• guardians of the galaxy vol. 3 , tam olarak 6 yıllık bekleyişin karşılığını fazlasıyla veren bir film. 2017 yılının 5 mayıs'ında vizyona giren serinin ikinci filminden sonra, merakla beklenen galaksinin koruyucuları vol. 3, marvel evrenindeki yerinin niye çok farklı olduğunu ispat edercesine özel bir film olmuş. yazının en başından şunu belirtelim, eğer marvel evrenine uzak biriyseniz ve de fantastik ögelerin bol olduğu bu tip hikayeler sizin için hiçbir anlam ifade etmiyorsa, lütfen bu filmden de "bi zahmet" uzak durunuz. çünkü filme olan ilginiz asla yükselmez ve daha filmin ilk 15 dakikasında sıkılırsınız. başından sonuna kadar kendi kitlesine oynayan ve kendinden talep edilen her şeyi bize fazlasıyla sunan bu filmi, neden çok sevdiğim hususunu, yazının devamında spoiler içerecek şekilde bahsedeyim;

--- spoiler ---

**** aile olgusunun hollywood'da ne kadar önemli olduğu, hepimizin malumu. arkadaşları rocket için ölüm riskini göze alıp, kurtarma operasyonu düzenleyen ekibin seyircide duygusallık yaratması kaçınılmazdı. özellikle rocket'ın koğuş arkadaşının öldürülmesi ve tamamen cgi ile oluşturulan karakterlerin, izleyicinin göz yaşlarına sebep olması muazzamdı.

**** günümüzde hala bir çok şirketin (özellikle lüks makyaj ve hijyenik malzeme satanlar) üretim aşamasında deney hayvanları kullanması, etik açıdan sıkıntılı bir durum. filmin kötü adamı the high evolutionary'nin deneylerinde kullandığı canlılar sadece hayvanları da kapsamıyor. insan dahil tüm canlıların evrimini hızlandırarak, tanrıcılık oynamaya kalkan kötülüğün eleştirisi, çok değerli bir mesaj taşıyor.

**** filmin 2 saat 30 dakikalık süresinin özellikle ilk bir saatinin nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. çünkü görsel şölen daha ilk 1 saatteki haliyle bile bir çok filmden daha önde. özellikle bir tür biyolojik form olarak oluşturulan "organik uydu / üs merkezi" orgocorp sahneleri, imax'te inanılmaz bir deneyim sunuyor. bilim kurgu severleri orgazm etme potansiyeli bulunan bu sahneler, inanılmaz güzellikteydi. filmi 3d olarak izleyenler, üç boyutlu sinemanın avantajını en çok bu sahnede hissedeceklerdir.

**** bilim kurgu filmlerine aşık olan ve kubrick'in tüm zamanların en büyük başyapıtı olan 2001 a space odyssey ini (1968) başucu filmi yapan biri olarak, filmde 2001'e yapılan göndermelerin müthiş olduğunu belirtmeliyim. 55 yıl öncesinde vizyona giren filmde kullanılan astronot kıyafetlerinin adeta replikaları, bu filmde de kahramanlarımıza giydirilmiş. 2001 guardians
    tabii 2001 ile olan bağlantı sadece uzay yürüyüşü ve astronot kıyafetleri ile sınırlı değil, aynı zamanda deneylerde kullanılan küçük çocukların, 360 derece anti-gravity yürüyüşleri de güzel bir gönderme. bu sahne 2001'de şu şekilde yer alıyordu. 2001 : uzay gemisi hostesinin 360 derece sahnesi

**** filmdeki nuh'un gemisi'ne yapılan gönderme, oldukça kompleks bir biçimde yapılmış. şöyle ki, tanrıcılık oynayan ve tüm varlıkları kusursuz ve en güçlü haliyle kendi anlamına katmayı planlayan kötücül karakter the high evolutionary, aslında tüm canlı hayatın kurtarıcısı olduğunu düşünüyor. ancak tüm varlıklar, yok olan gezegenden kaçarcasına, galaksinin koruyucuları sayesinde kurtulabiliyor. filmin son yarım saatine tekabül eden bu dev koşu, nuh tufanına benzetilerek, çok güzel çekilmiş.

