şükela:  tümü | bugün
  • "önümdeki kız ne düşünüyor" diye düşünüp durmaktan dinleyemediğim ders.hoca tahtaya yanlış formül yazdı.6 saat ders sonunda herkes gözleri açık uyuduğundan farkedemedi.önümdeki bölüm birincimiz olacak canım arkadaşımın atılıp:"hocam formül yanlış" demesini bekledim ama söylemedi.ben ona bakarak düşünürken ders bitti ve ben bir güç elektroniği dersinden daha bi şey anlamadım.ilginç bi ders.
  • sabahtan beri oturdum bu dersin laboratuvarına çalışıyorum. bir gram da ilerleyemedim . anladım ki dersin kendisini anlamadan labını almayacakmışsın. finali de kazık oluyormuş diyorlar. 1 kredilik ders ama ebemle ilişkiye giriyor vallahi.
  • güç elektroniğindeki amaç kaynaktan yüke giden elektrik gücünün kontrol edilmesidir.kontrol işlemi de anahtarlama teknikleri kullanılarak yapılır.anahtar olarak kullanılabilecek elemanlar : bjt,mosfet,sit,igbt,scr,triak,gto.
    elektronik mühendisliği bölümünün en komalık derslerindendir.seçmeliyse kesinlikle uzak durulması gerekir aksi taktirde okulun uzamasına neden olabilir.zorunluysa da geçmiş olsun.
    (bkz: gote giren semsiye acilmaz).
  • ilk vizesinde 4 sayfa sinav kagidina ragmen 00* aldigim daha sonra finalde 50, but.te ise 72 alana kadar ebemi siken acayip bela bir ders.
  • elektrik - elektronik öğrencilerinin hayata dair umutlarını anında yok etmeyi başaran pek güzide derscik.
  • başlangıçta devre yapıları çok kolay görünsede, işin içine derinlemesine inildikçe zor olduğu görülen eğlenceli elektrik mühendisliği araştırma konusudur. dünyada elektrik enerjisinin %60 ı güç elektroniği devreleri üzerinden geçmektedir. elektrik enerjisi kullanan çoğu aletin içinde bu devreleri görmek mümkündür. uçaklarda, uzay uygulamalarında, enerji iletiminde, beyaz eşyalarda, elektronik aletlerde, gemilerde bu devreler bulunur.

türkiye de genelde ups üzerinden bu teknoloji tanınsada, dünyada çok farklı uygulamaları mevcuttur. örnek olarak yeni nesil yolcu uçaklarının daha fazla elektrik enerjisi kullanması öngörülüyor. buna göre uçak motorları sadece itiş gücünü sağlayacak ve elektrik enerjisi üretecek. kanatlar vs. gibi mekanik aksamların kontrolü tamamiyle elektrik motorları ile sağlanacak. yani elektrik makineleri elektrik enerjisi üretecek, güç elektroniği devreleri sayesinde dc olarak uçak içerisinde iletilecek ve kullanıcı uygulamaları (lcd ekranlar, kokpit vs.) ve motor kontrolü için tekrar güç elektroniği devreleri sayesinde istenilen gerilim ve akım değerleri sağlanacak. aynı sistem büyük gemiler için de tasarlanıyor, türbinler enerjiyi üretecek ama itiş gücü elektrik motorları sayesinde olacak. bu sistemlere more eletric aircrafts ve more electric ships deniyor ve araştırmanın başını rolls royce çekiyor, çünkü dünyanın en büyük uçak ve gemi motoru üreticisi kendisi. ayrıca başka bir uygulama alanı çok popüler olan hibrid araçlardır efenim.
  • finalinde verdiğim kağıdın hakkının ancak yarısı olan bir notu aldığım halde "geçtim gitti, ortalığı bulandırmaya gerek yok" diyerek itiraz etmekten kaçındığım, geç kurtul dersi.
  • abartıldığı kadar zor değildir. semiconductor bilgisi gerektirir ancak ne kadar derinlemesine olduğu tartışılır. her dalda olduğu gibi bu dalda da belli kalıp ve çerçeveler zaten oturmuş durumdadır, bunun haricinde dünyayı değiştirecek atılımların bir bir gelmesi de çok kolay beklenemez. diğer çoğu elektrik-elektronik opsiyonunda olduğu gibi akademik yayınlar %90 cıvarı model entegrasyonu, modifikasyonu ve efficiency artırmaya yöneliktir. geri kalan kısmı numerik ve malzemeye dayalı yayınlardan oluşmaktadır. çok önemli bir alandır ve devreleri elektronik cihazlar olduğu sürece bu cihazların %100 ünde kullanılmak zorundadır.
  • "ömür törpüsü" deyiminin elektrik mühendisliğindeki karşılığıdır.

(bkz: power electronics)