şükela:  tümü | bugün
 • kalabalıklar içinde yalnızsa; güçsüzdür. çokluk çünkü başdöndürücüdür.

  kendi kalabalığında yalnızsa; yitiktir. lunaparkda kaybolmuş kendini arıyor gibidir, bulunca belki biraz sevindiriktir.

  ikisinden de değilse de, yani "her şeye rağmen yalnız geldik bu dünyaya, yalnız gidiyoruz"a inandığından dolayı yalnızsa; ikoniktir biraz hayatı. gizli kalmış ve tanıdık bir şeyleri çağrıştırır durur hep yaşantısı. ve dönen kapılar gibidir kapıları. bazen bir iyiliğe açıl(m)ıyorken, bir kötülüğe kapanırlar, böylecedir işte çiftseldir an(lam)ları.

  p.s. ama ne olursa olsun en azından kendi kalbinin efendisidirler, bu da bu işin avundurucu tarafı (mı?).
 • nasıl yalnızlaştığına ilişkin çok güzel bir özet yapılmış; aylin kotil imzası ile dolaşıyor internette. yazalım ki, uçmasın, sözlükte de bulunsun:

  "güçlü kadınlar vardır, her işlerini kendileri halletmeye çalışan. anne babaları tarafından böyle yetiştirilen. onlar kendi paralarını kendileri kazanmak isterler. evdeki tüm tamirat,tadilat işlerinden anlarlar. bir erkeğe mecbur kalmadan da hayatlarını devam ettirebilirler. faturalarını kendileri yatırırlar. hemen hemen tüm işlerini kendileri yaparlar. hatta etraflarının yükünü de üstlenirler. özgürlüğü severler, dik durmayı da, güçlüdürler çünkü…

  aşık olduklarında hissederek yaşarlar. aşklarına kurallar koymadıkları gibi büyük beklentilere de girmezler. sevdiklerine problem çıkarmazlar.bütün gün çalışıp durduktan sonra, akşamları yorgun da olsalar sevgilileri buluşalım dediğinde, hemencecik hazırlanıp sevgililerinin onları evden almalarına gerek kalmadan, o her neredeyse onun olduğu yere giderler.

  çoğu zaman sevgililerinin ya da kocalarının haberi bile olmaz yaşadıkları sıkıntıdan,yansıtmazlar çünkü. para var mı, işyerinde sıkıntı mı oldu, birine canı mı sıkıldı, hiç bunlarla yormazlar birlikte oldukları erkeği. çünkü istemezler kimse onlara acısın.

  sonra da bir bakarlar ki, bu kadar dik durmanın ve sorun çıkarmamanın karşılığında gerçekten de kimse onlara acımaz. bu durum zamanla gelenekselleşir ve acınmama ile sorun çıkarmama hali yaşam tarzına dönüşür. eskaza dayanamayıp sorunlarını paylaşmaya kalksalar, bu sefer de sorunlu kadın, kaprisli kadın, tahammül edilmez kadın damgasını yerler. bu yüzden de terk edildiklerinde bile hiç seslerini çıkarmaz bu güçlü kadınlar!

  terk eden erkek de bilir onun ne kadar güçlü olduğunu ve onsuz da yaşayabileceğini, içinde yaşadığı fırtınalardan bihaber.

  sonra bir dosttan, eşten, ya da tanıdıktan duyarlar ki onu terk eden gitmiş, erkeğe muhtaç yaşamak zorunda olan biriyle beraber olmaya başlamış.

  erkekler çok severler böyle kadınları. birinin ona muhtaç olduğunu görmek bir çok duygusunu okşar erkeğin. onlara kendini erkek gibi hissettirir! bu zayıf kadınlar erkeklere bağımlıdır.

