şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doç. dr. sait yılmaz'ın doktora tezinden oluşturduğu oldukça kapsamlı siyaset bilimi kitabı. kitapta, güç kavramı farklı teoriler ve kriterler doğrultusunda değerlendiriliyor.

  devletlerin uluslararası ilişkilerde uyguladığı politikanın yegâne vasıtası güçtür. uluslararası ilişkilerde güç, bir devletin başka bir devlete karşı uyguladığı ve normal şartlar altında o devletin yapmak istemeyeceği bir şeyi yapmasını sağlamaya yönelik etkidir. öte yandan politikanın bir vasıtası olarak kullanılmayan veya kullanılma becerisi gösterilmeyen yeteneğin güç olma niteliği yoktur. bu kitap, güç ve politika ilişkisinin evrimleşmesini, bugün geldiği aşamayı tespit ederek, ilgili alanlarda geleceğe ilişkin yapılacak çalışmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır.

  "dr. sait yılmaz, bizlere realist teorik çerçeveden yola çıkarak küresel ve bölgesel gelişmelerin tarihsel derinliğini göz önüne alan, titiz ve kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. bu çalışma 21. yüzyılın başında küresel hegemonya mücadelesini teorik bir çerçeveye oturtarak, araçları, amaçları ve yöntemleri açısından nesnel, ancak tarafsız olmayan bir bakış açısı ile anlatıyor. dr. sait yılmaz'ı bu değerli ve türk dış politika literatürüne önemli katkı yapan çalışmasından dolayı içtenlikle kutluyorum."

  sayfa sayısı: 624
  baskı yılı: 2008
  dili: türkçe
  yayınevi: alfa yayıncılık
  ilk baskı yılı : 2008
  sayfa sayısı : 624
  dil : türkçe
  isbn: 9786051060019

  http://www.idefix.com/…olitika/urunno=0000000272674