şükela:  tümü | bugün
 • güçlü gözükmeyi herkes başarır ama güçlü olmayı pek azı...
 • güçlü gözükmek, en basitinden bir kurgu yaratmak gibi uygulamada çok kolay ve içerikte sığ eylemler gerektirir.

  güçlü olmak ise; eleştiri kaldırabilmek, şeffaf olmak gibi hem uygulamada zor hem de içerikte derin eylemler gerektirir. bir örnekle açıklayalım:

  meselâ ''whatsapp'ta last seen'i kapatan insan'' diye bi' başlık var, basit bi' tercih üzerinden tonla yazı yazılmış filan. tonla yazı yazılmış dememin sebebi, insanların tercihleri üzerinden birbirlerine saldırması. yoksa analize tabi tutmak, başka. çünkü tercih saldırganlığı üzerinden değil, analizlerden birtakım çıkarımlarda bulunulabilir aslında.

  ve tercihin kişilik analizi yönünden çözümlemesi çok basit ve net: özelini whatsapp gibi yerlerle tanımlayan insanların, son görüldü'lerini kapattıklarında yarattıkları kurgu, güçlü gözükme çabasına işaret aslında. ''benim whatsapp'ım benim özelim'' gibi bir yanılgı söz konusu ortada... yıl olmuş 2017, ne özeli?

  teknolojik anlamda hangi özelden bahsediyorsunuz... yok öyle bi' şey. buradaki anonimlik filan da çok ince bi' tül aslında.

  öte yandan son görüldü'ymüş, mavi tik'miş bunların kapalı olmasına aldırmayan hattâ karşı çıkan bir insan aslında güçlü ''olmuştur.''

  nitekim whatsapp'ta bütün şeffaflığıyla durmaktayken, ona hesap sormaya yeltenen kişiye hesap sordurtmamak, güçlü olmaktır.

  güçlü olmak, bütün çıplaklığına rağmen güçlü olmak demektir.

  insanın kapalılığı arttıkça zayıflığının da aynı oranda artış gösterebilme ihtimali, bunun tersinin olması durumundaki ihtimalden yüksektir.

  buna örnek olarak kuzey kore ve amerika gibi ülkeleri bile gösterebiliriz...

  türlü türlü örneklerle, bu durumun devamı getirilebilir...
 • (bkz: gözükmek mi görünmek mi sorunsalı)

  ikisi de olur, ayrı konu ama şurada dursun yine de.
 • her durumda beyhude versuslardır.

  güçlü gözükmek, gözükmeye çalışmaya ve ya güçlü olmak... aslında bu basmakalıp sözlerin altında çoğunlukla bir kompleks yatar. insanlardan korkarsın, yeni bir ortama girmeye korkarsın. mesela ilk iş günü korkusu. işin gerçeği yadırganmaktan korkarız. gereksiz bir biçimde.

  yeterince yadırganmamış insanlarda bu tip korkuların baş gösterdiğini düşünüyorum.
  niyeyse olmadığımız kimse gibi davranma konusunda çok iddialıyız her birimiz.

  ''çok güçlü biri onca şey geldi başına yılmadı'' gibi hikayeler bana pek inandırıcı gelmiyor. kötü bir vaziyetin altından kalktıysan senin dışında gelişen şartların etkisi vardır mutlaka. hakikatte her insan fazlası ile aciz aslında.

  arsız olmak güçlü olmaktan daha etkili. tavsiye ederim.
 • güçlü gözükmek çevre için, güçlü olmak kendin içindir
 • güçlü görünen: kabasakal
  güçlü olan: temel reis

  biri safinaz'ı alırken, diğeri ise onun hayaliyle kalır.