**** koca yürekli başkan drax'in en sempatik halini bu filmde gördüm. deney için kullanılan ve sadece "joob joob" diyebilen çocuklar (star children) ile iletişime geçmeyi başarabilen, ayrıca onlar istedi diye filmin sonunda dev cüssesiyle dans eden harika bir karakter. filmde bu karaktere can veren dave bautista'yı, bu aralar o kadar çok filmde görüyoruz ki, sanırım kendisinin 3-4 tane kopyası var. oyuncunun bu kadar filme yetişmesi, hakikaten inanılmaz. ayrıca burada bahsettiğim joob joob kids / star child (joob = arkadaş), aynı meşhur müzisyen sia'nın küçüklük personasını canlandıran kıyafet ve saçla arz-ı endam ediyor. maddie ziegler (sia'nın chandelier klibindeki kız)

**** filmin henüz ilk sahnesinde bir radiohead klasiği olan creep'in akustik versiyonunu duymak, beni çok mutlu etti. ayrıca filmdeki komedi ve eğlence unsurunu zaman zaman artıran, 80'lerin ve 70'lerin harika dans parçalarını dinlemek çok keyifliydi. ayrıca film bittikten sonraki mid-credits sahnede, yeni galaksi koruyucularından olan joob çocuğun müzisyen seçimi güldürdü; 180 derece zıt müzik anlayışını temsil eden britney spears ve korn :)

**** yeni takımda ekip lideri yüzbaşı rocket, esaretten kurtulan joob çocuk/star child phyla, gücün aydınlık tarafına transfer olan adam warlock, groot, cosmo the spacedog, kraglin'i bir arada görüyoruz. galaksinin yeni koruyucuları, kendilerine taarruza geçen varlıklara karşı enfes bir şekilde şahlanıyorlar. gazanız mübarek olsun a dostlar!

**** post credits sahne içinse, tüm yazıların bitmesini beklemeniz gerekiyor. bu sahne de çok önemli çünkü, peter quill büyükbabasıyla tekrar bir araya geliyor ve bizlere star lord'un döneceği söyleniyor. ancak tarihin belli olmadığı da belirtiliyor. dolayısı ile bizler star lord'un yeni ekibe katılıp katılmayacağını ve bu gerçekleşse de zamanını, şimdilik bilemiyoruz.

(film hakkında gözden kaçmış olabilecek 37 adet detayı barındıran yazıyı, filmi izleyenler mutlaka okusun. kaynak : insider.com)

--- spoiler ---

james gunn'ın yönettiği galaksinin koruyucuları, şimdiden çok iyi bir marvel üçlemesi olarak, arşivlenmeyi fazlasıyla hak eden bir seri oldu. serinin üçüncü filmini hem yazıp hem yöneten james gunn'a seriyi sevenler ve böylesi harika bir filmi deneyimleyenler olarak, ne kadar teşekkür etsek az. ben üçüncü filmin, çok iyi bir devam filmi olduğunu ancak yine de serinin birinci filmi seviyesinde olmadığını düşünüyorum. elbette bu üçlemenin nefis bir şekilde tamamlandığını ve bu devirde bundan iyisinin "şamda kayısı" olduğunu söylemeden geçmek olmaz.
  • izledikten birkaç gün sonra kafamda bir konu yapboz parçası gibi oturdu.

spoiler burası.

--- spoiler ---

filmde aslında en trajik geçmişe sahip karakter drax olabilir. eşini ve kızını thanos ve ronan'a kaybetti. ikisi için de büyük intikam duygusu besledi fakat intikamını almak istediğinde ikisi karşısında da aşağılandı. buna rağmen karakteri hiçbir zaman depresif bir yapıda görmedik, aksine serinin komedi unsurlarından biri oldu. ben bunu kasıtlı bir yönlendirme olarak değerlendiriyorum. drax acısını dönüştürüyor.

