şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sürekli kadınların güçlü olabilmesi için ekonomik özgürlüğün olmasından bahsediliyor ama altı doldurulamayan bir eksiklik var gibi.

kadınların güçlü olması için sadece ekonomik özgürlük de yetmeyebilir.
  • önemli bir ölçütü olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. şirketleri, altında çalışan elemanlarını hallaç pamugu gibi atan ama eve gelince kocasından tokat yiyen ,şiddet gören ve hala harekete geçmeyen nice kadınlar gördü bu gözler. güç karakterden duruştan gelir buna inanıyorum . ekonomik özgürlük bunu ciddi anlamda kolaylaştırır ancak tek başına koca bir hiçtir.
  • güçlü kadın para kazanan kadındır dersek adam gelir asgari ücreti de koyar önünüze.
    burada paranın miktarı önemlidir.
    elinde en az senede 1 milyon çeviriyorsa bu kadın güçlüdür.
    yarım milyon da olumlu.
  • para kazanmak her zaman güçlü olmak anlamına gelmez.
    görünüşte nisbeten prestijli bir işyerinde çalışan beyaz yakalı bir kadın düşünelim. kendisini fazla mesaiyle, zor şartlarda çalıştırıp yıllık iznini bile doğru dürüst kullandırmayan patronuna karşı gıkı çıkmayan bu kadının evde kocasına "bu eve ben de para getiriyorum" deyip bazı meselelerde tavır koyması bu kimseyi "güçlü kadın" mı yapar?
  • günümüzde nedense güç kavramı sadece para ve ekonomik özgürlük sınıfına konulsa da, üzgünüm ki güç dedğimiz kavram sadece bununla sınırlandırılacak bu denli sığ ve basit bir durum değildir.güçlü kadın demek sadece parası, ekonomik gücü elinde olan kadın değildir. güçlü kadın dediğin sosyal haklarını savunan, bulunduğu ortamda fikirlerini özgürce dile getirme cesareti olan, yönlendiren, bilgilendiren, fikir yürütebilen, aklını kullanan, üreten, korkusuz, bir kişi ve objeye bağımlı olmayan kadındır. para ile bu bahsettiğim unsurların ayrımını iyi yapmak gerekir.
  • para kimseye bagimli olmamayi saglar. kendi kendine karar alip bunu uygulayabilme ihtimalini guclendirir. yani ozgurlugu getirdigi gercektir. ancak akli ve vicdani hur guclu hale, cesaretle gelinebilir zannimca. cesaretle zorluklarin ustesinden gelerek, dusuncelerini dile getirerek, kadin dayanismasina inanarak, ureterek, sorgulayarak, sorarak, surekli gelisime inanarak, fikirlerini savunarak ve bunu eyleme donusturerek guclu kadin olunabilir.
  • para kazanmak sadece guclu yapmaz onun altinida doldurmak lazim sosyal olarak da istedigi kadar guclu olmali egitim olarak kultur olaakta olmali anca o zaman parasinida kazanirsa guclu olur.