şükela:  tümü | bugün
  • insanlari dunya tatlisi ulke. gezi rehberlerinde ulkenin insanlarinin ozellikle uzerinde durulmasi pek olagan bir sey degil malum, hem rough guide hem lonely planet ozellikle guatemala'nin insanlarindan bahsediyordu, haydaaa deyip yadirgamistik, ama gidince yazilanlarin bosuna olmadigini goruyor insan.

ulke de cok guzel ve insanin giderken ummadigi kadar guzel vakit geciriliyor. "giderken ummadigi kadar" diyorum, cunku insanin aklinda ister istemez birtakim kliseler oluyor iste, acaba neyle karsilasacagim diye gidiliyor. bir fikir vermek icin, guatemala'nin meksika'dan hic de kotu durumda gorunmedigini, hatta bircok seyin meksika'da oranla cok daha duzgun ve dakik isledigini soyleyebilirim.

eski baskenti antigua guatemala (kisaca antigua deniyor) dunyanin en guzel, en sevimli sehirlerinden biri. yemyesil tepelerle ve volkanlarla cevrili cukur bir alanda kurulu, seker rengi alcak binalari, parke yollari, ara ara tuten volkanlarin tepelerini kaplayan bulutlariyla cizgi filmden firlamis gibi duran, neredeyse gercekdisi bir yer, hani koseyi donunce karsiniza bir smurf ciksa yadirgamazsiniz.
  • okuduğum bir kitapta şöyle bir cümle geçiyor:

"bu kitapta, aldatmacadan başka bir şey olmayan coğrafi doğruluğu sakın aramayın: guatemala örneğin, öyle bir yer yok. bunu biliyorum, orada yaşadım."

bizim buranın bilecik'i gibi demek ki. tek fark guatemala ülke, bilecik için şehir diyorlar.
  • ispanyolca'da, "mala"nın kötü, "peor"un ise daha kötü* anlamına gelmesi nedeni ile, yağmurdan kaçarken doluya tutulmak anlamını veren , "guatemala'dan guatepeor'a gitmek" deyimindeki cinaslı kafiye unsurunu barındıran ülke ismi.
  • amerikanin ustu kapali somurmeye calistigi , barlarda silahlarin birakildigi vestiyer olan, bindigimiz taksinin surucusu turk cikan, muzlari guzel kizlari cirkin olan yer.
  • sistematik olarak yok edilmiş bir yerli nüfusa sahiptir.çok beğenilen kahveleri yüzünden emperyalist güçler tarafından yüzlerce yıl sömürülmüş ve kahve latifundiumları, binlerce yerlinin mezarı olmuştur.dünyanın en iyi kahvelerinden birine sahip olsa da, hala tam anlamda kahvenin ve topraklarının efendisi değildir.üzerinde yaşayanların çoğuda guametalaya sonradan yerleştirilen ve parsayı toplayan avrupalılarla, latifunduimlarda köle olarak çalıştırılan ve artık yerlilerle karışan afrikalılardır.
  • gerçekten var olduğuna dair, içten içe derin kuşkularım olan yerlerden biridir. tıpkı bir transilvanya, tanzanya ya da ne bileyim yozgat gibi.

sanki buralara gitsem, göz alabildiğine boş arazi çıkacak; "meğer yokmuş ya la böyle bi' yer" diyecekmişim gibi.

yozgat'ı kendi gözümle görerek listeden çıkardım; var-mış (gibi). guatemala'ya giden uçak biletini de gördüm. giden kişinin iddia ettiği üzere guatemala'da yaşam varmış, nefes alan her canlının elinde silah olsa dahi; kalan sağlar onlarınmış. transilvanya ve tanzanya konusundaki şüphelerim devam ediyor.

tabi benim algı sınırlarımı en çok meşgul eden;

(bkz: serengeti'de yaşam)
  • yıllar süren iç savaş, onbinlerce ölüm, insan hakkı ihlalleri, çokuluslu şirketlerin sömürü düzeni, askeri darbeler, baskıcı rejimlerin ardından nihayet yüzü gülecek ülke..yapılan seçimlerde solcu alvaro colom emekli general perez molina karşısında zafer elde etti. molina, yazmaya bile gerek yok sanırım her latin amerika ülkesi darbecisi gibi abd menzilli.

latin amerika'nın kesik damarları kızıla çalmaya devam ediyor.
  • kafeini bol, içimi kolay leziz kahvelerin mekanı.
  • hasbelkader birgün gidilmeye karar verildiğinde illaki karşılaşılacak "nasıl ulaşırım?" sorusuna cevap bulmanın pek de kolay olmadığı orta amerika memleketi. ulaşım sorununa tatmin edici bir çözüm getirebilmek için kapı gibi birer ispanya ve meksika vizesine sahip olmak minimum şartlar olarak görülebilir. aksi takdirde, bilet almaya gittiğiniz firmaya sorduğunuz "acaba beni alırlarmı? check-in lerde sorun yaşar mıyım? türevindeki suallerinize "neden olmasın" "ümidinizi yitirmeyin lütfen" "sorun çıkarsa bizi arattırın" baabında cevaplar almanız kuvvetle muhtemeldir. dürüst bir satış temsilcisinin vereceği yanıt olarak ise (bkz: bilmiyorum)(bkz: heceleyerek cocugum)
  • baskenti de ülkenin ismi gibi aynıdır*