bunu düşünürken şunu fark ettim. seride en yakın ilişki içinde gördüğümüz karakterlerden ikisi drax ve mantis. üçlemenin sonundaki ayrılık konusunda gözle görülür şekilde en çok acı çeken de drax. çünkü mantis'i kaybettiği kızının yerine koyuyor. bunu en çok bana gösteren de "seni kim koruyacak" sözü. kızını koruyamadığı için mantis'i korumayı görev ediniyor. ve ayrılacak olmak kızını ve onu koruma gücünü bir kez daha kaybetmek gibi geliyor.

hatta belki de bu paralelliği kurduğu için kendini suçlu hissetmesinden dolayı sürekli mantis'i aşağılıyor seri boyu. onun kızının yerini tutmaması gerektiğini kendine hatırlatmak için. bunu da hep ikili arasında atışma olarak bir komedi unsuru olarak izledik ama altında böyle bir sebep olabileceğini düşünüyorum. ama sonunda nebula'nın da yönlendirmesiyle bu babalık görevini high evolutionary'den kurtardıkları çocuklar ile kabulleniyor ve mantis'i, dolayısıyla kaybettiği kızına olan suçluluk duygusunun ağırlığını da, serbest bırakıyor.

bu da tek taraflı değil bence. mantis için her ne kadar toksik bir ilişki olsa da ego bir baba figürüydü, tüm hayatı onunla geçti. daha sonra drax bu rolü üstlendi, en yakın olduğu karakter oydu. o da sonunda bu baba figürlerini bırakarak kendini bulma yoluna çıktı.

--- spoiler ---

belki ben orada olmayan bir şeyi okuyorum ama james gunn gibi bir adamın bunları düşünmesine şaşırmam.
  • drax'in top atma sahnesi o kadar hazırlıksız yakaladıki kendimi bağıra bağıra kahkaha atarken buldum.
    rocket'ın bebekliği gözleri doldurdu <3

kevin reis mcu maalesef bitti, yeni karakterler tırt. elimizde bi guardians kaldı. siktir et she hulktu, ms. marveldı, bladei falan ver bize 78 tane guardians filmi kulun kölen olalım.
  • serinin muhtemel en iyi filmi. her seyiyle gayet yerinde. ambiyans, secilen sarkilar, hikayenin ilerleyis sekliyle tertemiz bir film olmus. belki bir tik abartacagim(serinin fani sayilirim) bu film en iyi marvel filmleri icerisinde ilk 10'a girer. mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
  • seriye ve james gunn'a olan sevgimden ötürü ilk gece seansında izledim.

en iyi marvel sinema evreni filmi olmasa bile uzun süre boyu göreceğimiz son iyi marvel sinema evreni filmi diyebiliriz. zaten avengers endgame'den beri işler pek iyi gitmiyordu, guardians of the galaxy ise o endgame öncesi dönemden miras kalan son güzelliğimizdi. james gunn'ın seriyi çocuğu gibi benimsemesi sayesinde de istikrarını bozmadan, dışardaki marvel sinema evreni bozulmasından çok etkilenmeden kendi içinde tutarlı bir üçleme olarak sona erdi.

çok fazla spoiler vermeyeceğim ama yine de bir uyarı ekleyeyim.

--- spoiler ---

james gunn'ın biliyorsunuz bu son marvel sinema evreni filmiydi, buradan sonra dc sinema evreni'ni yönetirken göreceğiz. dolayısıyla guardians of the galaxy'ye tam anlamıyla bir üçleme finali yapmış. mecaz yerindeyse yemek hazırlanmış, afiyetle yenmiş, üzerine sigarası kahvesi içilmiş ve masa toplanmış. bu saatten sonra guardians ile bir şeyler yapmak isteyen tekrar kendi masa kursun, benim kurduğum sofradan yemesin, tat da kaçırmasın diyor yani bu filmle. zaten böyle girişi gelişmesi sonucu olan gerçek bir üçleme marvel sinema evreni'nde pek göremiyorduk evrenin sürekli devam eden yapısı dolayısıyla, o açıdan da kendi orijinal yerine sahip olacak daima. ilerde disney guardians'ı devam ettirse bile, ki bir şekilde ettirecek gördüğümüz kadarıyla, bu üçlemenin bütünselliği bozulmayacak.

