şükela:  tümü | bugün
  • önce güçlü ordu mu, yoksa güçlü türkiye mi sorusunu akla getiren, sağda solda görmeye başladığımız afişlerde yer alan slogan.

(bkz: önce türk müsün müslüman mı)
  • "ondan sonra 'vay efendim, ordumuzun kore'de, somali'de ne işi var?!!11' "
  • vatandasinin acliktan nefesi kokarken, köylerindeki okullarina yakacak odun bile yollayamayan bir egitim sistemi varken, milli gelirin yüzde bilmemkacini askeriyeye yatirip, sonra da o paralari israil´in, amerika´nin, almanya´nin vs. ülkelerin silah baronlarina yedirmenin bir diger adi olan slogandir.

sen daha fazla silah alasin diye teröriste de gizliden silah satip bir de seni mal yerine koymazlar mi?

su yirmi senede doguda sikilan mermileri yan yana siralasaniz iki kere mars´a gider gelirdiniz belki.

neyi degistirdi o güclü ordu?
    öfff be, ne büyük gücmüs bu.
  • güçlü türkiye güçlü ordu şeklinde düzeltilmelidir. üretemeyen ülkenin ordusu da bi boka benzemez. örnek isteyenler 2. dünya savaşına girmek zorunda kalan amerikanın üretim gücünün onu askeri anlamda nerelere getirdigine bakabilir.

bugün bilmem ne obüsü veya tank projesi için namlu üretiminde neden güney kore ile işbirliği yapmak zorunda kalıyoruz? onların bizden büyük bi ordusu falan yok! ama çok gelişmiş sanayileri var. daha gelişmiş ekonomileri var. değişen koşullara daha hızlı, kolay adapte oluyorlar.
  • güç vurgusu ile bizi bizden alan, inancımızı sağlamlaştıran slogan. ne de olsa hepimiz toplumsal 'ergenliğimiz' ile sidik yarıştırıyor, 'benim babam senin babanı döver' oynuyoruz. ne de olsa güç diye altı çizilenin 'siyasal iktidar' olduğunu anlayamıyoruz ya biz; yoksa türkiye ordusunun fiziki-askeri bakımdan 'zorunlu' gücünü kimsenin tartışmaya açacağını dahi zannetmiyorum. güçlü türkiye'nin tek ırk, tek din, tek dil anlamına geldiğini kimse dile getirmesin, diller kesilir haşa. güçlü ordu güçlü türkiye evet. bu sloganı en çok askerden şu an dönmüş 'güçlü türk' erkeklerine sormak istiyorum. kıvırarak yanıt vermek yok ama.
  • http://delina.org/…iggest-militarized-state-report-

militarizmin evrensel dangalakligi baglaminda oldukca sade bir halka iliskiler calismasi. cari acigimiz birkac seneye kalmaz surdurulebilir olmaktan cikinca, dunyanin en absurd guclu ordu guclu vatan slogani yarismasinda eritrea'yi geride birakacagiz ve gozumuzu myanmar gibi, kore gibi ekol ulkelerin koltuklarina dikecegiz.
  • (bkz: #17337604)
    (bkz: #17343224)
    (bkz: #17003762)
  • bugün , üsküdar paşakapısındaki adliye koridorunda afişini gördüğüm . solar ikeeen dirilttiğim. o diil de, çocuk mahkemesi duruşma salonu kapısının tam karşısına asmışlar sözlük. çiçeğimi koparttın sen, ellere verdin. ne diyoduk sözlük. güçlü ordu güçlü türkiye'dir. evet . kısfmet.

(bkz: suça sürüklenen çocuk)