şükela:  tümü | bugün
 • dokuz yuzuk insanlara , yedisi cucelere ve uc tanesi elflere olmak uzere celebrimbor tarafindan dovulen yuzuklerdir .en son olarakda bunlara hukmedecek olan tek yuzuk sauron tarafindan yapilmi$tir .tek yuzuk haric digerlerinin hepsinde bir degerli ta$ vardir .
  (bkz: uc yuzuk)*`*`*
 • (bkz: tek yuzuk)
  (bkz: 3 yuzuk)
  (bkz: 7 yuzuk)
  (bkz: 9 yuzuk)
 • ingilizcesi tam olarak şöyledir :

  three rings for the elven-kings under the sky,
  seven for the dwarf-lords in their halls of stone,
  nine for mortal men doomed to die,
  one for the dark lord on his dark throne
  in the land of mordor where the shadows lie.
  one ring to rule them all,
  one ring to find them,
  one ring to bring them all and in the darkness bind them,
  in the land of mordor where the shadows lie.
 • ikinci çağ 1500-1590 yılları arasında eregion un noldor demircileri ve sauron tarafından dövülen yüzükler. insanoğlu için dokuz yüzük, cüceler için yedi yüzük ve elfler için üç yüzük üretildi. yüzüklerin dövülmesinden on yıl sonra, onların hepsine hükmedebilecek tek yüzük gizlice sauron tarafından hüküm dağı nda dövüldü; ama tasarıları celebrimbor tarafından anlaşıldı ve tam olarak başarıya ulaşamadı. elfler kurulan tuzaktan kaçmayı başarabildiler, cüceler de tam olarak ehlilleştirilemeyeceklerini kanıtladılar ama insanlar dokuz yüzük ün etkisine girerek birer nazgul a dönüştü. yüzük savaşları nın sonunda tek yüzük ün yok edilmesiyle diğer tüm güç yüzükleri güçlerini kaybetti.
  yüzüklerden birine sahip olan herhangi bir ölümlü, sonsuz yaşamına büyük bir yorgunluk altında devam eder. tek yüzük dışındaki tüm yüzükler bir mücevherle süslenmiş metal şeritlerdi fakat tek yüzük gücüyle ters orantılı olarak pürüzsüz, işlemesiz bir metal halkadan ibaretti. yüzüğün üzerinde sadece ateşe maruz kaldığında eski elf harflerinde ama mordor lisanı nda ortaya çıkan bir yazı vardı. bu yazı elf irfanlarında uzun zamandan beri bilinen bir şiiirin iki mısrasıdır:

  üç yüzük göğün altında yaşayan elf krallarına
  yedisi taştan saraylarında cüce hükümdarlara,
  dokuz yüzük ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık
  bir yüzük gölgeler içindeki mordor diyarında
  kara tahtında oturan karanlıklar efendisine
  "hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak
  hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak"
  gölgeler içindeki mordor diyarında
 • ikinci çağda eregion'da, çoğunlukla sauron'un yardımıyla dövülen ondokuz yüzük, k, bunlardan dokuzu insanlara, yedisi cücelere, üçü eflere verilmiştir. ayrıca orodruin'de sauron'un kendisi için dövdüğü tek yüzük de vardır.

  her ne kadar elf demircileri ikinci çağın ortasında eredion'da çok yüzük dövdülerse de, bunlardan sadece ondokuzu yüce kabul edilir. bu yüüzklerin herbirinin yetenekleri faklı olmakla birlikte, iki özellikleri ortaktır:

  bunlardan birisi, yaşamın uzamasıdır; yüzük taşıyıcısı yaşlanmaz. tabii bu etki sadece ölümlü taşıcıyılarda etkilidir; elfler ve büyücüler zaten ölümsüz olduklarından, bu etki onlarda görünmez. bu durum bilbo baggins ve gollum'da çok net görünmektedir.

  ikinci güç göeünmezliktir. başlangıçta bu geçici bir etkidir ve sadece yüzük takıldığında ortaya çıkar. bir süre sonra, bu görünmezlik kalıcı olmaya başlar (örn. dokuz yüzük hayaleti, yüzükleri sauron'da olmasına rağmen görünmezdir). görünmezlik olayı yüzük taşıyıcısının geçici olarak hayalet dünyasına geçişi olarak açıklanabilir.

  tolkien'in yüce yüzükler ile ilgili açık etmek istediği özellik hepsinin görünmezlik gücüdür. ancak elflerin üç yüzüğü bunlardan ayrı olarak, yüzükler her ne kadar görünmez olsa da, takanı görünmez yapmazlar.(belki de bunların yapımına sauron bulaşmadığı için).

  cücelerin yedi yüzüğü, bü soru işareti doğurur. bu yüzüklerden birisinin kral durin'in halkında olduğu bilinmektedir, ancak onca yıla rağmen, gücünü hiç göstermemiştir. her ne kadar cüceler yüzük hakkında pek gizemli davransalar da, onları diğer ölümlülerden daha az etkilediği açıktır.
 • isim : nikah yuzugu
  tanimi : kullanana 1 kisi uzerinde yaptirim gucu verir
  etkileri : edepli giyinme +2, yemek +5, utu +5, arkadaslarla basbasa hafta sonu eglencesi -5, alisveris -2
  etki suresi : yuzugun cikarilmasina kadar
 • şöyle bir fransızca çevirisi de var:

  trois anneaux pour les rois elfes sous le ciel,
  sept pour les seigneurs nains dans leurs demeures de pierre,
  neuf pour les hommes mortels destinés au trépas,
  un pour le seigneur des ténèbres sur son sombre trône
  dans le pays de mordor où s'étendent les ombres.
  un anneau pour les gouverner tous, un anneau pour les trouver,
  un anneau pour les amener tous et dans les ténèbres les lier
  au pays de mordor où s'étendent les ombres.

  kaynak: http://vierges-songes.over-blog.com/…-19827918.html
 • (bkz: #26889433)
 • sauron ipnesi tarafından yapılmış israil oyunudur.
hesabın var mı? giriş yap