korktuğumuz, biraz pazarlaması da yapılan, kötü sonlar yok, ama masalsı "ve sonsuza kadar hep beraber mutlu yaşadılar" sonu da tamamen yok. güzel ve gerçekçi bir son var. filmler için giriş-gelişme-sonuç demiştim, karakterler için de geçerli bu. her karakter bu filmle kendi hikayesine bir sonuç yazıyor. bireysel bazda kendi, bu üçlemenin getirdiği, yolculuklarının sonuna ulaşıyorlar. bu sonlar belki izleyen herkesi tatmin etmeyebilir, "keşke şöyle olsaydı" dedirtebilir ama ben kendi adıma karakterler açısından mutlu ve tatmin edici sonlar olarak bulduğumu söyleyebilirim. hem karakterlerin hem de "guardians" ekibinin bu üçlemedeki yolculuğu bitiyor. fakat bu ikisi için de yeni yolculuklara ve yeni bir faza açık kapı bırakılıyor.

bunlardan bağımsız bir film değerlendirmesi olarak da görece başarılı buldum. sadece çok fazla karakter üzerinden çok fazla duygu vermesi biraz kalabalık hissettirebiliyor. gülüyorsunuz, duygulanıyorsunuz, geriliyorsunuz, mutlu oluyorsunuz. ve bunu hemen hemen her karakter için yaşıyorsunuz eğer bir bağ kurduysanız. bu da yorabiliyor izleyeni, duygu odağı çok fazla dağılıyor. ilk iki film bu açıdan daha akıcı ve rahattı. burada senaryonun üzerine biraz fazla yük bindirilmiş bir final olmasının da etkisiyle. belki bir tık daha iyi idare edilebilirdi bu durum.

filme dair tek büyük eleştirim adam warlock. adam warlock çok daha büyük bir rolde kullanılabilecek, marvel evreni açısından thanos büyüklüğünde çok önemli bir karakterdi. bu şekilde hem öneminden, hem gücünden, hem ciddiyetinden, hem karizmasından bu kadar alınarak ekrana verilmesi büyük hayal kırıklığı oldu. belki james gunn bu son marvel filmim diye aceleye getirmiş olabilir ama, özellikle guardians of the galaxy vol. 2'de yarattıkları beklenti de düşünüldüğünde, böyle işlenmemeliydi. bir filmin ana konusu olmalıydı en azından. bu eleştiri benim kaynak materyale olan bağlılığımdan geliyor olabilir, hiç çizgi roman okumamış biri için bu kadar etkili olmayabilir fakat dümdüz bir film ve senaryo ölçeğinde baksak bile karakterin filmin içine yamandığı ve senaryoda şişkinlik yarattığı da hissediliyor. yine de buradan çok fazla puan kırmayacağım.

--- spoiler ---

tüm eksileriyle artılarıyla 10 üzerinden 8 veririm. james gunn için de hem guardians'a hem marvel'a iyi bir veda oldu.
  • hayvan deneyleri konusunda dünyada 10 kişiye bile farkındalık yaratabilmişse ne mutlu emeği geçen herkese.

rocket raccoon başına gelenlerin bir çoğu her gün binlerce hayvanın rutini olmuş durumda.

(bkz: save ralph)

umarım bu konuyu, savunma mekanizmanızı çalıştırıp woke culture, sjw, hayvantapar, ittapar gibi etiketlemezsiniz. bu konu bir anlık yaşam dilimimizde mümkün olduğunca diğer canlılara az acı çektirmek ile ilgili.

(bkz: cruelty free)
  • endgame'den sonra mcu'yu takip etmeyi bırakmış beni çok mutlu eden bir film oldu şahsen. guardians çizgi romanlarının sıkı takipçisiyimdir ve karakterlerinin kişiliklerini çok güzel oturtmasından dolayı james gunn'a uçsuz bucaksız saygım vardır.

james gunn'ın guardians'ları çizgi roman ile hiçbir zaman tamamen aynı değildi, sadece rocket ve groot cidden aynı, onun dışında bambaşka kişilikleri var, ki bu benim hoşuma gidiyor, farklı evren. çizgi roman ile tamamen aynı olsa bence sıkıcı olurdu.

serinin 3. ve son filmi beni gayet tatmin etti bu sebeple, her karakterin hikayesi hem son buldu hem de yeniden başladı.

