşan bir görev grubunca korunan bir grup nakliye gemisi ile destek gönderdiler. iki zırhlının görevi, henderson field havaalanını bombalayarak yok etmekti.

  amiral daniel callaghan komutasındaki amerikan filosu bu grubu ironbottom sound'da bekliyordu. bu güç, 2 ağır (san fransisco, portland), üç hafif (atlanta, helena, juneau) kruvazör ve sekiz destroyerden oluşuyordu.

  amerikan amirali bir kez daha sancak gemisi olarak radarı yetersiz bir gemi seçmişti ve gemileri arasında radyo disiplini zayıftı. japon gücü ise gece boyunca slot'ta yağmur sağanaklarının arasında manevra etmek zorunda kaldığı için dağılmıştı. sonuç olarak, japon fliosu radarda göründüğünde, amiral callaghan filonun kompozisyonu, hızı ve yönü konusunda yetersiz bir bilgiye sahipti.

  callaghan japon filosunun hattını kesmek amacıyla gemilerinin rotasını ayarladı, lakin japon filosunun hızını yanlış hesapladığı için çizdiği rota gemilerini japonlarla bir çarpışma hattına soktu. sonuç olarak, ateş başladığında gemiler birbirlerine 900 metreden daha çok yaklaşmışlardı.

  sonuç, iki formasyon birbirinin içinden geçerken sıfır mesafeden yapılan cehennemi bir topçu duellosu idi. japon saflarındaki ağır sikletlerin sayesinde, hasarın çoğu amerikan tarafına düştü. amerikalılar hiei zırhlısını ve amatsukaze, ikazuchi, murasame muhriplerini yaralamayı, akatsuki, yudachi muhriplerini de batırmayı başardılar, lakin japon filosunun ateşi portland, san fransisco, helena ve juneau kruvazörlerini ve aaron ward muhribini ağır yaraladı, atlanta hafif kruvazörü ve dört destroyer ise batırıldı. lakin henderson field havaalanının bombalanması görevi başarılamamıştı, bu da ertesi sabah slot'tan kuzeye kaçmaya çalışan yaralı hiei'nin sonu oldu.

  lakin bu muharebe iki taraf açısından da kesin bir sonuç sağlamamıştı. sahne, hemen iki gece sonra bir kez daha kanlı bir deniz savaşı için hazırdı.
 • ikinci guadalcanal deniz muharebesi, birincisinden iki gece sonra, 14 kasım 1942 gecesi gerçekleşti.

  elindeki bütün kruvazörleri ya batmış, ya da ağır yaralı durumda olan maerikan kuvvetlerinin, guadalcanal'daki japon saldırısını durdurmak için kaynakları giderek tükenmekte idi. amerikan bölge komutanı amiral william frederick halsey durumu rahatlatmak için enterprise'in koruma gücünde bulunan south dakota ve washington zırhlılarını bölgeye gönderdi. amiral willis lee komutasındaki bu iki gemi, dört destroyerden oluşan bi destek gücüyle birlikte 14 kasım akşamı ironbotom sound'a ulaştı.
  o gece, kuzeyden sound'a, henderson field'i yok etme amacıyla bir japon filosu daha indi. filo, iki gece önceki savaştan kardeşi hiei'nin aksine fazla bir hasar görmeden kurtulan kirishima zırhlısı, atago ve takao ağır kruvazörleri, iki hafif kruvazör ve sekiz destroyerden oluşuyordu.

  ilk ateşte, elektrik sistemindeki bir arıza nedeniyle güç kaybeden south dakota ağır bir dayak yedi. kirishima ve tüm japon gemileri tarafından ateş altına alınan geminin üstyapıları harabeye döndü ve radarı kullanılamaz duruma geldi. lakin washington bu arada japon filosunda yandan, tespit edilmeden 8400 yrd'a kadar yaklaşmayı başardı ve saat 0005'te japon devi kirishima'ya ateş açtı. japon zırhlısını çabucak 16 ve 5 inçlik toplarından ağır bir ateş altına alan washington saat 0012'de onu yanarak batar halde bıraktı. hemen ardından ayanami destroyerini batıran gemi bundan sonra pek çok torpido saldırısını savuşturarak teması kesti.

  bu, japonlar için guadalcanal'ı alma umutlarının sona ermesi demekti. üç gün içinde guadalcanal çevresindeki sularda iki zırhlı, bir ağır kruvazör, üç destroyer ve on bir nakliye gemisi ,bu gemilerle birlikte 5000 piyade kaybetmişlerve binlerce kalifiye denizciyi guadalcanal sularına gömmüşlerdi. bu noktadan sonra, japonların pasifikteki çekilmesi durmayacaktı.
 • thin red line filminde olayin gectigi mekan
 • commodore 64 te bu savasi anlatan bir oyun.
 • the pacificin ilk bölümlerine konu olan ada.
 • pearl harbour baskınından 14 ay sonra abd'nin japon imparatorluğu'na karşı karada kazandığı ilk büyük savaştır. bu savaş sonunda japon ilerlemesi de durdurulmuştur.

  şeytanın bacağını kıran amerikalılar bu savaştan sonra adım adım japonya'ya yaklaşacaklardır.
 • 100,000'e yakın bir popülasyonu vardır ve samoa adalarına bağlıdır. melanezya diye bir dil konuşurlar ingilizce ile birlikte.