şükela:  tümü | bugün
  • 1407-1573 yılları arasında hindistan'ın batısındaki gücerat bölgesinde hüküm süren devlet.

    1407 yılına kadar delhi sultanlığı'na bağlı bir valilik iken tuğlukluların çöküşünden sonra 1391 yılında buraya vali olarak atanan zafer han, bağımsızlığını ilan edip muzaffer şah adını almıştır. torunu i. ahmet döneminde devletin nüfuzu artmış ve başkenti patan'dan kendi kurduğu ahmedabad şehrine taşımıştır. devletin en uzun saltanat süren hükümdarı mahmut begra * hindulara karşı düzenlediği seferlerde başarılı olmuş ve ele geçirdiği champaner şehrinin adını muhammedabad adıyla başkent yapmıştır. mahmut begra'nın hükümdarlığının sonlarına doğru batı ve güney hindistan'da portekizliler bir güç olarak ortaya çıkmış ve hindistan'daki ticareti büyük ölçüde ele geçirmesi mısırlı ve güceratlı tüccarları güç durumda bırakmıştır. mahmut begra 1508 yılında memluk sultanı kansu gavri ile ittifak kursa da, ardından portekizlilerle barış yapmak zorunda kalmıştır.

    1535'te malva şehrini ele geçiren bahadır şah'ın * portekizliler tarafından öldürülmesi sonrası devlet parçalanmış, yönetim kısa bir süreliğine handeş sultanlığı'na geçmiştir. aynı yıl iii. mahmut şah * yönetimi geri eline alsa da, iii. ahmet şah * ve iii. muzaffer şah * dönemleri soyluların iktidar mücadelesi ile geçti. 1573 yılında babür sultanı ekber şah'ın gücerat bölgesini ele geçirmesiyle devlet yıkılmıştır. iii. muzaffer şah 1583-1593 yılları arasında bölgeye yeniden hakim olabilmek için çabalasa da başarılı olamamıştır.
  • coğrafyası gereği belucistan ve iran ile yakındır. el cezire'nin doğu ucunda bulunan umman ile deniz komşusudur. türk pasifik donanmasının faaliyet alanlarındandır.

hesabın var mı? giriş yap