--- spoiler ---

bu arada groot'un sonunda ''i love you guys'' diyişi tamamen izleyicilere bir gönderme idi, yıllar boyunca groot ile birlikte olduk ve sonunda onun dilini biz de anlamaya başladık. hiçbir karakterin groot'un aniden ''ingilizce'' konuşmasına şaşırmamış olması bu teroiyi de doğrular nitelikte.

rocket ve groot cgi olduğundan dolayı eminim ikisini ileride tekrar göreceğiz, sonuçta ikisi post-credits'de hala aynı takımda (evet, king groot'u görünce benim de ağzım açık kaldı). umarım orijinal groot ve rocket'ın tanışma hikayesini bir gün öğreniriz. çizgi roman evrenindeki tanışma hikayeleri çok tatlı, merak ediyorum mcu'da nasıl olur.

--- spoiler ---
  • serinin en iyi filmi olmuş

ama şu james gunn'ın masumları öldürme zevkinden vazgeçmesi gerek. inanılmaz rahatsız ediyor.
  • --- spoiler ---

çok uzun bir aradan sonra nihayet üçüncü guardians of the galaxy filminin ayak sesleri duyulmaya başlandı. james gunn'ın yıllar önce attığı tweet'ler sonrası disney'den kovulması ve daha sonra geri alınması filmi tam tamına üç sene ileri taşınmış oldu. gunn bu süreçte warner bros/dc için the suicide squad ve peacemaker işlerine imza attı. şahsi olarak bu projeleri beğenmesem de çok olumlu geri dönüşler aldı ve geçtiğimiz günlerde dc filmlerin başına peter safran ile birlikte geçti. marvel'da ise işini tamamlamak üzere artık, ve belli ki gunn, marvel'dan komple ayrılmadan önce gidişini unutulmaz kılacak.

fragman duygusal anlamda çok dolu bir fragman. daha önce comic-con'da gösterilen fragmanda benzer şekilde duygusaldı. bu sefer ki bunu daha da ileri taşımız. bir çok kez guardians of the galaxy'nin bildiğimiz ekibinin son filmi olduğu söylendi. james gunn kendi vizyonunu bu film ile tamamlayacak. guardians, solo filmlerle ya da mcu içerisinde farklı filmlerde yoluna devam ederse daha farklı bir ekip izleyeceğiz. gunn, aksiyon ve duygusallığı son derece başarılı şekilde dengeleyen bir isim. özellikle guardians filmlerinde bunu çok başarılı şekilde yapıyor. the suicide squad'da bunu hiç hissedememiştim. ratcatcher 2 karakteri sadece bana o hissi vermişti. guardians ekibinde ise her karakter onun zihninde süzülmüş gibi. gunn'ın bu karakterlerle çalışması çok daha organik hissettiriyor.

fragman bize marvel çizgi romanlarında olan ve ilk kez bu filmde göreceğimiz bir çok şey gösterdi. ilk önce indikleri gezegenden bahsetmek lazım. orası counter-earth. filmin villain'ı olarak izleyeceğimiz high evolutionary'nin gezegeni. çizgi romanlarda güneş'in arkasında dünya'nın tam zıttında duruyor. filmde bu kısmı yapacaklarını düşünmüyorum aslında. high evolutionary ise çizgi romanlarda ilk kez thor'ın 1966 yılında yayınlanan 134. sayısında okuyucunun karşısına çıkmış türlerin evrimi ile kafayı bozmuş bir kötü adam. aslında herbert wyndham ismiyle dünya'da doğuyor daha sonra kozmik tehdit oluşturabilecek kadar büyüyor. ama filmde dünya ile olan bağlantısını ne kadar tutarlar onu şimdilik bilemiyorum. işte bu counter-earth, high evolutionary'nin tür geliştirme ve çaprazlama deneylerinin yaptığı ve sonuçlarını takip ettiği gezegeni. fragmanda counter-earth'ün 70'ler dizaynında olması da dikkatleri çeken unsurlardan biriydi.

