şükela:  tümü | bugün
  • sürekli kadınların güçlü olabilmesi için ekonomik özgürlüğün olmasından bahsediliyor ama altı doldurulamayan bir eksiklik var gibi.

kadınların güçlü olması için sadece ekonomik özgürlük de yetmeyebilir.
  • önemli bir ölçütü olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. şirketleri, altında çalışan elemanlarını hallaç pamugu gibi atan ama eve gelince kocasından tokat yiyen ,şiddet gören ve hala harekete geçmeyen nice kadınlar gördü bu gözler. güç karakterden duruştan gelir buna inanıyorum . ekonomik özgürlük bunu ciddi anlamda kolaylaştırır ancak tek başına koca bir hiçtir.
  • para kazanmak her zaman güçlü olmak anlamına gelmez.
    görünüşte nisbeten prestijli bir işyerinde çalışan beyaz yakalı bir kadın düşünelim. kendisini fazla mesaiyle, zor şartlarda çalıştırıp yıllık iznini bile doğru dürüst kullandırmayan patronuna karşı gıkı çıkmayan bu kadının evde kocasına "bu eve ben de para getiriyorum" deyip bazı meselelerde tavır koyması bu kimseyi "güçlü kadın" mı yapar?
  • günümüzde nedense güç kavramı sadece para ve ekonomik özgürlük sınıfına konulsa da, üzgünüm ki güç dedğimiz kavram sadece bununla sınırlandırılacak bu denli sığ ve basit bir durum değildir.güçlü kadın demek sadece parası, ekonomik gücü elinde olan kadın değildir. güçlü kadın dediğin sosyal haklarını savunan, bulunduğu ortamda fikirlerini özgürce dile getirme cesareti olan, yönlendiren, bilgilendiren, fikir yürütebilen, aklını kullanan, üreten, korkusuz, bir kişi ve objeye bağımlı olmayan kadındır. para ile bu bahsettiğim unsurların ayrımını iyi yapmak gerekir.
  • para kimseye bagimli olmamayi saglar. kendi kendine karar alip bunu uygulayabilme ihtimalini guclendirir. yani ozgurlugu getirdigi gercektir. ancak akli ve vicdani hur guclu hale, cesaretle gelinebilir zannimca. cesaretle zorluklarin ustesinden gelerek, dusuncelerini dile getirerek, kadin dayanismasina inanarak, ureterek, sorgulayarak, sorarak, surekli gelisime inanarak, fikirlerini savunarak ve bunu eyleme donusturerek guclu kadin olunabilir.
  • para kazanmak sadece guclu yapmaz onun altinida doldurmak lazim sosyal olarak da istedigi kadar guclu olmali egitim olarak kultur olaakta olmali anca o zaman parasinida kazanirsa guclu olur.
  • eksik bir tanımlamaya sebep olacak olan bu soru aslında şöyle olmalı;

"ekonomik özgürlüğü başkasının elinde olan bir kadın tek başına iken maddi yönden güçlü olabilir mi?"

"kadın, para, güç" anahtar kelimeleri kullanıldığında hepimiz biliyoruz ki konu bir evlilikteki ekonomik özgürlüğün kimde olduğuyla ilgili aslında.

bir kadının/erkeğin gücünün parayla bağlantılı olmadığını hepimiz biliyoruz. ekonomik özgürlüğüne ulaşmamış veya ulaşamamış kadının; güven, sadakat, saygı, sevgi gibi değerlerin yok olması halinde erkek tarafından özgürlüğünün elinden alınabilmesi ataerkil toplum yapımızdan kaynaklı olarak oldukça sık rastladığımız bir durum.

eğer tartıştığımız konu bu ise "güçlü kadın para kazanan kadın mıdır?" sorusuna "evet, parası olduğunda o kadın güçlüdür." yanıtı verilebilir. ama salt maddiyatına bakarak bir kadının gücünü tartışmak ve anlamaya çalışmak tamamen yanlıştır.