şükela:  tümü | bugün
 • geert hofstede tarafindan kulturel boyutlar tartismasi icinde tanimlanan kavram. kulturel boyutlardan ilki.
  bir ulke icindeki orgutlerin ve kurumlarin daha az guce sahip olan uyeleri tarafindan gucun esitsiz dagiliminin ne olcude beklendigini ve kabullenildigini anlatir.
 • güç mesafesinin yüksek olduğu kültürlerin aile ortamında, çocukların aile büyüklerine itaat etmeleri beklenir. güç mesafesinin düşük olduğu kültürlerde çocuklar başkalarına bağlı olmadan tek başlarına hareket edebilme yetisine sahip şekilde yetiştirilmektedir.

  güç mesafesinin yüksek olduğu kültürlerde ebeveyn-çocuk eşitsizliği öğrenci-öğretmen eşitsizliği ile sürekli kılınmaktadır. öğretmenlere saygı önemli görülmektedir. güç mesafesinin düşük olduğu kültürlerde ise öğretmenler öğrencilere kendileri ile eşitmiş gibi davranırlar. bu kültürlerde eğitim süreci öğrenci odaklıdır.

  yani, hofstede dayı diyor ki, güç mesafesinin uzun olduğu yerlerde, kibir ve eziklik denen mekanizmalar, kültür aracılığıyla saygıya dönüştürülür, güçsüz ve küçük olan ezilir.
 • üniversitede çok sevdigim ders olan okul yönetimi'nde ilk kez duyduğum ve dönem boyunca duymaya devam ettiğim kelime grubu. eger bir kurumda (aile şirket okul vs.) ; güç mesafesi yüksekse yönetici ile çalışanlar arasındaki iletişim az , başarı ve verimlilik düşük ve korku fazla olurmuş ama güç mesafesi düşük olursa özgür çalışma ortamındaki insanlar birbirleriyle kolay iletişim kurabilir , başarılı kişiler olurlar ve kurumsal verimlilik artar imiş.
  zamanın ötesinden edit: noktalama.
  çalıştığım kurumdaki ilk yılımda güç mesafesi o kadar fazlaydı ki ne çalışmalarımı hatırlıyorum ne başka bir şey tek hatırladığım yaşadığım stres ve verdiğim kilolardı. bir hata , beğenmemezlik olacak diye adım dahi atmaya korkardım. sigaraya başladım.
  ikinci yılımda nispeten daha az güç mesafesiyle karşılaştım.daha huzurlu , mutlu ve verimli çalıştım.
 • hiyerarşiye yönelik tavırlarla ilgili olarak; özellikle de belli bir kültürün otoriteye ne kadar değer verdiği ve saygı duyduğuyla ilgili kavram. güç mesafesini ölçmek için hofstede “deneyimlerinize göre, şu sorun hangi sıklıkta ortaya çıkıyor; çalışanların yöneticileriyle aynı görüşte olmadıklarını dile getirmekten korkmaları hangi sıklıkta yaşanan bir durum?” gibi sorular yöneltir. “kurum ve kuruluşların daha güçsüz üyeleri, gücün eşit olarak dağıtılmamasını” ne ölçüde “kabul ediyor ve bekliyor?” yaşlı insanlara ne kadar saygı duyuluyor ve onlardan ne kadar korkuluyor? gücü elinde tutanlara özel ayrıcalıklar veriliyor mu?"

  “güç mesafesi endeksi düşük olan ülkelerde güç, gücü elinde tutanların neredeyse utandığı bir şeydir ve onu daha az önemli göstermeye çalışacaklardır." diyen hofstede'yi ülkemizin güzide kültürüyle tanıştırmak gerekiyor...

  ayrıca bakınız:
  (bkz: güç mesafesi endeksi)
  (bkz: hofstede boyutları)
 • (bkz: 38 yıllık mühendise posta koyduğunu sanan ergen)

  güç mesafesine inanmayan yeni nesille, bu kültürle büyüyen nesilin çatışmasına gerçek hayat örneği...
 • (bkz: güce tapma)