ilk filmden bu yana rocket raccoon'un origin hikayesi gizemini koruyordu. bu filmde onun origin hikayesini de göreceğiz. belli ki high evolutionary ile bağlantılı olacak. çizgi romanlarda rocket'in kökeni halfworld ile bağlantılı. filmde high evolutionary ile minik bir değişiklik yapmışlar. ki mantıklı bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün. fragmanda bir başka rocket benzeri canlı olan lylla'yı da gördük. nasıl ki rocket bir rakun ise lylla'da bir su samuru. ikili çizgi romanlarda sevgili. görüldüğü üzere bu filmde rocket üzerinden baya ilerleyeceğiz. filmin hikaye anlatısı için çok önemli bir karakter olacak. aynı zamanda filmin duygusal yükünü de sırtlayacak ana karakter rocket olacak.

filmde en çok merak edilen karakterlerden biri de guardians of the galaxy vol.2'de tease edilen adam warlock. karakter marvel çizgi romanlarının kozmik bölümünün en önemli karakterlerinin başında geliyor. çizgi romanlarda ilk kez "him" olarak 1967 tarihli fantastic four sayı 66'da, warlock olarak da 1972 tarihli marvel premiere ilk sayıda karşımıza çıkıyor. "him" olarak yenildikten sonra high evolutionary tarafından yeniden yaratılıyor ve taşıması için soul gem veriliyor. (filmlerdeki ınfinity stone'lara çizgi romanlarda ınfinity gem diyoruz.) adam warlock başta ınfinity gauntlet hikayesinde thanos'u durdurmak için ön plandaki karakter olması gibi bir çok macerada kendisine yer etmiş çok güçlü bir karakter. yalnız karakter ile ilgili şöyle bir handikap var. magus isimli kötü bir tarafı var. o taraf kontrolü alırsa, kozmik anlamda çok güçlü bir tehdite dönüşüyor. bunu yakın zamanda çıkan guardians of the galaxy oyununu oynayanlarda rahatlıkla hatırlayacaktır.

önceki filmin sonunda sovereign ırkının lideri ayesha kendilerinin en güçlüsünü yapacağını söylemişti. özel bir kozada adam ismini verdiği birinin doğumun bekliyordu after credits sahnesinde. o filmin başında bir yaratık görmüştük. guardians of the galaxy volume 3 fragmanında da aynı yaratığı görüyoruz. o yaratık ile high evolutionary belli ki birbiri ile bağlantılı. bu da bizi adam warlock ile high evolutionary'nin filmde de birbiriyle bağlantılı olacağı sonucuna götürüyor. bu ilişkiyi belli oranda korumuş olmaları çok güzel. zannediyorum adam warlock bir sebeple guardians'a knowhere'de saldıracak. bu da ekibin counter-earth'e kadar uzanan macerasını başlatacak. adam warlock'un bundan sonra mcu'da çok göreceğiz. bu filmden sonra oluşacak olan yeni guardians of the galaxy ekibinde de önemli karakterlerden biri olacağı kesin gibi.

son olarak gamora'dan da bahsedelim. orijinal gamora bilindiği üzere avengers: ınfinity war'da thanos'un soul stone'u almaya çıktığı yolda öldü. ama avengers: endgame'de geçmişten gelen gamora da günümüzde kaldı. artık o gamora variant'ını mcu'da izlemeye devam edeceğiz. tabi bu yeni olay gamora - star-lord, gamora - nebula ilişkilerini yeniden tanımlayacak.

fragman bize aksiyon ve maceranın yanında duygusal anlamda da kuvvetli bir film sunuyor. eğer james gunn bu filmin potansiyelini dengeli bir şekilde kullanmayı başardıysa en iyi guardians of the galaxy filminin olasının ötesinde en iyi mcu ve belki de en iyi çizgi roman uyarlaması filmlerinden birine imza atmış olabilir.

--- spoiler ---
  • imdb top 250 listesine 171. sıradan girmeyi başarmış olan film.
hesabın var mı? giriş yap