  mesela fatura filan yatıramazlar,anlamazlar çünkü. nerden yatırılır onu da bilmezler. ev ya da yemek alışverişi de yapmazlar, çünkü taşıyamazlar onca torbayı. hep yorgun olurlar, bütün gün spor salonları, kuaför, o mağaza, bu mağaza gezerler. akşama yemek yapmaya fırsat bulamazlar. akşam eşleri eve geldiğinde, "bugün nereye yemeğe gidelim" diye sorarlar. en kötü ihtimal dışardan yemek söylerler. zayıf kadınlar doğurdukları çocuğa bakacak gücü de kendilerinde bulamazlar, pamuklar içinde yaşamaya alışmışlardır bir kere. kendilerini hep altın tepsi içinde sunarlar. huysuzluk da ederler, ama bu erkeğin hoşuna gider, çünkü kadın ona muhtaçtır, söylenmeyen güçlü kadının aksine, hiçbirşeyi beğenmedikleri gibi devamlı da mutsuzdurlar. pek teşekkür etmezler, kıskançlık krizlerini de severler. kocasının ve sevgilisinin hayatlarını karartırlar. erkekler bu kadınları asla terk edemezler. çünkü o güçsüz, kırılgan bir kadındır. ayrılırsa kurda kuzuya yem olur. koruyup kollanmalıdır her an o!

  zayıf kadınlar hiç çökmez, buruşmaz ve yıpranmazlar. ancak işin ilginç yanı her zaman daha değerli olanlar da onlardır. ve geride kalan güçlü kadınlar tüm bunların nasıl gerçekleşebildiğine sadece bakakalırlar..."
 • insanların kafasında nasıl bir kadın imajı varsa, faturasını yatırabilen, alışverişini yapabilen kadın "güçlü" oluvermiş. bu kendi kendine yaşamayı becerebilen bu insan formunun karşısına da öyle ezik öyle garip bir şey koymuşlar ki yetişkin demeye bin şahit lazım. sonrasında da kimin övüldüğü kimin dövüldüğü belli olmayan başka bir kısım geliyor bu güçlü kadın hikayesinde, "güçlü kadın yalnız kadındır, zayıf kadın da pamuklara sarılır". bu feminist söylem falan olamaz, bu bayağı bayağı bir erkek dayatması olabilir, aba altından sopa gösteren türünden, bak güçlü olmaya çalışırsan sonun yalnızlık (ki bu da ölümcül bir durumdur, zinhar kimsenin başına gelmeye) ama zayıf olursan hem çok değerli olursun hem de her zaman yanında yörende başını dayayacak bir omuz bulursun!
 • yalnız olmayı tercih eden değil, yalnız bırakılmış kadındır.

  çünkü erkekler kendilerine muhtaç kadınlardan hoşlanırlar. onlar ataerkil büyütülmüş, kadının her zaman erkeğin bir adım gerisinde olduğuna inanmışlardır. bir kadın başı sıkıştığında erkeğine koşar, kendi başına halledemez sorunlarını.

  erkek güçlüdür, kadın ise zayıf.

  kadınlar eve geç saatte tek başına dönemezler mesela. koca bir evde tek başına yaşayamazlar.biri tarafından aldatıldığında, canı yandığında bunu tek başına atlatamazlar. kadınlar, erkekler kadar para kazanamazlar. hesabı ödeyemezler.
  ne zaman ki tam tersini görürler, kendine yeten, ayakları üstünde duran, sorun değil çözüm üreten, yalnızlıktan korkmayan,kısacası kendi bağcıklarını kendi bağlayabilen bir kadın çıkar karşılarına, o zaman bir adım geri atarlar.
  kendilerini eksik, güçsüz, amaçsız hissederler. en ufak bir sorunda mızmızlanıp erkeğinin omzunda ağlamaktansa, kendi çözmeye çalıştığı, içindeki her fırtınayı ona yansıtmayıp önce içinde hallettiği, kıskançlık krizlerine girmeyip hem kendine hem de sevdiğine güvendiği, başı sıkıştığı ilk anda telefona sarılıp imdat demediği için erkeğe 'erkek' gibi hissettiremez(!) bu kadınlar.

  velhasıl, aksi dillendirilse de, istenmeyen kadındır.
  yalnızdır.
  ve her defasında daha güçlenen kadındır.
 • mastder manifesto no:1
  seks hayal gucunu oldurur masturbasyon korukler
  eyyorlamam bu kadar
 • güçlü kadın ayaklarının üzerinde durmayı bilen, onun bunun gazına gelmeyen, kendisini başkalarının yaşam tarzına adopte etmeyen, doğruyu araştıran ve düşünen, yalnız olduğunda da güçlü durabilen kadındır. yalnız olmak ile yalnız kalmak arasında fark vardır.
 • güçlü kadın brienne of tarth'dır. yirim beybi